01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jakou část obce lze považovat za ulici

Sousední obec vytvořila "ulici", která se však skládá ze souboru několika ulic. Nemělo by se spíše v daném případě jednat o tzv. část obce? Je tento postup obce správný?Ustanovení § 27 odst. 2 zákona číslo 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) podává definici části obce. Podle zákonného vymezení...

Sousední obec vytvořila "ulici", která se však skládá ze souboru několika ulic. Nemělo by se spíše v daném případě jednat o tzv. část obce? Je tento postup obce správný?

Ustanovení § 27 odst. 2 zákona číslo 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) podává definici části obce. Podle zákonného vymezení je část obce evidenční jednotka vytvářená budovami s čísly popisnými a čísly evidenčními přidělenými v jedné číselné řadě, která leží v jednom souvislém území. Část obce, kterou nelze zaměňovat s městskými částmi nebo městskými obvody územně členěného statutárního města, má pouze evidenční a organizační charakter, sloužící zejména k dalšímu "vnitroobecnímu" členění, které se ani nemusí územně krýt s katastrálními územími. Je pouze na vůli obce, zda přistoupí - s ohledem na místní poměry a potřeby - k vytváření částí obce.

Podle § 28 odst. 1 obecního zřízení přísluší obci rozhodovat o názvech částí obce, ulic a jiných veřejných prostranství. (Názvy částí obce jsou zpravidla převzaty z názvu zaniklých obcí, osad nebo z názvů historicky vzniklých území, na nichž se tyto části obce nacházejí - viz poslední věta § 27 odst. 2 obecního zřízení.) Odstavec 2 téhož ustanovení obecního zřízení ukládá obci povinnost oznámit názvy nově vzniklých částí obce, změny jejich názvů, jakož i zánik částí obce, a to Ministerstvu vnitra a příslušnému katastrálnímu úřadu. Rozhodovat o zřízení a názvech částí obce, o názvech ulic a dalších veřejných prostranství je vyhrazenou pravomocí zastupitelstva obce /§ 84 odst. 2 písm. s) obecního zřízení/. Obecní zřízení však pojem ulice - na rozdíl od pojmu část obce - nevymezuje.

Souvisejícím právním předpisem k posuzované problematice je vyhláška Ministerstva vnitra č. 326/2000 Sb., o způsobu označování ulic a ostatních veřejných prostranství názvy, o způsobu použití a umístění čísel k označení budov, o náležitostech ohlášení o přečíslování budov a o postupu a oznamování přidělení čísel a dokladech potřebných k přidělení čísel, ve znění vyhlášky č. 193/2001 Sb. Ani v tomto prováděcím právním předpisu není stanoveno, co (jakou část obce) lze považovat za ulici.

Jak vyplývá z výše uvedeného stručného rozboru, právní řád pojem ulice nedefinuje, a z tohoto úhlu pohledu lze dovodit, že pod pojmem ulice je možné si představit i soubor několika "ulic".

Kvůli orientaci v obci je samozřejmě obecně žádoucí, aby podoba ulice byla - pokud možno - co nejpřehlednější, a nelze než doporučit, aby to mělo na paměti i zastupitelstvo obce při rozhodování o názvech ulic. Avšak v případě nenaplnění tohoto požadavku nelze zasáhnout do této pravomoci zastupitelstva obce, spadající do samostatné působnosti obce /viz § 84 odst. 2 písm. s) ve spojení s § 35 odst. 2 obecního zřízení/, a omezit tak obec při výkonu svého ústavně garantovaného práva na samosprávu. V tom, že obec (usnesením zastupitelstva obce) "vytvoří" ulice v poněkud "nestandardní" podobě, odlišné od obecného vnímání tohoto pojmu, nelze podle mého názoru spatřovat rozpor se zákonem či jinými právními předpisy.

Mgr.Jan Břeň

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down