01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jde o stamilióny korun ročně

Jde o stamilióny korun ročně Pitnou vodou z veřejných vodovodů je dnes v ČR zásobováno zhruba 87 % obyvatel a 75 % z nich je napojeno na veřejnou kanalizaci. Tento podíl stále roste i díky tomu, že vláda pokračuje ve finanční podpoře rozvoje vodohospodářské infrastruktury. Finanční výpomoce...

Jde o stamilióny korun ročně

Pitnou vodou z veřejných vodovodů je dnes v ČR zásobováno zhruba 87 % obyvatel a 75 % z nich je napojeno na veřejnou kanalizaci. Tento podíl stále roste i díky tomu, že vláda pokračuje ve finanční podpoře rozvoje vodohospodářské infrastruktury.

Finanční výpomoce poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) od roku 1993. Vyčleněná částka ze státního rozpočtu se pohybuje od 3,8 mld. Kč v roce 1994 po 1,3 mld. Kč v roce 2000. Zhruba třetina až čtvrtina z těchto peněz je návratná finanční výpomoc. Dotace poskytuje i Státmí fond životního prostředí (SFŽP) ve výši 2,2 mld. Kč v roce 1995 po 1,1 mld. Kč v loňském roce. Také menší část těchto peněz je návratná finanční výpomoc. V posledních letech přispívala na tyto stavby i Evropská investiční banka (EIB). V roce 1998 poskytla celkem 798 mil. Kč, v roce 1999 568 mil. Kč a loni 60 mil. Kč. Letos počítá ministerstvo na výstavbu vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod s částkou 691 mil. Kč a od EIB s 500 mil. Kč.

"Finanční výpomoc jsme začali poskytovat po privatizaci vodohospodářské infrastruktuy obcí. Mají vyrovnat podmínky jednotlivých obcí při vstupu do nového systému," řekl nám ředitel odboru vodovodů a kanalizací Ministerstva zemědělství Ing. Vladimír Chaloupka.

Hlavně nové vodovody

Dotace, respektive finační výpomoc ze státního rozpočtu pro MZe jsou určeny jak na výstavbu vodovodů ve všech kategoriích, tak na kanalizaci, změny technologií úpraven vod, případně na jejich doplnění tak, aby voda splňovala všechny podmínky nové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. "Na rekonstrukce vodovodů dáváme prostředky jen výjimečně, například v případech eternitového potrubí, které by podle mínění zdravotníků mělo být vyměněno. Přednost mají akce, kde se jedná o zlepšení jakosti vody nebo o napojení na zdravotně nezávadnou pitnou vodu. Čistírny odpadních vod (ČOV) do velikosti 3000 tzv. ekvivalentních obyvatel financuje SFŽP. My dotujeme ČOV nad 3000 ekvivalentních obyvatel a výstavbu, případně dostavbu kanalizační sítě, pakliže jde o připojení více než 300 obyvatel," pokračuje Ing. Chaloupka.

Podrobnosti jsou ve směrnicích pro poskytování finanční podpory na kanalizace a vodovody na internetových stránkách MZe. V únoru byly novelizovány a jsou v souladu s loni vydaným zákonem Ministerstva financí o čerpání prostředků ze státního rozpočtu a navazující vyhláškou.

Hlavním subjektem při přijímání finanční výpomoci je nejen obec, ale také sdružení obcí a akciové společnosti, ve kterých mají obce majoritu. Ministerstvo neposkytuje zatím finanční podporu akciovým společnostem, v nichž mají majoritu jiné subjekty než obce. MZe uvažuje o tom, že by přispívalo i těmto subjektům, ovšem za podmínek, že nesmějí stavbu prodat ani obdržené investice promítat ve svých nákladech do ceny vody a umožní tuto druhou podmínku kontrolovat v kalkulaci ceny. To znamená, že poskytnou veškeré doklady o finančním i věcném hospodaření.

Žadatel o finanční výpomoc musí vypracovat jednoduchou dokumentaci podle vyhlášky Ministerstva financí, doplněnou situačním výkresem. V žádosti by měly být základní věci, které jsou pro stanovení objektivity řešení a rámcových nákladů. Když obce zpracují podle směrnice žádost, zašlou ji na územně příslušnou zemědělskou agenturu (bývalá územní pracoviště MZe). Zde žádost projde první vstupní prohlídkou, která zjistí, zda obsahuje všechny náležitosti. Pak dostane evidenční číslo a putuje na odbor vodovodů a kanalizací MZe.

"My ji zkontrolujeme a všímáme si hlavně v ní uvedených technických parametrů. V případě, že je žádost v pořádku, vyrozumíme žadatele, že je evidována a dostala číslo, se kterým se na nás obec může kdykoliv obrátit. Potom žádost čeká na zařazení do časového harmonogramu," uvedl ředitel odboru Ing. Chaloupka.

