01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jsou datové stránky bezpečné?

Od 1. listopadu firmy a organizace přijímají korespondenci od orgánů veřejné správy výhradně prostřednictvím datových schránek. V praxi to znamená, že tímto způsobem dostanou například vyměřený nedoplatek daní z finančního úřadu, oznámení o zahájení konkurzu od soudu či třeba rozhodnutí o vítězství...

Od 1. listopadu firmy a organizace přijímají korespondenci od orgánů veřejné správy výhradně prostřednictvím datových schránek. V praxi to znamená, že tímto způsobem dostanou například vyměřený nedoplatek daní z finančního úřadu, oznámení o zahájení konkurzu od soudu či třeba rozhodnutí o vítězství ve veřejné soutěži o lukrativní zakázku. Jsou to závažné dokumenty, jejichž odcizení, změna či zničení mohou způsobit milionové škody, ať už přímé nebo na pověsti firem, což je například u právníků, notářů či auditorů klíčové.

Komunikace mezi počítačem uživatele a jeho datovou schránkou však může být snadno napadnutelná známými typy útoků. Běžné firewally, jimiž jsou většinou firmy chráněny a které vytvářejí ochrannou hráz mezi počítačem a potenciálně škodlivým obsahem na internetu, přitom v případě datových schránek nefungují. »Ani přihlašovací jméno a heslo nezaručuje ochranu před nabouráním či zneužitím schránky. Datové schránky nejsou zajištěny proti útokům, které vedou k odcizení nebo zneužití přihlašovacích údajů či identity uživatele schránky,« vysvětluje jeden z největších českých expertů na bezpečnost počítačů Roman Pavlík.

Kromě zničení nebo změny obsahu schránky hrozí uživatelům ještě jedno velké nebezpečí - pokud někdo zneužije něčí schránku k šíření spamu, viru nebo jiného závadného obsahu, hrozí firmě nebo úřadu, které schránka patří, pokuta až 20 milionů korun. Poškozená firma přitom bude jen velmi složitě prokazovat, že o zneužití nevěděla. Mezi typy útoků na datové schránky patří phishing, zcizení hesla při jeho zadávání na klávesnici počítače, ukradení jinak oprávněného připojení do datové schránky či útok na DNS server, který vede k přesměrování na falešné webové stránky útočníka. Ve všech těchto případech se útočník dostane k přihlašovacím údajům nebo zneužije vaše připojení ke schránce a může způsobit nenávratné škody.

S řešením přichází česká firma TNS, která vyvinula speciální řešení pro ochranu datových schránek Kernun Bezpečná schránka. To využívá - kromě standardních metod jako jsou šifrované spojení, certifikáty a další kryptografické metody - unikátní technologii pro ochranu hesel a relací. Dokáže tak zajistit bezpečné připojení k datové schránce. Zabezpečení datové schránky je velmi potřebné pro všechny firmy, které často komunikují s úřady a posílají jim citlivé údaje, ať už svoje, nebo svých klientů a prakticky nezbytné pro všechny orgány veřejné správy a samosprávy a další státní organizace a instituce.

/sk/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down