Jaké možnosti dnes mají města a obce, pokud si chtějí výhodně - a hlavně bezpečně ukládat své finanční prostředky? Jaký by radnice měly volit klíč, potřebují-li část prostředků ponechat na klasickém běžném účtu, ale zbytek chtějí uložit třeba na termínovaný vklad s úrokovou prémií a část peněz...
Jaké možnosti dnes mají města a obce, pokud si chtějí výhodně - a hlavně bezpečně ukládat své finanční prostředky? Jaký by radnice měly volit klíč, potřebují-li část prostředků ponechat na klasickém běžném účtu, ale zbytek chtějí uložit třeba na termínovaný vklad s úrokovou prémií a část peněz případně vložit do správy aktiv? Hovořili jsme o tom s Ing. Andrejem Zaťkem, ředitelem obchodu J&T banky.
Jak uvedl, přestože J&T Banka je klasickou privátní bankou, déle než deset let poskytuje i služby městům, obcím, krajům a municipálním podnikům. »Podle našich zkušeností ze zhodnocování peněz pro města a obce je většina prostředků, jimiž dnes disponují, splatná do jednoho roku. Obcím a městům nabízíme municipální vklad. Je to produkt, který jsme vyvinuli přímo podle specifických potřeb obcí. Radnice se zpravidla ptají po výpovědních lhůtách vkladů a samozřejmě je zajímá výnos. Snažili jsme se naplnit oba tyto požadavky. Výpovědní lhůta je jeden nebo tři měsíce. Zároveň ta část peněz, která na účtu zůstane po celý rok, se ještě zpětně doúročí úrokovou prémií 1 % p. a. Radnice tak má přístup k likviditě a přitom využívá vyšších sazeb dlouhodobého vkladu s výnosem přesahujícím 3 % ročně,« konstatoval Ing. Andrej Zaťko.
Co když radnice má zájem o dlouhodobější uložení prostředků. Je i pak ideální volbou termínovaný vklad?
Možností, jak naložit s dlouhodobějšími městskými prostředky je více - záleží na objemu peněz i na ne/ochotě města podstoupit investiční riziko. Často využívanou cestou pro dlouhodobé zhodnocování peněz tak bývá zejména správa investičního portfolia. Znamená to, že si klient nastaví časový horizont, po který chce peníze zhodnocovat, a riziko, jež je ochoten podstoupit. Municipality zpravidla volí konzervativnější investiční strategie. Ty stavějí na instrumentech s pevným výnosem a nízkým rizikem, jako jsou různé dluhopisy, dluhopisové fondy, instrumenty peněžního trhu a speciální fondy. Výnosy, jež tento typ strategií nabízí, obvykle spolehlivě překonávají inflaci. Jinými slovy řečeno, zajišťují nadvýnos nad sazby, které nabízí banky na termínovaných vkladech. Výrazným a důležitým aspektem služby správy portfolia je skutečnost, že ji lze stavět na míru každému municipálnímu klientovi. Určitým omezením je minimální výše dlouhodobých prostředků - správu portfolia naše banka nabízí od 20 mil. Kč. Určitou alternativou pro prostředky v menším objemu je investice do speciálních fondů, které pro tyto případy máme k dispozici.
Jak vnímáte chystaný systém Státní pokladny, který počítá s tím, že by centrální banka vedla obcím a městům účty, na něž by jim přicházely státní dotace a daňové výnosy?
Chápeme, že dotační peníze chce mít stát pod kontrolou. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že za hospodaření s majetkem obcí a měst zodpovídají jejich představitelé. Ti by s ním měli hospodařit se zřetelem na jeho optimální zhodnocení. V případě daňových příjmů, které jsou součástí obecních rozpočtů, by radnice měly mít stále možnost aktivně si řídit svoje cash flow a s penězi hospodařit. Municipalitám by mělo být ponecháno právo na rozhodování o svých penězích. Z historie víme, že přílišná centralizace nemusí přinést výhody a úspory. Výnosy, které obcím dokážou zabezpečit správci majetku, jako jsou třeba banky, budou jistě vyšší než ty, které jim budou plynout ze státní pokladny. Tento dodatečný výnos pak obcím může sloužit jako další zdroj příjmů.
Někteří experti už nyní obcím a městům radí, aby neprodleně tyto prostředky z účtů u ČNB vybraly a uložily u spolehlivých komerčních bank. Protože půjde o dotace, které nemusí být ihned využity, stejně jako nebudou okamžitě spotřebovány i veškeré daňové výnosy, byl by termínovaný vklad řešením?
Nemusí to být samozřejmě »neprodleně«, ale možnost ukládat si peníze u bank či nechat si je spravovat profesionály za účelem získání dalšího užitku by tu měla být. Řádná správa obecních peněz přináší užitečné výnosy. Tyto dodatečné příjmové zdroje jsou důležité zvláště dnes, kdy se po poslední krizi daňové příjmy měst a obcí ztenčily mnohde o více než desetinu. Termínované vklady, případně speciální fondy s pravidelným výnosem a velmi nízkým rizikem či správa portfolia dluhopisů, jsou rozhodně dobrým řešením.