01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak snížit náklady bez počáteční investice

Cesta ze začarovaného kruhu nekontrolovatelného růstu provozních, a zejména pak energetických, nákladů vede přes podrobné poznání struktury, výše a hlavně příčin neúměrnosti těchto nákladů. Samotné poznání a pojmenování problémů je polovinou jejich vyřešení, tou druhou je pak existence reálného nástroje, pomocí něhož lze tyto problémy odstranit. Jedním z nástrojů k odstranění vysoké energetické náročnosti a z ní plynoucích vysokých provozních nákladů objektů (školy, administrativní budovy, zdravotnická zařízení apod.) je metoda EPC - Energy Performance Contracting.

Obecně lze říci, že projekty realizované metodou EPC umožní zákazníkům věnovat se plně svému hlavnímu poslání a problémy spojené s dodávkou, distribucí a spotřebou energie plně přenechat odborníkům včetně převedení všech rizik neúspěchu projektu na dodavatele - firmu energetických služeb (ESCO - z anglického Energy Services Company). Neznamená to však, že by ESCO "nekontrolovaně" vstoupila do dosavadního výsostného teritoria zákazníka a na vlastní riziko začala řešit jeho energetické problémy. Jedním z klíčových předpokladů úspěšného EPC projektu je úzká spolupráce dvou partnerů, kteří mají společný zájem. Tímto společným zájmem je podstatné snížení plateb za energie a možnost takto ušetřené "finanční zdroje" použít ke splácení vynaložené investice. Zájmem firmy ESCO i zákazníka je tedy "zainvestovat a zrealizovat" jen taková opatření a v takové ceně, která se zaplatí z dosažených úspor.

ROZVOJ METODY EPC

Ve veřejném sektoru, do kterého patří zejména zdravotnictví, školství a státní správa, byly podniknuty některé důležité kroky, které umožnily další rozvoj této metody v posledních třech letech. Jedním z podstatných mezníků bylo uplatnění metody EPC v procesu "reprodukce investičního majetku ve vlastnictví státu", kdy mohou rozpočtové a příspěvkové organizace použít tuto metodu ve formě dodavatelského úvěru. Zřizovatel v tomto případě přebírá na sebe záruku uhradit závazky plynoucí z dodavatelského úvěru v případě, že příjemce úvěru nebude schopen dostát závazkům vyplývajícím ze smlouvy o energetických službách. Dalším výrazným signálem o podpoře metody EPC je začlenění samostatného programu podpory projektů metodou EPC do státního programu energetických úspor garantovaného a vyhlašovaného každoročně Českou energetickou agenturou (ČEA).

Veřejnou soutěž, která je u projektů ve veřejném sektoru zákonnou podmínkou, je při záměru využít metodu EPC nutno chápat a následně vypsat jako poptávku energetických služeb s cílem snížit stávající provozní (energetické) náklady s dlouhodobou garancí tohoto snížení. Jakkoliv jinak chápaná a následně vypsaná poptávka po projektu EPC povede k velkým procesním problémům a několik veřejných soutěží bylo dokonce zrušeno z důvodu procesních chyb. Při soutěži o nejlepší nabídku služeb EPC není vůbec podstatná otázka nabídkové ceny (která ale musí být z důvodu dalších vazeb na zákon č. 199/1994 Sb. nadále uváděna). Hlavním a rozhodujícím hodnotícím kritériem je výše zaručené úspory zadavatelových provozních nákladů v průběhu trvání projektu EPC. V současné době je již zpracována komplexní metodika zadávání a vyhodnocování soutěží metodou EPC a první soutěže se vypisují.

V komunálním a veřejném sektoru je nezbytnou podmínkou vypsání výběrového řízení na ESCO. Časově je tato etapa téměř vždy náročnější než samotná realizace projektu, pokud by se měl počítat čas od prvního vážného záměru zákazníka o realizaci EPC projektu až po podepsání smlouvy, což lze považovat za ukončení první etapy. Ve většině projektů bylo na základě stručné energetické analýzy hlavních okruhů očekávaného projektu vypsáno příslušné výběrové řízení s tím, že vybraná ESCO si sama zpracuje podrobný energetický audit, na jehož základě předloží zákazníkovi návrh SES. Příprava projektu včetně vypsání a vyhodnocení výběrového řízení až po podpis SES obvykle trvá 3 až 6 měsíců, někdy však i déle.

REALIZACE PROJEKTU

Realizace projektu není nijak zvlášť odlišná od projektů, které by byly realizovány obvyklým dodavatelským způsobem. Největší rozdíl spočívá patrně v tom, že pokud jsou realizována opatření z různých technických oborů, jako například dodávka měřící a regulační techniky pro otopný systém, zateplení střechy, rekuperační jednotky, úpravna vody, nový kotel atd., je pro zákazníka vždy jediným smluvním partnerem ESCO. Jednotlivé komponenty projektu řeší ESCO formou subdodávek a vystupuje tak v roli "generálního dodavatele" s převzetím všech jeho povinností a záruk vůči zákazníkovi. ESCO je plně odpovědná za dodržení všech časových, kvalitativních i finančních termínů daných smlouvou, ESCO řídí výstavbu projektu, koordinuje všechny subdodávky, organizuje kontrolní dny, atd. V závislosti na složitosti a rozsáhlosti projektu se délka výstavby pohybuje od 2 do 4 měsíců, výjimečně déle.

Města mají všechny předpoklady k tomu, aby postupně využila možnosti snížit své provozní náklady v objektech, které vlastní a kde hradí jejich provoz, realizací projektů EPC. Postupně se totiž stabilizují majetkové poměry ke konkrétním objektům a města mají upřesněn dlouhodobý výhled ve využití svých objektů. Toto platí zejména pro oblast školství, kultury, služeb apod. Zvláště ve školách se doposud nejčastěji uplatnila metoda EPC, a to zejména díky relativní jednoduchosti technického řešení, které nejčastěji obsahovalo úpravy otopných systémů, úpravy vzduchotechnických technologií v kuchyních a tělocvičnách a částečné úpravě plášťů či střech některých budov.

Po úspěšném dokončení prvních EPC projektů a na základě dobrých zkušeností s dosaženými výsledky začala další města připravovat podobné projekty. Prvotní motivací města je dlouhodobě zaručené snížení provozních nákladů, které, pokud je realizováno formou EPC projektu, minimalizuje městu technická i ekonomická rizika. Města získávají zároveň s využitím potenciálu úspor smluvního partnera, který má přímou motivaci k dosažení těchto úspor, a proto se nemůže stát, že by časem klesaly hodnoty úspor pod očekávanou mez. V takovém případě by totiž nebyly k dispozici prostředky na splácení vynaložených nákladů, které městu ESCO smluvně zaručuje.

  obr

KONFERENCE

Konkrétní pozitivní příklady rekonstrukcí energetického hospodaření měst a obcí i kontakty na konkrétní firmy zajišťující služby v oboru Energy Performance Contracting lze získat na na konferenci EEBW: Energie efektivně 2002 (www.eebw.cz), která se ve dnech 5.-7. listopadu 2002 bude konat v pražském Kongresovém paláci. Organizátorem konference s podtitulem "Příležitost pro návratné investice" je SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s., a její součástí budou i další prezentace a výstava na téma hospodárného zacházení s energií. Jedním z mediálních partnerů konference je časopis Moderní obec.

Miroslav Votápek,

SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o. p. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down