01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

JAK ZVOLIT VHODNÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Městské informační systémy (MIS) jsou svébytnou součástí informačních systémů a slouží pro podporu administrativy v městských a obecních úřadech. Význam dobře fungujícího MIS je pro dnešní města a obce nenahraditelný. Zabezpečuje centrální správu dat městského úřadu včetně jejich bezpečného...

Městské informační systémy (MIS) jsou svébytnou součástí informačních systémů a slouží pro podporu administrativy v městských a obecních úřadech.

Význam dobře fungujícího MIS je pro dnešní města a obce nenahraditelný. Zabezpečuje centrální správu dat městského úřadu včetně jejich bezpečného zálohování, která uživatelům umožňuje rychlou a účinnou orientaci v evidovaných datech, provedení veškerých výpočetních operací a přípravu tiskových výstupů. To přináší nejen vyšší kulturu práce do praxe úřadů a rychlejší reakci na požadavky občanů, ale úřady oceňují i to, že zvyšující se nároky na administrativu lze zvládnout bez nárůstu počtu pracovníků.

Jednotlivé agendy MIS odstraňují zdlouhavou a namáhavou rutinní práci, jsou schopny poskytnout včasné a přesné výstupy pro pracovníky úřadu i pro jejich přímé odpovědi na dotazy občanů. To vše znamená úsporu finančních prostředků a větší spokojenost občanů při vyřizování svých záležitostí.

MIS STAROSTAR

Naše společnost MERIT Group, a. s., má s tvorbou, zaváděním a rozvíjením vlastního městského informačního systému Starostar více než sedmileté zkušenosti. Počet evidovaných osob v tomto systému je tři čtvrtě miliónu a zahrnuje města velikosti Studénky i Ostravy a Olomouce. Díky tomu jsme měli možnost podrobně poznat potřeby měst a obcí a v neustálém dialogu a spolupráci s uživateli systému jsme jej zdokonalovali až do dnešní podoby.

Současný rozvoj a nasazení moderních informačních a komunikačních technologií v praktickém životě zvyšuje požadavky na vlastnosti a schopnosti městských informačních systémů. Ty musí splňovat požadavky nejen městského nebo obecního úřadu, ale musí být připraveny komunikovat s různými institucemi a úřady v rámci městské a regionální datové sítě.

Tento tlak na kvalitu MIS si začínají města uvědomovat. Chápou, že informační systém v podobě samostatných, vzájemně nepropojených agend, mnohdy od různých autorů, které neumožňují sdílet pořízená data jiným odborům a pracovníkům úřadu, natož pak jiným institucím, je nutné změnit. Je jen otázkou času, kdy budou takto vytvořené agendy nahrazeny uceleným informačním systémem.

Před řadou měst a obcí tak stojí nelehký úkol - zvolit vhodný informační systém. Tíha takového rozhodnutí tkví ve velké zodpovědnosti, protože pořízení MIS není levnou záležitostí a vlastní zavedení znamená zátěž pro pracovníky úřadu.

Obecně se dá říci, že je třeba si vybrat takový MIS, jenž v předstihu splňuje požadavky dané Koncepcí budování informačního systému veřejné správy, která vychází ze Státní informační politiky, a kde jsou již zahrnuty požadavky zákona o svobodném přístupu k informacím.

JAKÉ VLASTNOSTI BY MĚL MÍT

Než se dostaneme k charakteristickým znakům moderního MIS, zastavíme se u toho, co předurčuje všechny jeho vlastnosti - volba dodavatele. Ten by měl mít dlouhodobé zkušenosti s tvorbou a zaváděním MIS, hluboké znalosti správních procesů a dat, jakož i lidského činitele (ten je mnohokrát rozhodujícím v úspěšném přijetí projektů v informatice), reference dokládající nasazení a funkčnost systému (jistým vodítkem je počet evidovaných občanů v konkrétním MIS), dostatek pracovníků (aby byla zaručena zastupitelnost a kontinuita vývoje) a možnost dodávat i hardware, aby se předešlo chybám při spolupráci softwarového vybavení s technikou.

