Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) připravila v druhé polovině měsíce září dvoudenní press trip (poznávací cestu pro novináře), zaměřený na návštěvu vybraných objektů regionů Českobudějovicka-Hlubocka, Trhosvinenska-Doudlebska a Lipenska/Šumavska zapojených do přeshraničního projektu Venkovské památky.
Press trip byl uspořádán díky přeshraničnímu programu INTERREG Rakousko-Česká republika, projekt Venkovské památky ATCZ249 a zúčastnili se jej novináři z redakcí Tips Zeitung, Czech Travel Press, Magazin Bahnmax, AskEnrico, Online Merker.
V destinaci Českobudějovicko-Hlubocko navštívili žurnalisté zříceninu hradu Karlův Hrádek, která je přístupná pro turisty jak z vody (řeka Vltava), tak z cyklostezky (Hluboká nad Vltavou – Purkarec) nebo z pěší turistické trasy. V nedaleké obci Purkarec bylo představeno Muzeum Voroplavby, které připomíná historii vorařů na Vltavě.
Obzvláště zajímavá byla návštěva pobočky Jihočeského muzea v Trocnově, a to jak stávající expozice husitství, tak i nově vznikajícího skanzenu. V turistické oblasti Trhosvinenska–Doudlebska byla představena v letošním roce veřejnosti otevřena tvrz v Tiché.
I za dosti chladného počasí okouzlila zástupce výše uvedených medií Šumava, a to jmenovitě Alpské domy ve Volarech, Stožecká kaple a Muzeum Adalberta Stiftera v Horní Plané.
Současně s prezentací výše uvedených památek byly představeny i nově vznikající geolokační hry, které budou oficiálně spuštěny v prosinci tohoto roku. „Tyto hry nabídnou návštěvníkům interaktivním, zábavným způsobem informace přímo na navštíveném místě, v tomto případě na Karlově hrádku a ve Volarech,“ přiblížila novinku Pavla Drunecká z Jihočeské centrály cestovního ruchu s tím, že informace budou jak v české, tak německé a anglické mutaci.
Projekt Venkovské památky ATCZ249 je zaměřen na propagaci venkovské turistiky v regionech jižní Čechy a Vysočina na české straně a v Mühlviertelu a Waldviertelu na rakouské straně. Jeho cílem je mimo zvýšení návštěvnosti venkovských památek a zvýšení počtu přenocování i podpora „znovunastartování“ přeshraničního cestovního ruchu.*
/zr/
Na snímku: Nádherně vyřezávaná Stožecká kaple zasvěcená Panně Marii leží v nadmořské výšce 950 metrů. V roce 1791 ji vystavěl Jakub Klauser, kovář z Volar jako poděkování za své zázračné vyléčení zraku. Kaple byla v roce 1804 přestavěna a v 60. letech 19. století doplněna o dřevěnou přístavbu v alpském stylu. V roce 1914 byla kaple navíc vyzdobena dřevořezbami. Díky údajně léčivým účinkům místního pramene a zázračnému obrazu Panny Marie byla kaple hojně vyhledávána poutníky z Čech i nedalekých Bavor. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 1920 přišlo ke kapli na bohoslužby na 5600 lidí z obou stran hranic.
Zdroj: www.kudyznudy.cz
Foto: archiv JČCR