01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

JESSICA - strukturální fondy trochu jinak

I přes štědře nastavené současné programové období 2007-2013 najdeme řadu projektů, které by tvář našich měst změnily k lepšímu, ale za nynějších podmínek na podporu nedosáhnou. Zejména proto, že již přímo v sobě nesou překážky, které přidělení dotace ze strukturálních fondů EU znemožňují....

I přes štědře nastavené současné programové období 2007-2013 najdeme řadu projektů, které by tvář našich měst změnily k lepšímu, ale za nynějších podmínek na podporu nedosáhnou. Zejména proto, že již přímo v sobě nesou překážky, které přidělení dotace ze strukturálních fondů EU znemožňují. Například pro uskutečnění projektu je nezbytná spolupráce institucí jak veřejného, tak soukromého sektoru. Nebo počítají s jistou mírou ziskovostí, která ale není pro soukromého investora zajímavá, či je pro jejich realizaci nutné vypořádat složité majetkové vztahy k územím, na nichž se bude projekt realizovat. Pro tyto projekty je možným řešením nový finanční nástroj JESSICA.

NEJDE O ZCELA NOVÝ ZDROJ

JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) je iniciativou Evropské komise, Evropské investiční banky a Rozvojové banky Rady Evropy. Cílem je podporovat projekty v následujících oblastech: rozvoj městské infrastruktury, udržitelnost kulturních a architektonických památek, sanace a dekontaminace bývalých průmyslových areálů, výstavba kancelářských prostor pro malé a střední podniky, budov vysokých škol včetně zařízení zaměřených na medicínu, biotechnologie aj., zvýšení energetické účinnosti objektů.

JESSICA ale není zcela nový zdroj finančních prostředků. Umožňuje využít prostředky strukturálních fondů EU prostřednictvím jiného mechanismu, než je to v případě standardního grantového financování. Zároveň umožňuje zapojit soukromé investice. Pokud se řídicí orgány (ministerstva, případně regionální rady) rozhodnou využít tento nástroj a vyčlení část alokace svého operačního programu, mohou prostřednictvím tzv. fondů rozvoje měst poskytovat podporu veřejným i soukromým subjektům na jejich investiční záměry formou půjček, záruk či vlastního kapitálu. Na rozdíl od tradičních grantových projektů tak budou podporovány projekty s určitou mírou návratností.

VÝHODY A MOŽNÉ VYUŽITÍ

Proti klasickému grantovému financování má JESSICA několik výhod. Tou první je flexibilita: Nástroj umožňuje pružně reagovat na potřeby daného regionu, například širší definicí možných příjemců pomoci nebo tematického zaměření. Zároveň s jeho využitím je možné nastavit strukturu projektů tak, aby co nejvíce odpovídala jejich podmínkám (například majetkové struktuře, financování z různých zdrojů, různému zapojení soukromých partnerů).

Druhým pozitivem je pákový efekt - při použití finančních prostředků prostřednictvím nástroje JESSICA bude umožněno zapojení soukromých partnerů a využití jejich zdrojů financování i zkušeností v oblasti realizace a řízení projektů.

Poslední a nezanedbatelnou předností je také opětovné využití prostředků. Jak bylo uvedeno, jde o návratnou formu pomoci, kdy příjemce musí prostředky splatit zpět do fondu rozvoje města. Vrácené prostředky lze znovu použít pro financování investičních projektů, a to i po ukončení programového období 2007-2013. Naskýtá se tak možnost připravit se na dobu, kdy peněz ze strukturálních fondů EU ubude.

Zejména první z uvedených pozitiv ilustruje na příkladech schéma, které ukazuje, že projekty financované prostřednictvím finančního nástroje JESSICA je možné nastavit takovým způsobem, aby co nejvíce odpovídaly skutečným podmínkám a zároveň dostateč- ně motivovaly k zapojení všech významných aktérů.

Příklady znázorňují situaci, kdy město plánuje výstavbu vysokoškolského kampusu:

projekt je financován prostřednictvím půjčky finančního nástroje JESSICA (v obrázku zastoupeným fondem rozvoje měst) a grantového financování,

financování projektu prostřednictvím půjčky finančního nástroje JESSICA a půjčky od komerční banky. Lze tak doložit, že prostředky nástroje lze vhodně kombinovat s dalšími zdroji podle potřeb města/příjemce. Obdobně je možné nastavit různou míru a formu zapojení soukromého partnera.

CO NA TO ČESKÁ REPUBLIKA?

Ze všech řídicích orgánů operačních programů v ČR, které by tento finanční nástroj mohly zavést, učinila první krok Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko (viz Moderní obec č. 9, str. 24). Letos na jaře si nechala zpracovat studii k využití nástroje JESSICA.

Studie, kterou zpracovala PricewaterhouseCoopers, ukázala tři hlavní aspekty. V ČR neexistují zásadní právní překážky pro fungování tohoto nástroje. Zároveň byl prokázán zájem potenciálních investorů o tento typ finančních prostředků a také skutečnost, že existují vhodné projekty pro financování. Zkušenosti z dalších zemí EU ukazují, že je jen otázkou času, kdy se touto cestou vydají i další české regiony.

KAREL PŮBAL
senior manažer

JITKA DAMBORSKÁ
senior konzultantka
PricewaterhouseCoopers ČR

 

JESSICA 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down