Jak jsou obaly zátěžové pro životní prostředí, zkoumala studie

Podle studie pro společnost ALPLA má nejhorší dopady na životní prostředí z nápojových obalů nevratná skleněná láhev. Výsledky studie od dlouholetého vědeckého spolupracovníka Technické univerzity ve Vídni Rolanda Fehringera představil její autor minulý týden v Praze.

Studie vyvrátila některé mýty, kterou jsou zejména mezi veřejností běžně rozšířené. Většina lidí si myslí, že plastové láhve a hliníkové plechovky mají negativní vliv na životní prostředí, a naopak skleněné láhve mají pozitivní environmentální image. Studie však prokázala, že tak jednoznačné to zdaleka není. Přesto, že většina z ekologicky přemýšlejících lidí by jí dala přednost před plastovým obalem, ve skutečnosti má právě nevratné sklo jednoznačně největší dopady na životní prostředí. Z hlediska životního prostředí zatím vychází jako nejšetrnější nápojový obal vratná PET láhev. Ovšem s jednou důležitou výjimkou – co se týká spotřeby vody, jsou vratné PET lahve dvakrát horší než nevratné. „Výsledky nevratných PET lahví by zlepšilo, pokud by došlo k intenzifikaci odděleného sběru a recyklace,“ dodává R. Fehringer.

„Environmentální dopady používání PET lahví by v České republice mohlo výrazně omezit použití recyklovaného materiálu, tzv. rPETu, z našich závodů ve Wöllersdorfu nebo Radomsku. V navyšování podílu recyklovaného PETu nevidíme budoucnost jen my, ale i Evropská unie, která ho bude po členských státech požadovat,“ uvedl ředitel společnosti ALPLA Česká republika (která recykláty vyrábí) Jan Daňsa. Podle studie nevratné PET láhve s vysokým podílem recyklátu vycházejí z hlediska ochrany přírody lépe než skleněné vratné láhve.

Zajímavé výsledky vyšly u obalů na pivo. Na druhém místě za tradičními vratnými lahvemi se z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí umístily PET láhve. Naopak hliníkové plechovky potvrdily svoji negativní pověst –  plnění českého národního nápoje do těchto nádob má na přírodu silně negativní dopady.

Tzv. LCA studie (life cycle assessment) porovnávala životní cykly jednotlivých druhů u nás používaných obalů od získávání základních surovin pro výrobu přes dopravu a distribuci až po jejich recyklaci či likvidaci.  „Podobné studie jsme zpracovávali pro několik evropských zemí. Věnovali jsme maximální úsilí tomu, aby se na nic nezapomnělo a získali jsme tak přesný obrázek, které obaly životnímu prostředí škodí a které ne. Proto jsou výsledky také v každé zemi trochu jiné, což jasně ukazuje, že žádná paušálně platná nejlepší řešení podle jednoduché šablony neexistují,“ uzavírá R. Fehringer.*

/zr, ev/

Foto: Roland Fehringer představil studii minulý týden v Praze

Eva Vítková

 

a

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Welcome to Take My Class Done, your one-stop solution for all your academic needs! Whether you're a student looking to lighten your course load or a busy professional seeking to upgrade your skills, we've got you covered. Our experienced and qualified tutors are ready to take on your classes, assignments, and exams, ensuring your success with top-notch grades. With our personalized approach and commitment to excellence, Takemyclassdone is the ultimate destination for academic assistance. Say goodbye to stress and hello to academic triumph – let us handle your coursework while you focus on what truly matters. Trust Takemyclassdone to deliver outstanding results every time!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down