Jak zvýšit energetickou účinnost budov? Konference napoví

Evropský parlament přijal plán na zvýšení energetické účinnosti budov. Vyžaduje, aby nové budovy měly od roku 2030 nulové emise, veřejné budovy už od roku 2028. Od roku 2040 by se podle tohoto plánu měly úplně přestat používat kotle na fosilní paliva.

Už od roku 2025 bude zakázáno na kotle na fosilní paliva poskytovat dotace. V případě hybridních systémů vytápění, které kombinují kotel například s tepelným čerpadlem, budou finanční pobídky možné i nadále.

Klimatická neutralita

Budovy podle Evropské komise v současnosti spotřebovávají dvě pětiny energií v Evropské unii a produkují 36 % emisí skleníkových plynů. Cílem revidované směrnice je dosáhnout úplné klimatické neutrality do roku 2050.

Pro přijetí navrhované revize příslušné směrnice o energetické náročnosti budov hlasovalo 370 poslanců, 199 bylo proti a 46 se zdrželo. Aby vstoupila v platnost, musí směrnici ještě formálně schválit Rada EU, složená z členských států. Směrnici v hlasování podpořilo šest zástupců Česka v Evropském parlamentu, proti bylo 12 a jedna europoslankyně se zdržela. Pro obce je tato norma velice důležitá, neboť se bude týkat i veřejných budov.

Více informací nejen o energetické účinnosti budov bude možné získat na konferenci  Udržitelná výstavba jako investiční příležitost.*

ev (Zdroj: remspace/ČTK)

Český trh nemovitostí stojí před výzvou, jak dosáhnout energetické účinnosti a splnit požadavky udržitelné výstavby, které definuje Taxonomie EU. Foto archiv/remspace

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down