Dodavatel musí být schopen prokázat úzké partnerství s nejvýznamnějšími výrobci operačních a databázových systémů, jako jsou např. Microsoft, SCO, Novell, Informix, Oracle a odpovídající kvalifikaci svých pracovníků. To zákazníkovi zaručuje bezpečnou technickou podporu i v případech, kdy je potřebná přímá vazba na výrobce při řešení problémů v prostředí informačního systému.

Dále pro vás musí umět zajistit vše od úvodní konzultace přes zpracování projektu, jeho realizaci, školení až po stálou technickou podporu, služby a servis.

[*] Komplexnost systému s možností stavebnicového pořizování

Systém by měl řešit ucelené oblasti činnosti městského a obecního úřadu. Přitom i velmi rozsáhlý MIS by měl mít schopnost stavebnicového systému, tzn. měl by umožňovat pořizovat a provozovat jednotlivé jeho části samostatně, ovšem s tou výhodou vůči programům od různých dodavatelů, že postupným pořizováním jednotlivých agend je možné vytvořit funkční celek s centrální databází

[*] Centrální databáze - vysoká bezpečnost dat

Centrálně spravovaná databáze znamená pro uživatele maximální bezpečnost proti poškození a ztrátě dat. O tuto databázi se stará vysoce kvalifikovaný odborník - správce datové sítě, který zabezpečuje její řádnou údržbu a pravidelné zálohování. Takovýto systém odstraňuje duplicitu evidovaných údajů - jeho výhodou je, že všem uživatelům poskytuje komplexní informace, a to z libovolného přístupového místa.

[*] Otevřenost systému

Informační systém musí být otevřený vůči integraci specializovaných aplikačních úloh, např. s aplikacemi GIS různých dodavatelů. Data, která jste pořídili jinými programovými prostředky, musí dokázat načíst, tzn. že není nutné je opakovaně pořizovat a jsou Vám nadále k dispozici. Systém Starostar je navíc také otevřený vůči uživatelům - všechny tisky do formulářů jsou vybaveny tiskovým generátorem, který uživateli dává možnost individuálně nastavit rozmístění jednotlivých položek na ploše.

[*] Garance neustálého souladu systému s platnými zákony a normami

Všechny vstupy a výstupy, jakož i datová báze musí být vytvářeny a udržovány plně v souladu se standardem státního informačního systému, což bude mít v blízké budoucnosti rostoucí význam a bude prokazováno atestacemi software.

[*] Systém musí být projektován v moderní architektuře Client/Server

Moderní architektura Client/Server umožňuje vysokou úroveň grafických výstupů a celkově posouvá kulturu práce uživatele. Umožňuje používat populární kancelářské programy Microsoft, například Word a Excel, a dále umožňuje provozovat i typicky grafické úlohy, jako je práce s mapou. Architektura Client/Server dokáže pracovat se všemi standardními databázovými systémy.

Budoucnost informačních systémů se ubírá směrem k vícevrstvé architektuře specializovaných serverů a "tenkého" klienta nebo obecného prohlížeče dat intranetu.

DETAILNÍ PREZENTACE

Při rozhodování o volbě MIS požádejte dodavatele o jeho podrobné předvedení. Vlastní prezentace by měla být rozdělena na dvě části: představení jednotlivých agend uživatelům a prezentace těm zástupcům města či obce, kteří rozhodují o koupi.

I naše společnost ochotně představí MIS Starostar, a to v sídle naší společnosti nebo přímo ve vašem úřadě. Abyste si mohli ověřit zkušenosti stávajících uživatelů systému Starostar, doporučujeme návštěvu v úřadě, který náš informační systém využívá v praktickém provozu.

Pro podrobné poznání nových možností MIS bude ideální, když přijmete naše pozvání na tematicky zaměřená pracovní setkání uživatelů informačního systému Starostar. Tato setkání pořádáme v rámci seminářů zaměřených na problematiku metropolitních sítí a uvádění nových informačních technologií.

ROMAN ZAPLETAL,

MERIT Group, a. s.

Současný rozvoj a nasazení moderních informačních a komunikačních technologií v praktickém životě zvyšuje požadavky na vlastnosti a schopnosti městských informačních systémů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down