Na to jsme se ptali Ing. Františka Joch-mana, ředitele společnosti Asistenční centrum, a. s., jedné z největších a nejvýznamnějších firem v České republice pro oblast dotačního poradenství. Na trhu působí již 13 let a dosahuje vysoké úspěšnosti žádostí o dotace pro jejich klienty. V čem obce...
Na to jsme se ptali Ing. Františka Joch-mana, ředitele společnosti Asistenční centrum, a. s., jedné z největších a nejvýznamnějších firem v České republice pro oblast dotačního poradenství. Na trhu působí již 13 let a dosahuje vysoké úspěšnosti žádostí o dotace pro jejich klienty.
V čem obce nejčastěji chybují při žádání o dotace?
Prvním faktorem je výběr vhodného dotačního programu. Pro obce jsou zřejmě nejzajímavější Program rozvoje venkova a Operační program Životní prostředí. Ostatní programy lze považovat pouze za doplňkové na menší akce (například příhraniční spolupráce) nebo již téměř rozdělené s nízkou šancí na úspěch (například regionální operační programy). Vedení obcí by si každopádně mělo dát pozor na různé poradce. Někteří mnohdy vyžadují platbu předem a nabízejí získání dotace téměř na cokoliv. Pro obec jsou to pak v konečném důsledku jen zbytečně vynaložené prostředky a čas.
Je pravda, že někteří poradci mohou úspěšné získání dotace tzv. vylobbovat?
Takové poradce bych přirovnal ke školníkům, kteří vám slibují, že zařídí přijetí na školu. Nic v tom nemohou udělat, ale od přijatých studentů si vezmou provizi. Systém hodnocení je nastaven tak, že je projekt mnohdy hodnocen podle předem daných kvantifikovatelných kritérií. Klient si je tedy například může sám dopředu ohodnotit, a tak si spočítat, zda má šanci na úspěch, případně jak projekt upravit, aby se šance zvýšila. Poté jdou bodově ohodnocené projekty do výběrové komise, která již nemůže měnit pořadí projektů, ale pouze některé ze závažných a předem stanovených důvodů vyřadit. V celém procesu jsou navíc zapojeny desítky až stovky lidí z řad hodnotitelů a členů komise. Je tedy nemožné někomu slíbit, že zařídí "vylobbování" projektu.
Máte recept na úspěch?
Nejlepší lobby je kvalitní projekt. Tuto pravdu dokládá více než 80% úspěšnost námi zpracovávaných projektů. A to jsme již pro klienty zpracovali přes 700 úspěšných projektů, získali pro ně přes 5 miliard korun dotací. Stačí opravdu znát postupy hodnocení, hodnoticí kritéria a kvalitně připravit projektovou žádost.
Jak tedy o dotace úspěšně žádat?
Zástupci obce si musí především uvědomit, že hledají dotaci na svůj projekt, a neměli by proto vymýšlet záměry, aby nějakou dotaci získali. To potom nefunguje. Naše společnost může najít vhodný dotační titul a kompletně připravit žádost. Dotací je totiž velké množství a naši specialisté znají detailní podmínky jednotlivých podpor a hodnoticích kritérií.
Kolik taková služba stojí?
Výše celkové částky závisí na úspěšném získání dotace. Podle objemu záměru se pohybuje řádově v jednotkách procent ze získané dotace.
Co byste potenciálním žadatelům doporučil?
Nesmí se bát pokusit se o získání těchto zajímavých prostředků, chtít pro to něco udělat a včas si připravit podklady. Narychlo zpracované žádosti a projekty až v době vyhlášení jednotlivých výzev mají mizivé šance na úspěch. Čas běží a tuto možnost již nemusí třeba mít. Využije ji prostě někdo jiný.
Dotační zdroje se tenčí, přichází doba posledních šancí ještě nějakou podporu získat. Druhá šance možná již pro mnohé obce nebude, takže špatné rozhodnutí nebudou moci napravit a podat projekt v dalších výzvách.
/sk/