Jihočeský vodárenský svaz: Posilování odolnosti celé vodárenské soustavy je absolutní prioritou

Spotřeba pitné vody z vodárenské soustavy loni dosáhla v Jihočeském kraji 16,166 milionů m3. Na valné hromadě Jihočeského vodárenského svazu (JVS), která se konala v úterý 4. června v Českých Budějovicích, proto zaznělo, že dlouhodobý trend klesajícího objemu výroby a dodávky vody se sice už téměř stabilizuje, ale tyto hodnoty se blíží technologickým a provozním minimům rozsáhlé Vodárenské soustavy Jižní Čechy. Přitom příjmy za prodej vody tvoří klíčový zdroj financování investic a provozu.

„Zásadní změnu mohou přinést až další jednání o nových dohodách s vlastníky spolupracujících vodovodů, kterými jsou zejména největší města, využívající své zdroje. Pro ně bývá voda JVS zpravidla „pojistkou“ pro případ akutního nedostatku té vlastní,“ uvedl Antonín Princ, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu, tvořeného 269 členskými městy a obcemi. Každá má jeden základní hlas a další hlas za každé celé dva tisíce registrovaných voličů. Celkem to je 397 hlasů.

„Jsem však již optimistou, neboť všichni členové svazu si uvědomují, že pro ně Vodárenská soustava Jižní Čechy s 556 kilometry potrubí představuje systémový, nenahraditelný zdroj pitné vody. Proto se daří postupně dojednat nové odběrové parametry“ dodal Antonín Princ.

Svaz i tak, díky odpovědnému hospodaření, rok 2023 ukončil se ziskem 12,383 mil. Kč, který odpovídá jeho potřebám. „Přiměřený zisk je vedle odpisů a dotací důležitým zdrojem, nezbytným k průběžné obnově našeho majetku,“ připomněl Antonín Princ.

Pro rozsáhlé investice Jihočeský vodárenský svaz využil i dotace Ministerstva zemědělství a Jihočeského kraje

Loni Jihočeský vodárenský svaz do obnovy a modernizace Vodárenské soustavy Jižní Čechy investoval 182,7 mil. Kč a do oprav dalších 53,3 mil. Kč. Kromě vlastních zdrojů přitom využil i dotace Ministerstva zemědělství ČR na obnovu první části přívodního řadu surové vody z přehrady Římov na úpravnu vody Plav a dotace Jihočeského kraje na náhradní zdroje elektrické energie u vodojemů a čerpacích stanic pro případ rozsáhlého blackoutu.

„Posilování odolnosti celé vodárenské soustavy a její připravenosti na nečekané či krizové události je absolutní prioritou, životně důležitou pro obyvatelstvo, průmysl a služby včetně zdravotnictví,“ prohlásil Antonín Princ na valné hromadě. Jak dále konstatoval, Jihočeský vodárenský svaz je ve výborné finanční kondici a daří se mu naplňovat zákonný fond na obnovu majetku, nicméně bez státních a dalších dotací se nelze obejít, aby se zachovala uplatňovaná cenová politika. Tedy udržení růstu cen vody předané pod spotřebitelskou inflaci. Pro rok 2024 v průměru činí 22,69 Kč/m3 bez DPH.

Valná hromada zvolila novým členem dozorčí rady Josefa Vejšického za Písecko a Petra Vágnera za Českokrumlovsko.

Jihočeský vodárenský svaz byl založen v roce 1993 a za třicet let existence investoval do vodohospodářského majetku obcí 3,812 miliardy Kč, z nichž 2,794 miliardy Kč vytvořil vlastní činností a 1,018 miliardy Kč získal z dotací.*

/zr/

Na snímku: Úpravna vody Plav je srdcem Vodárenské soustavy Jižní Čechy a druhou největší úpravnou vody v České republice.

Ilustrační foto: web JVS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down