Na všechny se nedostane

Každý rok přichází na ministerstvo okolo 180 žádostí, z toho zhruba 100 se týká akcí do 5 mil. Kč. Do konce ledna letošního roku vypracovali pracovníci odboru vodovodů a kanalizací komplexní seznam, který po okresech zahrnuje všechny žádosti. V současné době je jich celkem 480, a to nejen za roky 2000 a 2001, ale i za léta předchozí. Některé žádosti dostaly v prvé polovině roku 2000 příslib na rok 2001, případně na rok 2002. Tyto přísliby se vydávají vzhledem k potřebě zahájit další přípravu stavby - získat stavební povolení, provést výběrové řízení na dodavatele a na základě vybrané nabídky zpracovat finanční projekt.

"Jak nám žádosti docházejí, tak je rovnáme po jednotlivých okresech. Každou žádost pak spolu s referátem životního prostředí daného okresu, který zná situaci v místě, zařadíme podle naléhavosti do pořadí a na základě předpokladu výše finančních prostředků poskytnutých státním rozpočtem MZe vydá příslib na následující rok. V únoru a březnu 2001 jsou tedy vydávány přísliby na rok 2002. Z prostředků přidělených státním rozpočtem a po odečtení částek na rozestavěné akce a vydané přísliby vydá MZe další přísliby podle pořadí v okresních seznamech. Ovšem v případě, že žadatelé jsou schopni v tom roce zajistit podklady k rozhodnutí o poskytnutí finanční podpory, případně i návratné finanční výpomoci. Můžeme si dovolit dávat přísliby v součtu jenom na poměrně malou částku, o které víme, že ji ze státního rozpočtu pravděpodobně v příštím roce dostaneme," řekl nám Ing. Chaloupka.

V momentě, kdy žadatel má všechny doklady druhé etapy a MZe je dostane, vyzve jej, aby se jeho zástupci dostavili k projednání výše podílu podpory, spojení dotace a vlastního zdroje investora. U větších akcí nad 5 mil. Kč se financování dělí na tři části - první je nevratná finanční výpomoc, druhá bezúročná půjčka a třetí jsou vlastní zdroje investora. Žadatel získá rozhodnutí zhruba do 14 dnů.

Výše podpory je proměnlivá a posuzuje se podle řady aspektů. U staveb, které jsou nadstandardní, je nižší. O její výši rozhoduje komise, v níž jsou pracovníci odboru vodovodů a kanalizací MZe a pracovník Ministerstva financí.

Ten, kdo je nositelem finanční výpomoci, musí po skončení akce, tj. po kolaudaci požádat o definitivní přiznání finanční podpory. Potom pracovníci ministerstva a zemědělských agentur v místě, případně i s pracovníky finanční správy kontrolují, zda objemové parametry uvedené v přiznání dotace (např. délka vodovodních řadů nebo kanalizačních stok či kapacita úpravny odpadních vod a doklady o financování) jsou v pořádku. V případě, že obec vše dodrží a splní i termíny výstavby, Ministerstvo financí jí po stanovisku MZe definitivně přizná dotaci. Pokud objeví nesrovnalosti, nebo obec postavila méně, než měla, může se stát, že musí celou dotaci vrátit.

U akcí do 5 mil. Kč výše finanční výpomoci závisí na ekonomických možnostech žadatele, na tom, zda nejde o nadstandardní vybavenost. V průměru dosahuje 55 %. Směrnice udává maximum 80 %, což MZe ještě nikdy nevyužilo. Ale takové případy mohou existovat. Co se týče akcí nad 15 mil. Kč, činí dotace a nenávratný úvěr okolo 70 %. Oscilace je zhruba 10 % dolů nebo nahoru. Mohou se však vyskytnout akce, o kterých může být MZe přesvědčeno, že jsou velmi nadstandardní. V takových případech jde s příspěvkem a s půjčkou hodně dolů.

"V žádném případě nepřispíváme na zain-vestování pozemků. Tam by šlo o přesun peněz daňových poplatníků do kapes vlastníků přilehlých pozemků, protože zainvestované pozemky se prodávají za výrazně vyšší cenu než nezainvestované. Na "vodní svět" a podobné akce, které by zajistily vodu pro různé hrátky, příspěvek rovněž nedáváme," tvrdí ředitel odboru.

Peníze nestačí

Pro letošní rok dostalo ministerstvo ze státního rozpočtu výrazně nižší částku než v minulých letech. Jde o 691 mil. Kč. Tyto prostředky doplní 500 mil. Kč z prostředků EIB. Z této půjčky může financovat akce nad 15 mil. Kč. Pro žadatele to není velký rozdíl. Je třeba jen plnit podmínky, které vyplývají ze smlouvy s Evropskou investiční bankou, Konsolidační bankou a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.

"Rozhodně nebudeme moci ani letos uspokojit všechny žadatele. Jenom žádosti o dotace, které tu máme, dosahují v investičních nákladech 6 mld.135 mil. Kč. Přitom námi vydané přísliby reprezentují částku 969 mil. Kč. Z toho je vidět, že mnohé letošní žadatele budeme moci uspokojit až v roce 2003 nebo v roce 2004. Zvlášť ty, jejichž žádosti nejsou tak naléhavé," řekl na závěr Ing. Vladimír Chaloupka.

Karel Žítek

Žadatel o finanční výpomoc musí vypracovat jednoduchou dokumentaci podle vyhlášky Ministerstva financí, doplněnou situačním výkresem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down