01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

JE TŘEBA ZVÁŽIT SVŮJ POTENCIÁL

Jihomoravský kraj sice nepatří mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností, přesto ale i zde na tradiční průmysl v minulosti neblaze dopadla "restrukturalizace". O možnostech nápravy jsme hovořili s radním Jihomoravského kraje s gescí pro regionální rozvoj Ing. Milanem Venclíkem. [*] Jakým způsobem...

Jihomoravský kraj sice nepatří mezi regiony s nejvyšší nezaměstnaností, přesto ale i zde na tradiční průmysl v minulosti neblaze dopadla "restrukturalizace". O možnostech nápravy jsme hovořili s radním Jihomoravského kraje s gescí pro regionální rozvoj Ing. Milanem Venclíkem.

[*] Jakým způsobem kraj podporuje příliv nových investorů?

Snažíme se vytvářet podmínky pro vznik nových podnikatelských zón - jde o Černovickou terasu, celý komplex ve Slatině, kde se chystá další obrovská podnikatelská zóna. Menší jsou zóny ve městech Kuřim, Hodonín a mohli bychom jmenovat dále.

Tyto zóny budeme v určité míře podporovat. V určité proto, že je nesmyslné vytvářet obrovské podnikatelské zóny, pokud o ně není zájem. Podnikatelé samozřejmě investují s vidinou návratnosti. Konkrétně se také snažíme v rámci hospodářských misí v zahraničí nabízet zahraničním partnerům možnosti pro investování.

S největší pravděpodobností už zdejší strojírenství nikdy nebude tak výrazné, jak bylo a investoři, kteří přicházejí, se spíš zaměřují na vyšší technologie.

[*] Nenarazí právě tyto zóny na určitý strop v tom smyslu, že se časem nebude dostávat kvalifikovaných pracovních sil?

Prozatím je v regionu nezaměstnanost taková, že bych se tohoto neobával. Dokonce i Brno se začíná propadat do poměrně vysoké nezaměstnanosti - začíná se přibližovat k těm okresům v kraji, které jsou na tom špatně.

Určité limity zde však jsou - v jednu chvíli se projevily i v Černovické zóně, kdy v určitém okamžiku nastaly potíže s nabráním pracovníků.

Brno, jeho okolí a vlastně průmyslový sever kraje má v tuto chvíli jednu velkou výhodu v kapacitě velmi dobře vzdělané pracovní síly.

[*] Zmínil jste zahraniční aktivity kraje - stěžejní je pro vás mimo region zatím relativně málo známý projekt spolupráce s Lombardií.

Spolupráce s Lombardií začala na bázi osobních kontaktů. Dnes je již s tímto regionem podepsána smlouva. Lombardie je prakticky nejrozvinutější průmyslovou oblastí Itálie, má 10 miliónů obyvatel a její součástí je Miláno se všemi svými podniky. Má obrovský zájem o spolupráci.

Projekt se odlišuje od ostatních misí hospodářských a jiných, které leckdy probíhají po formální stránce. Zde má politická reprezentace zájem o konkrétní projekty a je ochotna je vyhledávat. V současné době jsme ve fázi vyhledávání recipročních projektů v investicích i odbytu. Na druhé straně se můžeme opřít o zaštítění nejvyšší politickou reprezentací Lombardie.

[*] Co byste doporučil místním samosprávám na území regionu pro rozvoj podnikání?

Z pozice krajského radního si myslím, že by každá obec měla zvážit svůj potenciál - co chce a co ne. Vysvětlím proč. Přestože je v některých městech a obcích regionu poměrně veliká nezaměstnanost, někdy se ukáže, že vlastně jejich obyvatelé nechtějí zemědělské nebo průmyslové komplexy mít ve svém bydlišti, ať už díky životnímu prostředí nebo z dalších důvodů. Obce by tedy měly mapovat veřejné mínění ve vztahu k industriálním zónám.

Za druhé by se obce neměly pouštět do toho, do čeho se někdy pouštějí, tj. že bez znalosti situace a konkrétních příslibů postaví zónu a potom se ukáže, že jsou to ne zcela ideálně investované peníze. Navíc také, jak známo, v současném systému financování obcí schází motivační složka. Další věc, kterou doporučuji, je, aby obce před vstupem do Evropské unie zvažovaly, u kterých projektů je možno získat finance z EU. Na to je třeba myslet už nyní a na některé projekty už je dokonce pozdě.

[*] V čem může kraj pomoci starostovi, který uvažuje o průmyslové zóně?

Zpracováváme územní plán, tzn. že každá obec by s námi měla projednat své záměry tak, abychom je mohli zahrnout do krajského plánu.

Kromě toho, že spolupracujeme s Hospodářskou komorou Jihomoravského kraje, kde se dají sehnat určité informace, jsme spoluzakladateli regionální rozvojové agentury.

Agentura by měla shromažďovat veškeré informace o podnikání a podnikatelských možnostech a měli by zde být i lidé, kteří jsou schopni poskytnout v jakékoliv fázi informace o podporách ze strany Evropské unie, o tom jakým způsobem je zapotřebí žádat, jak mají žádosti vypadat a tak dále .

Samozřejmě i na krajském úřadě je odbor regionálního rozvoje, který jako uvolněný radní zaštituji. I zde jsme schopni poskytovat informace pro starosty.

Kraj se ovšem dnes i v oblasti regionálního rozvoje potýká s velkým problémem, a tím je nedostatek prostředků - nejsme schopni uvolňovat peníze, protože je nemáme.

Důležitou roli však hrajeme u "evropských peněz". Sjednocená Evropa funguje na bázi regionů a co se týče prostředků Evropské unie, je třeba náš souhlas. Jsme v této oblasti schopni poskytovat veškeré informace a veškerou podporu rozvojovým projektům.

VÁCLAV DRAŠNAR

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down