01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jen číst a znát dokumenty nestačí

Projekt Regenerace promenády u kamenného mostu v Písku, jehož celkové náklady jsou 167 miliónů Kč, bude čerpat ze strukturálních fondů EU 125 miliónů Kč a ze státního rozpočtu 20 miliónů Kč. Je to největší dotace, kterou se městu podařilo v posledních letech získat.

Dotace z EU, o kterou jsme žádali v rámci Společného regionálního operačního programu (SROP), opatření 2.3. - Regenerace a revitalizace vybraných měst, umožní našemu městu v průběhu tří následujících let (do roku 2007) dokončit regeneraci turisticky exponované části historického centra. Vytvořením 19 nových pracovních příležitostí a vznikem nadregionálního Centra ilustrace Písek se také rozšíří nabídka infrastruktury cestovního ruchu nejen pro město, ale i pro region a jeho návštěvníky.

JAKÉ JSOU ZKUŠENOSTI?

Každý nový model poskytování dotací musí projít zaváděcí fází, obvykle vykazující abstinenční příznaky způsobené nedostatkem potřebných informací a zejména zkušeností, jichž se nedostává všem zúčastněným stranám, tj. řídícímu orgánu, hodnotícím komisím a žadatelům.

Řada dokumentů, jež měla vést zpracovatele žádosti ke správnému nastavení předkládaného projektu, se v průběhu přípravného procesu měnila a zpřesňovala. Nebylo zřejmé, která z verzí dokumentu platí, nebo bude platit v okamžiku podání žádosti. Zpracovatelé žádostí tak byli nepřiměřeně "neurotizovaní" nejistotou, zda výsledek jejich několikaměsíční práce nebude v konečném výstupu degradován do kategorie projektů nezpůsobilých k podání v rámci vyhlášené výzvy. Jsme přesvědčeni, že to je cena za zavádění nového modelu do praxe, jež se časem eliminuje a celý systém se "usadí" a standardizuje.

Obecně platný návod na zpracování úspěšného projektu do strukturálních fondů neexistuje. Při popisu projektu města Písek, jeho všeobecných a specifických cílů, při definování výstupů a podobně jsme vycházeli výhradně ze znalosti předem daných informací, tj. cílů, jichž má opatření dosáhnout, jaké monitorovací indikátory má projekt ve svém výstupu generovat a jaké údaje v žádosti budou hodnoceny. Tomu jsme celkový záměr přizpůsobili.

Hodnocení projektů směřovaných do strukturálních fondů EU klade větší důraz na to, čeho chce žadatel projektem dosáhnout, proti tomu, jak toho chce dosáhnout. Tomu odpovídá i základní struktura žádosti o dotaci, jež nutí žadatele prokázat nejen to, že ví, co a kdy opravit, ale rovněž, jak a "za kolik" dosažené výstupy dlouhodobě udržet. Je nepochybné, že k danému modelu přípravy svých záměrů směřují všechny subjekty veřejného i soukromého sektoru. Strukturální fondy daný proces pouze urychlily.

Věříme, že se časem zrychlí proces hodnocení předložených projektů, který může zásadním způsobem ovlivnit časový harmonogram realizace projektu nastavený v žádosti. Naše město spolu s dalšími žadateli čekalo na rozhodnutí více než 5 měsíců (od 29. 10. 2004 do 7. 4. 2005). Tomu ještě předcházel výběr projektů na úrovni krajů začátkem druhé poloviny roku 2004.

PLNOHODNOTNÁ INVESTICE

Rozhodně nelze při přípravě projektu přecenit své schopnosti číst a znát dokumenty vážící se k přípravě žádosti do strukturálních fondů EU. Proto jsme opakovaně využili možnosti konzultovat projekt v jeho přípravné fázi se sekretariátem regionální rady a řídícím orgánem SROP. Tato zkušenost se nám rozhodně osvědčila.

V současné době se město Písek podobně jako i další úspěšní žadatelé připravují k podpisu smlouvy o dotaci.

Zkušenost s tím související spočívá v potvrzení předpokladu, že cesta k získání dotace z Evropské unie je teprve na začátku, byť jsme učinili nepochybně zásadní krok vpřed. K jejímu naplnění je však ještě potřeba splnit celou řadu podmínek - před podpisem smlouvy, stejně jako v průběhu vlastní realizace a následně po fyzickém ukončení projektu. I proto opět aplikujeme model: číst umíme, ale - konzultujeme, konzultujeme, konzultujeme. V daném případě s Centrem pro regionální rozvoj ČR.

Příprava projektu pro získání dotace ze strukturálních fondů je plnohodnotná investice, jež vyžaduje dostatečný časový prostor a nezbytné finanční zázemí pro pořízení povinných příloh k žádosti o dotaci.

Identifikace projektu se musí opřít především o cíle, jichž chce žadatel dosáhnout zapojením vlastních finančních zdrojů do realizace své dlouhodobé rozvojové strategie. Cílem přípravy projektu pak musí být jeho fyzická realizace, nikoliv získání dotace.

Projekt Regenerace promenády u kamenného mostu v Písku zahrnuje:

Rekonstrukci gotických parkánů u Putimské brány - cílem je zpřístupnit veřejnosti a vytvořit prostor pro letní divadelní scénu.

Rekonstrukci promenády mezi kamenným mostem a městskou elektrárnou včetně rekonstrukce pravobřežního kanalizačního sběrače - cílem je odstranit následky poškození daného prostoru po povodních a zlepšení přístupu k elektrárně, sladovně a přiléhajícím provozovnám.

Rekonstrukci nádvoří u sladovny včetně demolice dvorní přístavby a propojení prostoru nádvoří s Velkým náměstím pasáží vedenou objektem čp.117 - cílem je vytvořit přístup do Centra ilustrace Písek, komorní prostor pro divadelní představení, koncerty i výtvarné dílny a dvorní předzahrádku restaurace San Marco.

Rekonstrukci části městské sladovny - cílem je založit interaktivní muzeum ilustrace pro děti a mládež včetně památníku Radka Pilaře, tj. Centrum ilustrace Písek, autorkou ideového a věcného záměru je zakládající členka občanského sdružení C.I.PÍSEK, Mgr. J. Kotrbová.

Bližší informace o projektu jsou na www.mesto-pisek.cz, odkaz Evropská unie.

 

zpracovatel projektu, vedoucí odboru strategického rozvoje a územního plánování
Městský úřad Písek


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down