01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K čemu slouží a kolik stojí lesní hospodářské plány

Lesní hospodářský plán (LHP), důležitý a povinný nástroj vlastníků lesů nad 50 ha, vyžaduje řádnou přípravu. Letos se mj. chystá nový systém finanční podpory jeho vyhotovení.

Hlavním účelem LHP je na základě podrobně zjištěného stavu lesa stanovit dlouhodobě únosnou výši těžby dřeva, která využitím produkčních možností lesa zajišťuje trvalý výnos a neohrožuje jeho podstatu ani plnění ostatních funkcí. Lesní zákon (č. 289/1995 Sb.) konstatuje, že tyto plány jsou nástrojem vlastníka lesa, který je oprávněn v rámci určitých limitů poměrně výrazně ovlivnit zásady budoucího hospodaření a tím i jeho výnos.


SPOLUPRÁCE ZPRACOVATELE PLÁNU A ZÁSTUPCE VLASTNÍKA

LHP se vyhotovují a schvalují na desetileté období. Vyhotovení upravuje Vyhláška Ministerstva zemědělství č. 84/1996 Sb. Prvním krokem by mělo být definování dlouhodobých cílů a projednání hospodářského záměru vlastníka lesa na období platnosti plánu a rámcových směrnic hospodaření, které jsou podkladem pro podrobné plánování v jednotlivých porostech. V této přípravné fázi zpracování LHP lze významně ovlivnit způsob a míru využívání lesních majetků, tato možnost bývá bohužel vlastníky často opomíjena. Například úpravou obmýtí (průměrný věk mýcení dospělých porostů) lze výrazně ovlivnit výši přípustné těžby dřeva, a to až o desítky procent.

Dále je důležité, aby během letní sezony, kdy probíhají vlastní venkovní práce,tj. aktualizace mapových podkladů, zjištění stavu a popis jednotlivých porostů a naplánování konkrétních hospodářských opatření na nejbližší desetiletí, spolupracoval se zpracovatelem (zařizovatelem) LHP též zástupce vlastníka, zpravidla pověřený odborný lesní hospodář. V zimních měsících jsou získaná data zpracována podle jednotných programů a na jaře v prvním roce platnosti je plán předložen orgánu státní správy lesů ke schválení.

NÁLEŽITOSTI PLÁNU, ZÁVAZNÁ A DOPORUČUJÍCÍ OPATŘENÍ

LHP se skládá z lesnických map, hospodářské knihy, která obsahuje podrobný popis jednotlivých lesních částí (porostů a porostních skupin) a plánu doporučených hospodářských opatření na následující desetileté období pro tyto jednotky.

Textová část, která je též povinnou náležitostí LHP, obsahuje souhrnné údaje o lesním majetku v písemné a tabulkové formě. Vlastník lesa zde nalezne zhodnocení současného stavu lesa a dosavadního hospodaření, již dříve odsouhlasené hospodářské cíle a záměry na nejbližší desetileté období a rámcové směrnice hospodaření.

Jednou z nejdůležitějších částí celého LHP je kapitola, v níž je uvedena výše a zdůvodnění závazných ukazatelů LHP. Pro městské, obecní a státní lesy je to maximální výše těžby dřeva, plošný rozsah výchovy mladých lesních porostů a podíl melioračních dřevin při zalesňování. Tyto závazné ukazatele je vlastník lesa v rámci příštích deseti let povinen dodržet, zatímco předpisy hospodářských opatření pro jednotlivé porosty v hospodářské knize jsou pouze doporučením.

NEPODCENIT VÝBĚR VHODNÉHO ZPRACOVATELE

LHP vyhotovují odborníci (zařizovatelé), držitelé licence pro výkon této činnosti, zčásti sdružení v taxačních kancelářích. Vlastník lesa je povinen zajistit včasné zpracování LHP a jeho předání schvalujícímu orgánu nejpozději do 60 dnů po ukončení platnosti plánu předchozího. Je proto nutné zvolit zpracovatele plánu a podepsat smlouvu o vyhotovení nejméně s půlročním předstihem. O nabídky zpracovat plán nebývá v současné době nouze, výběru zpracovatele plánu je však nutné věnovat patřičnou pozornost a vyžádat si reference.

Cenu vyplacenou za vyhotovení LHP jsme zjišťovali mezi členy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů. V letech 2008-2010 dosáhla průměrné výše 388 Kč za 1 ha lesní půdy. Téměř v 90 % případů se pohybovala mezi 350-440 Kč/1ha. Na rozdílnost ceny neměla vliv velikost lesního majetku, snad ji mohly ovlivnit obtížné terénní či složité porostní poměry.

Obecně platí že vyšší cena neznamená vždy kvalitnější služby - v tomto případě kvalitu LHP. K počítačovému zpracování údajů LHP se využívá jednotný standard, což je kromě schválení plánu orgánem státní správy lesů a předání sumárních dat k centrálnímu vyhodnocení podmínkou vyplacení finančního příspěvku, který činil v posledních letech 300 Kč/1 ha. V letošním roce se připravuje nový systém této finanční podpory a pravděpodobně bude i upravena její výše.

Závěrem ještě jedno doporučení zastupitelům měst a obcí: Objektivní přehled o hospodaření s lesním majetkem obce v uplynulých 10 letech nejsnáze získáte porovnáním přehledových tabulek dvou následujících lesních hospodářských plánů - především věkové struktury, druhového složení a výše zásob dřeva. Pokud nedošlo k mimořádné živelné kalamitě - s přemnožením kůrovce a dalších hmyzích škůdců by si měl lesní hospodář poradit, nemělo by u lesů ve veřejném vlastnictví docházet ke zhoršení uvedených ukazatelů.

 

Z historie

První lesní hospodářské plány u nás vznikaly ve 2. polovině 18. stol., kdy s přibývajícím počtem obyvatel a rozvojem průmyslu vzrůstal ekonomický význam lesa jako zdroje dřevní suroviny. Vlastníci větších soukromých i městských lesních majetků si uvědomili potřebu poznat složení a dlouhodobé produkční možnosti lesa jako trvalého zdroje ekonomického přínosu. Zhruba po 100 letech i státní orgány dospěly k poznání celospolečenského významu dlouhodobého plánování v lesích ve veřejném vlastnictví a v roce 1893 zákonem pro království České uložily obcím povinnost hospodařit podle LHP. Poté v roce 1928 byla zákonem o prozatímní ochraně lesů povinnost vyhotovit LHP a předložit je k úřednímu schválení rozšířena na všechny lesní majetky bez rozdílu vlastnictví větší než 50 ha. Tuto povinnost ukládá platný lesní zákon č. 289/1995 vlastníkům lesa i dnes. Pro lesy menší než 50 ha je z veřejných prostředků hrazeno vyhotovení jednodušších lesních hospodářských osnov.

Lesní hospodářský plán obsahuje mj. podrobný popis jednotlivých lesních částí (porostů a porostních skupin).

ILUSTRAČNÍ FOTO: ALEŠ MASNER

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down