01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaký je názor bankovních domů?

Odpověď nám poskytli zástupci některých finančních institucí, které se aktivně účastní spolupráce s regionálními radami regionů soudržnosti - Komerční banky, České spořitelny, ČSOB a Raiffeisenbank.

Lucie Kudrnová, vedoucí marketingu pro podniky a municipality Komerční banky: Dlouhodobě spolupracujeme s jednotlivými regionálními radami regionů soudržnosti. Cílem spolupráce je nalézat společná řešení ve snaze o co nejhladší proces realizace a profinancování projektů, podpořených dotacemi z jednotlivých regionálních operačních programů.

Naši zástupci se rovněž účastnili obou jednání iniciovaných regionálními radami regionů soudržnosti, abychom mohli společně postupovat v oblastech posuzování bonity žadatelů, edukace žadatelů o dotaci a kurzového rizika spojeného s distribucí evropských dotací.

Výsledkem je edukace regionálních rad, potažmo žadatelů o dotaci, o finančních výkazech a podkladech potřebných ke zdárnému profinancování dotovaného projektu na straně bank - a také pohledu bank na kurzová rizika plynoucí z distribuce evropských dotací. Již delší dobu uskutečňujeme náš speciálně připravený koncept, který se orientuje na průběžné vzdělávání veřejnoprávních subjektů v oblastech rozpočtové tvorby, rozpočtové predikce, efektivního plánování investic, strukturování projektů či informování o aktuálním stavu a vývoji nových bankovních produktů a služeb určených pro tento segment trhu.

Petr Zahradník, vedoucí EU Office České spořitelny: EU Office České spořitelny nyní chystá koncept budoucí podoby kohezní politiky EU v naší zemi po roce 2013; osobně jsem v úzkém kontaktu se všemi sedmi řediteli regionálních rad a aktivně s nimi konzultuji podobu budoucích pravidel a očekávaných trendů v této oblasti. Součinnost je intenzivní a jejím výsledkem jsou tzv. poziční dokumenty. V nejbližším období by měla být dále zastřešena též Asociací krajů ČR.

Z mého pohledu je největší zájem právě o formulaci pravidel a podmínek budoucí kohezní politiky a spolupráce v případě zavádění nástrojů finančního inženýrství EU (JESSICA, JEREMIE).

Navázali jsme spolupráci s některými radami soudržnosti, kde ČS kromě »klasických« produktů nabídla komplexní řešení pro tzv. modifikovanou platbu. Tento způsob výplat umožňuje příjemci dotace žádat o proplacení neuhrazených faktur souvisejících s projektem. Pro tyto klienty a příjemce dotací zajišťujeme administraci zmíněných plateb.

Josef Vaňousek z útvaru Řízení obchodů SME ČSOB: Regionální rady vnímáme jako významné organizace, které spoluvytvářejí podmínky pro co nejefektivnější využití dotací EU v jednotlivých regionech. Aktivně jsme se zúčastnili společné diskuse v minulém roce a individuálně rozvíjíme další spolupráci. Při jednáních i seminářích s klienty - příjemci dotací působíme výchovně tak, aby při přípravě projektů, žádostí a podkladů, byly co nejvíce eliminovány důvody, které vedou k neposkytnutí prostředků na předfinancování a spolufinancování projektů podporovaných regionálními operačními programy.

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raif-feisenbank: Účastníme se setkání zaměřených na zvýšení úspěšnosti dotačních projektů prostřednictvím edukace zástupců měst, obcí a krajů vystupujících v roli žadatelů o úvěr od bank nebo dotace ze zdrojů EU. Společně s ostatními bankami jsme identifikovali hlavní příčiny neúspěchu některých projektů - a na co si tedy mají zástupci municipalit dávat pozor: nedostatečné finanční zdraví žadatele, nekvalitní projekt, problémy ve výběrovém řízení na banku a krátký čas na posouzení žádosti o úvěr. Tato edukativní setkání budou dále pokračovat s tím, že se aktivita ze strany jednotlivých bank a regionálních rad přesune patrně i na bankovní asociaci a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down