01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaké jsou trendy ve světovém cestovním ruchu

Malá města a venkovské regiony mohou v turistice a cestovním ruchu konkurovat zavedeným střediskům. Musí však svou nabídku turistům postavit na originalitě místa, zajímavé místní kuchyni, stejně jako na možnosti nákupů kvalitního zboží, které se jedinečně váže k danému regionu.I v naší zemi stále...

Malá města a venkovské regiony mohou v turistice a cestovním ruchu konkurovat zavedeným střediskům. Musí však svou nabídku turistům postavit na originalitě místa, zajímavé místní kuchyni, stejně jako na možnosti nákupů kvalitního zboží, které se jedinečně váže k danému regionu.
I v naší zemi stále více měst a venkovských regionů považuje cestovní ruch za jeden z nástrojů svého ekonomického rozvoje a růstu. Snahou přilákat turisty a další návštěvníky se tak podobají mnoha jiným místům, zejména menším městům a venkovským oblastem v Evropě a USA. Cestovní ruch a jeho zaměření se mění v celém světě a porozumět těmto změnám je užitečné pro každého, kdo se hodlá v tomto perspektivním byznysu prosadit.
Hlavní důvody změn
Prvním zásadním důvodem probíhajících změn v tomto odvětví je transformace světového hospodářství z ekonomiky čistě výrobní na ekonomiku založenou na informační výměně. Jak zároveň narůstá význam využívání volného času, venkovské oblasti a malá města si nemohou dovolit přenechat cestovní ruch pouze zavedeným střediskům. Potřebují se také stát součástí nové ekonomiky a zajímavými možnostmi volby přilákat turisty. Někdy může jít o již osvědčené atrakce. Například ve Spojených státech tak v posledním desetiletí vzniklo - často na říčních člunech - velké množství kasin. Nemalé investice však byly v USA během posledních let vloženy také do obřích nákupních center, která se stala samostatnými turistickými destinacemi, nebo do tematicky pojatých zábavních parků.
Další nové alternativy turistům nabízejí zdánlivě prostší zážitky: pohodu a odpočinek, jedinečný charakter určitých míst, možnost vrátit se ke klidnějšímu způsobu života. V tomto směru roste význam agroturistiky.
Druhý podstatný důvod pro nové pojetí rozvoje cestovního ruchu lze charakterizovat jediným výrazem - "příležitost". Turismus je rostoucím "průmyslem" a může se brzy stát jedním z nejvýznamnějších odvětví ekonomiky. Stále více lidí má peníze k tomu, aby cestovalo, a současně s tím, jak se životní tempo zrychluje, roste potřeba úniku před každodenním napětím.
Ve Spojených státech se k těmto dvěma důvodům po 11. září 2001 přiřadil ještě další motiv pro rozvoj nových forem cestovního ruchu. Bezprostředně po teroristických útocích na budovy WTO a Pentagonu byly tamní letecké společnosti paralyzovány a začala pro ně platit přísnější bezpečnostní opatření. Přepravovat se letadly se stalo v USA méně pohodlné a mnoho cestujících se odklonilo od letecké zpět k silniční dopravě. Američané však zároveň začali hledat jiné, bližší cíle pro cestování ve svém volném čase. Lidé tak častěji navštěvují své příbuzné a známé a dávají přednost klidnému odpočinku před dlouhými cestami za vzrušujícími zážitky. Zřejmě nejde o krátkodobý efekt 11. září, neboť tyto nové trendy se v USA stále více prosazují, a lze očekávat, že ovládnou i Evropu.
V tomto textu se nepokoušíme navrhnout jednoduché nebo zázračné recepty, jak probudit turistický potenciál dřímající v té či oné oblasti, protože takové návody zkrátka neexistují. K úspěchu je vždy nutné spojit síly všech zúčastněných: majitelů hotelů, restaurací a turistických zařízení spolu s představiteli místní správy - a vytvořit realistickou strategii. Koncepty, o kterých krátce pojednáme, byly formulovány naším spolupracovníkem Gary Esolenem z New Orleans a ukazuje se, že jsou platné nejen v USA.
