01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak výhodně prodat dříví z obecního lesa

Snad každé zastupitelstvo čas od času řeší problém, jak výhodně prodat dříví z obecního lesa, nebo to, zda dosavadní způsob prodeje je opravdu ten nejlepší.

Současná mediální pozornost tendrům na práce ve státních lesích tyto otázky opět vyvolává. Toho se chopily některé společnosti, které obcím s lesními majetky nabízejí své služby s tím, že radnici zajistí »transparentnost« prodeje dříví. Starostové bývají pod tlakem, aby někdo proboha v prodeji dříví z obecního lesa neshledal byť i jen náznak korupčního chování.

NENECHTE SE ZMÁST »ZARUČENĚ VÝHODNÝMI« NABÍDKAMI

Někteří starostové už od různých lesních a dřevařských firem obdrželi v zásadě dva druhy »výhodné nabídky«.

První spočívá ve slibu zajistit celou správu lesního majetku (nejlépe formou pronájmu), a tím zároveň odstranit »jakoukoliv možnost pochybení při prodeji dříví«. Firmy se odvolávají na údaje ze Zelené zprávy (Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství ČR každoročně vydávaná Ministerstvem zemědělství), podle níž obce hospodaří nejhůře ze všech vlastníků lesů. Jistě jen náhodou tato argumentace pomíjí fakt, že významnou část municipálních lesních majetků obhospodařují právnické osoby založené obcemi a že tyto subjekty obcím platí před zdaněním nájem. Ten se však ve statistice neobjevuje, čímž je údaj v Zelené zprávě podstatně zkreslen.

Druhý typ nabídky se zaměřuje na prodej dříví při pni (dříve nastojato). Má se tak dít elektronickou aukcí, která prý obci zaručí nejvyšší možný výnos. Zejména jedna firma si při oslovování starostů pomáhá i klamavým odkazem na svou spolupráci s jinými velkými obecními vlastníky lesů. Firma radnice přesvědčuje o správnosti a neomylnosti svých metod zjišťování objemu stojícího dříví, a k rozvoji svého podnikatelského záměru využívá obavy reprezentací obcí ze všudypřítomné korupce.

Jeden příklad za všechny: Lesní družstvo Vysoké Chvojno s. r. o. si chtělo ověřit efektivitu prodeje »nastojato« u další firmy a nabídlo k vysoutěžení těžbu v mýtném porostu v rozsahu zhruba 200 m3. Limitní nabídka pro soutěž se však od ceny vykalkulované Lesním družstvem na odvozní místo (OM) lišila o přibližně 90 000 Kč v neprospěch vlastníka lesa.

CO OVLIVŇUJE VÝNOS Z LESA

Ceny v obchodě se dřívím se tvoří každé čtvrtletí a významně je ovlivňuje poptávka po řezivu a vláknině, taktizování tzv. cenotvorných společností, stav tendrů i chování Lesů ČR s. p. Do cen promlouvají také kalamity v Česku, Evropě, ba i v Kanadě. Všechny tyto vlivy mají cenové dopady a zaznamenali jsme pokles ceny dříví z jednoho kvartálu na druhý i o více než 30 %.

Správný obchodník se dřevem tedy musí mít zejména správné informace a musí je mít včas. Je zřejmé, že rozhodnutí, kdy se bude těžit, může ovlivnit výnos z lesa více než to, komu dříví prodáme a jaký způsob prodeje dříví zvolíme. Lákavá představa, že prodej veškerého dříví na základě elektronické aukce na pni vyřeší problém transparentností cenotvorby, narazí na tvrdou realitu v okamžiku, kdy na trhu bude přebytek dříví způsobený například kalamitou. Pak prodej dříví na aukci či burze zcela selže a dříví se prodá za cenu nižší, než jaké by bylo dosaženo u obvyklého odběratele. Subjekt, který buduje odběratelsko-dodavatelské vztahy na základě rovného postavení prodávajícího a kupujícího, nabude v tomto okamžiku vrch.

NEJLEPŠÍ PŘEHLED POSKYTNE PRODEJ DŘÍVÍ Z ODVOZNÍHO MÍSTA

Prodej na OM je předpokladem maximální kontroly toku dříví. Vždyť již návaznost evidence dřeva, které je vytěženo, přiblíženo a následně odvezeno, na evidenci objemu dříví, jenž je předmětem fakturace, je velmi významným kontrolním mechanismem, zvláště, když jednotlivé operace dělají různé subjekty. Přebytek dříví střídá jeho nedostatek a vzájemný respekt kupujícího a prodávajícího pak dokáže tento okamžik překlenout. Dlouhodobý kontrakt se silným a seriózním odběratelem často přináší bonus, který může být finanční, nebo může mít charakter nějaké smluvní výhody (kratší splatnost faktur, dodávky v okamžiku odstávky pro ostatní dodavatele apod.).

Aukce jako takové bychom odmítat neměli. Je však velmi pochybné považovat je za hlavní či dokonce jediný způsob prodeje. Nejlepším řešením je stálé hledání a získávání informací, dlouhodobé smluvní vazby, které vedou k zajištění odbytu ve špatných dobách. Je třeba zjišťovat, jaké jsou obvyklé ceny, a porovnávat vlastní zpeněžení s údaji, které nám poskytnou sousední obce nebo soukromí vlastníci.

POD KONTROLOU VLASTNÍKA LESA

Čím menší výměra lesa, tím důležitější je rozhodování, kdy těžit - a využít tak nejvyšších cen. Způsob prodeje je nutno zvážit na základě zkušeností, místních podmínek a dlouhodobých vazeb. Malá místní pila umí zaplatit zajímavou cenu při využití své polohové renty. Ale může i snadno upadnout do insolvence a za dříví zůstat navždy dlužna. Co je pak vysoká dohodnutá cena ve světle nedobytné pohledávky? Nebylo by tedy lepší prodat o něco levněji či přes prostředníka - a peníze mít na účtu včas? Tyto a podobné otázky se řeší při prodeji dříví a obchodník musí mít k rozhodování prostor a za své rozhodnutí nést i zodpovědnost.

Nelze proto uvést jeden univerzální návod, jak a komu prodávat dříví. Základním předpokladem nejvyššího zpeněžení je, aby prodej dříví kontroloval vlastník lesa, což lze nejlépe z OM. Je třeba svěřit prodej dříví poctivému, pozitivně motivovanému člověku a nebát se využívat obvyklých kontrolních mechanismů, které zabrání případným machinacím a excesům.

 

JIŘÍ SVOBODA
ředitel Lesního družstva Přibyslav
člen předsednictva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL)

 

Několik zásad obchodu s dřívím

Stále sledovat zprávy o vývoji cen dříví a situaci na trhu se dřevem a řezivem a uvědomovat si, že gram informací je více než tuna názorů.

Při navázání nového obchodního vztahu ověřovat jeho solidnost přes dostupné oficiální zdroje a také přes kolegy z okolních obcí nebo firem.

Zajistit každý obchod kvalitní obchodní smlouvou.

Nespoléhat na jediného odběratele, snažit se udržovat přiměřené portfolio odběratelů.

Vytvářet skupinu stálých odběratelů, jimž je třeba dodávat i při nedostatku dříví, a požadovat po nich, aby odebírali dřevo i při jeho přebytku na trhu.

Neváhat přerušit obchod s firmou, která opakovaně porušuje platební morálku, a to i za cenu hledání nového odběratele.

ZDROJ: AUTOR

Prodej z odvozního místa je předpokladem maximální kontroly toku dříví.

ILUSTRAČNÍ FOTO: DAGMAR HOFMANOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down