01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jízda po nové dálnici nenahradí posezení s přáteli v parku

Architektura veřejných budov a prostranství by měla být úsporná, vstřícná a svěží. A navíc znalá tradice, inovativní typologie a technologie, říká Ing. arch. Petr Lešek z ateliéru Projektil architekti, oceněného Grand Prix architektů 2010 za projekt Národní technické knihovny v Praze.

Jaké místo dnes zaujímá architektura v životě měst a obcí?

Po období dohánění dluhů technického rozvoje se pozornost samospráv již více upírá k budování kvalitního obytného prostředí. Začíná být zřejmé, že kromě infrastruktury je nutné, aby se města vyvíjela jako příjemné prostředí pro pobyt a mezilidské vztahy. Rychlá jízda po nové dálnici nebo klimatizace jsou komfortní, ale nenahradí posezení v parku s přáteli a dětmi.


Cíl je jasný, jak se k němu ale dostat?

Potřeba je dobré zadání, kvalitní projekt, profesionální stavitel a poučený uživatel. Je nutné, aby se investor zodpovědně zamyslel nad zadáním. Větší důraz se bohužel klade na právní a administrativní přípravu zakázek než na vlastní obsah. Zadání by mělo vycházet z dlouhodobých rozvah o rozvoji města a obce. K získání projektu je nejvhodnější soutěž o návrh.

Co je smyslem soutěže o návrh?

Je jen málo autorů, kterým lze zadat projekt přímo a kvalita je zaručena. V soutěži o návrh dostane zadavatel za rozumnou cenu celý vějíř řešení a pouze z takového množství přístupů je možné zvolit ten nejlepší. Z návrhů lze také usoudit na stavební a provozní náklady budoucí stavby - ty jsou často mnohonásobně vyšší a podvazují obecní finance na dlouho dopředu. Když se soutěží pouze o cenu projektu, zadavatel neví, co dostane a výběr se řídí něčím, co s kvalitou budoucího projektu nesouvisí.

Pokud je pečlivý projekt, je snazší vybrat dobrého stavitele. Lépe se mu stanovuje cena a naopak hůř se navyšuje cena vícepracemi. Při stavbě je důležitá celková spolupráce zadavatel-projektant-stavitel.

Jak hodnotit kvalitu veřejných staveb?

Kvalitní veřejnou stavbu poznáte podle toho, nakolik zlepší stávající prostředí a přinese mu něco navíc. Nezáleží na tom, zda je to objekt nebo veřejný prostor. Vždy je důležité, aby nešlo jen o to »poskládat tam ty požadované funkce«, ale aby vzniklo promyšlené dílo, které návštěvníkům umožní pestré a příjemné užívání. Ideální je, když nemusíte uživateli nic přikazovat a vysvětlovat a prostředí si osvojí samozřejmě.

Podle Petra Leška získal ateliér Projektil většinu zakázek v soutěži o návrh.

FOTO: ARCHIV PETRA LEŠKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down