Jihočeský kraj od zítřka pro své obyvatele spouští lékařskou pohotovost online

Tam, kde zdravotní stav nevyžaduje osobní návštěvu ordinace lékaře, přichází Jihočeský kraj s konceptem online jihočeské pohotovosti. Ta po registraci občana s trvalým bydlištěm na území kraje v systému zdarma poskytne prostřednictvím komunikační platformy dostupnější zdravotní služby.

„Ukazuje se, že v České republice je kvůli nedostatku lékařů čím dál složitější udržet pohotovostní služby. A my jsme připravili projekt, který tuto situaci může pomoci řešit. V této chvíli budou Jihočeši, jediní z celé České republiky, kteří budou mít možnost využívat služeb online pohotovosti. Čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu úplně zdarma,“ vysvětlil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, podle něhož by lékaři prostřednictvím videohovorů mohli poskytnout základní diagnózu pacientům, kteří by nemuseli k ošetření cestovat a vyhnuli by se dlouhému čekání v ordinacích.  

Dodavatel, kterého Jihočeský kraj vybral v zadávacím řízení, bude poskytovat nejen softwarové řešení, ale i zajištění lékařů, kteří budou dospělým i rodičům dětských pacientů k dispozici. Garance kvality a odbornosti je zajištěna lékaři v oborech praktický lékař a v případě dětí poskytuje služby praktický lékař pro děti a dorost.

Služba je poskytována obyvatelům s trvalým bydlištěm v Jihočeském kraji zdarma, a to v nepřetržitém provozu 24 hodin 7 dní v týdnu. Lékařské konzultace budou možné po registraci od 1. srpna 2024 na webových stránkách www.jihoceskapohotovost.cz, k využití služby je třeba počítač či chytrý telefon. Spojení s lékařem je k dispozici do 30 minut od zadání požadavku a probíhá formou chatu či videohovoru.

Online jihočeská pohotovost neslouží k poskytování neodkladné či akutní péče, avšak může fungovat jako alternativní kontakt mezi pacientem a lékařem. Prostřednictvím moderních telekomunikačních technologií lze posoudit a navrhnout pacientovi vhodný individuální léčebný postup a zároveň vystavit eRecept,“ uvedla Ivana Turková, vedoucí odboru zdravotnictví.

Smyslem konceptu online jihočeské pohotovosti je tedy zvýšit časovou i místní dostupnost zdravotnictví, šetřit čas pacienta a snížit zátěž lékařských pohotovostních služeb a urgentních příjmů v případech, které nevyžadují fyzický kontakt lékaře s pacientem, vyřešit nekomplikované zdravotní obtíže pacienta na dálku, poskytnout informace a lékařskou konzultaci včetně možnosti vystavení eReceptu, a to vše bez fyzické návštěvy ordinace.

Digitalizace zdravotnictví je příležitostí, jak velmi zefektivnit celé zdravotnictví včetně pozitivních dopadů do ekonomiky. „V jihočeském zdravotnictví podporujeme rozvoj digitalizace a výměny zdravotnických záznamů pacienta mezi zdravotnickými zařízeními. Telemedicína díky moderním přístupům zjednoduší a zefektivní přístup k lékařské péči. Možnost poskytování vybraných zdravotních služeb online tak, aby pacient nemusel nikam cestovat, nikde čekat a během několika minut vyřešil svůj zdravotní problém, znal diagnózu a obdržel eRecept je to co od online jihočeské pohotovosti očekáváme,“ uzavřel hejtman Martin Kuba.

Na tomto videu Online jihočeská pohotovost - komunikace s lékařem (youtube.com) hejtman Martin Kuba vysvětluje, jak jihočeská online lékařská pohotovost funguje v praxi. Na názorném příkladu lze vidět, jak probíhá komunikace s lékařem.

/zr/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down