Co osloví turisty
Jak pro Spojené státy, tak pro naši republiku platí čtyři hlavní atrakce, kvůli nimž se turisté vydávají na své cesty.
Především je to krása přírody v daném místě bez ohledu na to, zda tato lokalita poskytuje vhodné podmínky pro lyžování, vodáctví, horolezectví či podobné aktivity. Ty jsou totiž vyhledávány specializovanými skupinami lidí, ale nádherné přírodní scenérie uchvacují všechny návštěvníky. Z tohoto pohledu je název "Český ráj" marketinkově k nezaplacení, ale stejně dobře by měly uspokojit i nejnáročnější turisty desítky dalších míst v naší zemi.
Druhou univerzální atrakcí jsou vyhlášené historické památky. Atrakcí se však může stát i architektonický styl a celková atmosféra města. Vedle jedinečného kouzla Prahy může podobně oslovit návštěvníky třeba Český Krumlov nebo Kutná Hora
Třetí atrakcí je jídlo. Většina turistů vyhledává autentické místní pokrmy, chce je ochutnat a po návratu domů o nich vyprávět. Například ve Spojených státech se v posledních letech proslavila kuchyně obyvatel delty Missisippi - Cajunů, což jsou zejména rybáři s mixem kreolského, španělského a francouzského vlivu. Typická cajunská jídla, jako třeba "seafood gumbo" (jakási rybí gulášová polévka), či "jambalaaya" (má blízko k našemu rizotu), dnes v Louisianě nabízejí i nejpřednější restaurace a hosté za ně ochotně a nemálo platí. Nepochybně také české, moravské a slezské regiony by dokázaly podobným způsobem zaujmout gurmány z celého světa.
Čtvrtou významnou pohnutkou pro turisty, proč se vydat na cesty, je nakupování. Turisté doufají, že při toulkách tržnicemi a po malých místních obchůdcích objeví v místě svého odpočinku něco jedinečného. A pokud je jim nabídnuto zajímavé zboží originálního charakteru s vazbou na dané místo, určitě kvůli němu sáhnou do svých peněženek.
Samozřejmě existuje řada dalších atrakcí, které vábí turisty: místní folklór, podmínky pro sportování ve volné přírodě, kulturní akce či výstavy a veletrhy. Oblasti, které chtějí rozvíjet turismus, si musí položit otázku "Co dokážeme nabídnout našim návštěvníkům?" a prověřit všechny možnosti jak zvýšit svoji přitažlivost podle výše uvedených hledisek.
Správná poselství navenek
Do cílevědomého vytváření turistické destinace promlouvá veškerá inzerce, propagace a marketink, způsoby, jimiž místo pomáhá návštěvníkovi zorientovat se a dozvědět se, co je tam k dispozici. Stejně jako úroveň ubytování a stravování, možnosti nákupů a další služby či atrakce. Každé místo nebo region, které se chtějí prosadit v cestovním ruchu, musí vytvořit vlastní složky pro kontakt s návštěvníky. Musí vědět, jak k sobě přivést potenciální turisty. Musí se rozhodnout, jak je přivítat a jak se o ně starat i jaké zážitky jim nabídnout.
Pokud malá města a venkovské regiony chtějí svou přírodou a historickými památkami konkurovat zábavním parkům a hernám, musí být stejně dobré ve vytváření své destinace.
Základem marketinku turistických destinací je vytváření poselství, která chceme sdělit návštěvníkům. Pokud destinace správně nezformuluje zážitky, které hodlá nabízet, a pokud se jí nepodaří učinit tyto zážitky věrohodnými, dostupnými a předvídatelnými, potom se i sebenákladnější propagace mine účinkem. Totéž platí v případě, kdy v místě neexistuje informační systém, umožňující návštěvníkům nalézt vše, co jim je v něm k dispozici.
RENÉ FEJL, TOMÁŠ VLASÁK,
konzultant a projektový manažer společnosti Berman Group

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down