Může policista podle zákona o policii vstupovat do živnostenských provozoven? Smí tak činit i při zajišťování ochrany státních hranic? Má podobná oprávnění též strážník obecní, resp. městské policie? Odpovědi na tyto dotazy...
Může policista podle zákona o policii vstupovat do živnostenských provozoven? Smí tak činit i při zajišťování ochrany státních hranic? Má podobná oprávnění též strážník obecní, resp. městské policie? Odpovědi na tyto dotazy přinášíme v následujícím textu.
Podmínky vstupu
Podle § 20d zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, je policista při plnění úkolů policie oprávněn vstupovat v živnostenských provozovnách do všech prostor určených pro zákazníky; v prostorách, ve kterých probíhá nákup použitého zboží nebo zboží bez dokladu nabytí, přijímání tohoto zboží do zástavy nebo zprostředkování jeho nákupu či přijetí do zástavy, je oprávněn vstupovat i do ostatních prostor. Po skončení jejich prodejní nebo provozní doby je oprávněn tak činit, lze-li mít důvodně za to, že se v těchto prostorách zdržují osoby. Tím není dotčeno ustanovení § 21 zákona o policii, pokud jde o vstup do bytu nebo jiného uzavřeného prostoru.
Živnostenskou provozovnou se rozumí především prostor, v němž je živnost provozována. Za živnostenskou provozovnu se pro účely živnostenského zákona považuje i stánek, pojízdná prodejna a obdobné zařízení, sloužící k prodeji zboží nebo k poskytování služeb, viz § 17 odst. 1 živnostenského zákona (zák. č. 455/1991 Sb.).
Policista je při plnění úkolů policie oprávněn vstupovat v živnostenských provozovnách do všech prostor určených pro zákazníky, avšak jen v rámci prodejní nebo provozní doby. Prostorami, které nejsou určeny pro zákazníky, jsou například sklad, kuchyň nebo umývárna personálu. Rozpoznání takových prostor může záležet též na místní a osobní znalosti policisty.
Rovněž je nutné vycházet z rozpisu prodejní nebo provozní doby, který je vyvěšen v místě hlavního vchodu do provozovny. Z toho vyplývá, že není podstatné, zda například celá restaurace je v provozní době zadána pro uzavřenou společnost.
Po novele provedené zákonem číslo 119/2004 Sb., je stanovena výjimka pro ty prostory, ve kterých probíhá nákup použitého zboží nebo zboží bez dokladu nabytí, přijímání tohoto zboží do zástavy nebo zprostředkování jeho nákupu či přijetí do zástavy. Zde mohou policisté vstupovat i do ostatních prostor. Toto ustanovení se týká zejména tzv. bazarů, zastaváren a podobných provozoven, kde dochází často k prodeji a k jiným dispozicím se zbožím, které bylo nabyto nelegálním způsobem a může být přechováváno i v dalších prostorách.
Po skončení prodejní nebo provozní doby policista smí do prostor určených pro zákazníky, a to ve všech živnostenských provozovnách, vstupovat jen v případě, lze-li mít důvodně za to, že se v uvedených prostorách zdržují osoby. Nerozhoduje přitom, z jakého důvodu tam tyto osoby jsou nebo co dělají. Důležitá je dikce poslední věty citovaného ustanovení.
Je-li totiž důvodná obava, že je ohrožen život nebo zdraví osoby anebo hrozí-li větší škoda na majetku, je policista oprávněn otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor a vstoupit do něj v souladu s § 21 zákona o policii. V tomto případě policista otvírá jiný uzavřený prostor, než je byt, a vstupuje do něj, bez ohledu na právní režim vstupu do živnostenských provozoven.
Vstup do provozoven v blízkosti hranic
V souladu s § 4 zákona č. 216/2002 Sb., o ochraně státních hranic České republiky a o změně některých zákonů, je policista při zajišťování ochrany hranic v jejich blízkosti (tj. do vzdálenosti 5 kilometrů od hranic) oprávněn vstupovat v provozovnách do všech prostor, má-li důvodné podezření, že se tam nachází osoba, která spáchala trestný čin nebo přestupek v souvislosti s ochranou hranic.
Uvedeným trestným činem je zejména nedovolené překročení státní hranice podle § 171a a následujících trestního zákona. Uvedeným přestupkem, je například některý z přestupků na úseku ochrany státních hranic podle § 44a zákona, o přestupcích (zákon č. 200/1990 Sb.). Provozovnou se v tomto případě rozumí prostor, v němž se uskutečňuje určitá podnikatelská činnost ve smyslu § 7 odstavec 3 obchodního zákoníku.
Podobné oprávnění pro strážníky
Podle § 17c zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, mají oprávnění ke vstupu do živnostenských provozoven též strážníci obecní, resp. městské policie. Oprávnění je velmi podobné, avšak strážníci mohou vstupovat jen do prostor určených pro zákazníky a pouze v prodejní nebo provozní době.
Důležitá ustanovení
§ 20d zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů,
§ 21 zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů,
§ 4 zákona č. 216/2002 Sb., o ochraně státních hranic České republiky a o změně některých zákonů,
§ 17c zákona 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů.
odborný asistent katedry veřejné správy
Policejní akademie ČR