01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaká technika je vhodná pro úpravu a zpracování dřevní hmoty?

Také komunální sféra je významným zdrojem biologicky rozložitelného odpadu, v němž bývá často zastoupeno velké množství dřevního odpadu z údržby okrasných a užitkových keřů a stromů.

Vznikající dřevní hmota představuje svými vlastnostmi a objemem produkce velmi různorodý materiál, který vyžaduje další zpracování za vzniku dřevní štěpky. Štěpku tvoří drobné odřezky či kousky větví nebo drcený odpad z dřevovýroby, zahradnictví či lesnictví. Je definována jako strojně nakrácená a naštípaná dřevní hmota.

K rozmělnění materiálu na částice, určené charakteristickým rozměrem, dochází při procesu drcení nebo štěpkování. V komunální oblasti představuje dřevní štěpka částice odpadní dřevní hmoty získané zpracováním dřevního odpadu při ořezu dřevin a keřů.


DRTIČE A ŠTĚPKOVAČE

Z velké části jde o drcení či štěpkování biomasy, která má vlhkost pohybující se okolo hodnoty 50 %. Požadovaná velikost částic je dána charakterem suroviny.

Drtiče slouží k rozmělňování surovin. Drtí materiál na částice, které by měly mít vyrovnanou velikost pro dosažení velkého styčného povrchu. Při použití drtičů vybavených roštem (košem) se dosahuje vyrovnanější velikosti částic. Drticí ústrojí využívá zpravidla úderu, tlaku, smyku nebo jejich kombinací. Drtiče jsou výhodné zejména tam, kde je potřebné zpracovat nesourodý směsný odpad.

Štěpkovače představují stroje pro beztřískové dělení dřeva. Jejich činnost je zajišťována pevně uchycenými noži na rotujících částech (kotouč, buben, šnek). Používají se výhradně pro zpracování dřevních odpadů. Štěpka vyprodukovaná štěpkovači by měla být rozměrově vyrovnaná s velikostí částic odpovídající objemu 5,0 cm3. Tato velikost se zdá být vhodným kompromisem mezi potřebnou dobou rozkladu a ekonomickými nároky na štěpkování.

ZÁKLADNÍ SOUČÁST KAŽDÉ KOMPOSTOVACÍ LINKY

Pro obě kategorie strojů platí, že jsou nezbytné pro úpravu surovin s převažujícím podílem odpadního dřeva, přičemž do základního vybavení každé kompostovací linky patří vždy alespoň jeden z nich. Společným požadavkem je výrazné zmenšení objemu surovin, kterého je dosaženo dělením materiálu na malé částice. To umožňuje dosáhnout homogenity kompostové zakládky a rychlý start kompostovacího procesu.

Významným parametrem těchto strojů je dosahovaná výkonnost (m3.h-1, t.h-1), která je nejvíce ovlivněna požadavkem na výslednou velikost částic.

Drtiče i štěpkovače se konstruují jako nesené nebo návěsné stroje, většinou poháněné vlastním motorem. V nabídce na trhu jsou také tyto stroje ve variantě na kolovém nebo pásovém podvozku.

Vzniklý upravený dřevní odpad může být - podle svého charakteru daného složením (podílu příměsí) nebo velikostí částic - využit pro mulčování jako krycí - nastýlací štěpka či jako surovina do kompostových zakládek. Dřevní štěpka se v poslední době také stále častěji stává hledanou surovinou pro energetické účely.

 

PAVEL ZEMÁNEK
Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně

 

Výstava DemoGreen už letos v květnu ve Vyškově

Více informací o štěpkovačích a drtičích (včetně možnosti zhlédnutí praktických ukázek strojů v pracovním nasazení) můžete získat na Mezinárodní odborné výstavě inovativních technologií pro péči o zeleň a dřeviny - DemoGreen (www.demogreen.cz), která se uskuteční 24. a 25. 5. 2012 v areálu sportovního letiště Vyškov.

Tento štěpkovač na pásovém podvozku je schopen zpracovat dřevní hmotu až do průměru 200 mm.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down