01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je "síť sítí" přístupná širokému publiku?

Přestože uživatelů internetu u nás přibývá a lidé k němu mají přístup stále častěji doma i v zaměstnání či ve škole, na významu neztrácí ani možnost přístupu k internetu na veřejných místech. V Česku jsou to nejčastěji knihovny. O tom, jaké služby nabízejí, se lze dozvědět na webu www.verejnyinternet.cz, který slouží k registraci míst veřejného přístupu na internet.

Místa s veřejným přístupem k internetu jsou důležitá jak pro ty, kteří dosud nemají možnost používat internet, tak pro jeho uživatele, pokud se ocitnou mimo dosah svého obvyklého připojení. Databáze projektu Veřejný internet dnes registruje již více než 1500 takových míst.

PROJEKT TŘÍ PARTNERŮ

Veřejný internet je společným projektem Ministerstva informatiky ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a BMI sdružení. Jeho cílem je soustřeďovat informace o místech veřejného přístupu k internetu a poskytovat je veřejnosti, aby se dalo snadno zjistit, kde se tato místa nacházejí a jaké služby nabízejí. Údaje z této databáze jsou přebírány také Portálem veřejné správy, který umožňuje zobrazení nejbližších míst s veřejným přístupem k internetu na území dané obce či města.

Poskytovatelé míst veřejného přístupu k internetu obdrží po zaregistrování v databázi výraznou samolepku Veřejný internet o formátu A4, kterou si mohou označit své zařízení, a vizuálně tak na ně upozornit veřejnost.

DOMINUJÍ KNIHOVNY

Není jistě překvapením, že mezi 1545 místy, zaregistrovanými na webu www.verejnyinternet.cz k letošnímu 1. květnu, zcela jasně dominují knihovny (1297), následovány internetovými kavárnami (95), infocentry (60) a obecními úřady (24). Ostatní typy zařízení - městský úřad, prodejna, restaurace/hotel, vzdělávací zařízení i jiné zařízení - dosáhly méně než 20 registrací.

Je zřejmé, že ve skutečnosti je míst s veřejným přístupem k internetu podstatně více, například jenom veřejných knihoven s připojením k internetu je již kolem tří tisíc. Ne všude jsou však o databázi Veřejný internet informováni, ne každý považuje dobrovolnou registraci v ní za potřebnou. Nicméně i tak mají informace o službách, které tato zařízení nabízejí, určitou vypovídací hodnotu.

Z poskytovaných doplňkových služeb je nejčastější možnost tisku (1248) a uložení na disketu (1148). Potřebujete-li si zkopírovat nějaký dokument, uspějete v 750 zařízeních.

Základní školení, abyste zvládli práci s internetem, poskytují na 704 místech zdarma a na 87 za úplatu. V 90 zařízeních nabízejí i placené školení pro pokročilé uživatele. Pokud byste potřebovali na internet během víkendu, uspěli byste v sobotu na 316 místech a v neděli ve 179 zařízeních. A zejména pro vozíčkáře je důležité, že bezbariérový přístup má zhruba čtvrtina zařízení (416).

I DO NEJMENŠÍCH OBCÍ

Výrazný vliv na rozšíření veřejného internetu má Projekt internetizace knihoven, který realizuje Ministerstvo informatiky. Loni tak bylo připojeno k internetu 1125 knihoven. Díky tomuto projektu se veřejný internet dostává i do nejmenších obcí, v nichž se komerčním organizacím zřizovat internet nevyplatí. Pro letošní rok je naplánováno připojení všech zbývajících zhruba 2600 knihoven.

Dalšímu rozšíření veřejného internetu i do odlehlejších regionů nepochybně rovněž pomohou některé projekty, které ještě v letošním roce podpoří Ministerstvo informatiky v rámci dotačního programu na podporu vysokorychlostního internetu v České republice. Naštěstí jsou mezi nimi nejen bulvární portál Peprnet.cz, jemuž přidělilo Ministerstvo informatiky dotaci ve výši 7,5 miliónu korun (a sklidilo za to silnou kritiku), nýbrž také projekty malých venkovských obcí a mikroregionů na pořízení potřebné infrastruktury vysokorychlostního internetu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down