K posílení psychické i fyzické kondice v těžké době přispěje pohyb

Česká republika se potýká s epidemií, která svými důsledky i rozsahem překonává všechny moderní zkušenosti. Podle aktuálních nařízení by lidé měli omezit pohyb na veřejnosti na nezbytné cesty do zaměstnání, nákupy nebo návštěvu lékařských zařízení. Jsou zavřené školy, sportoviště a většina provozoven služeb. Omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti bude platit nejméně do 1. dubna 2020.
Spolek Partnerství pro městskou mobilitu vydal tiskovou zprávu, ve které radí, jak je možné posílit imunitu a psychickou a fyzickou kondici.

Mnoho lidí se ptá, jak si v tomto režimu uchovat psychickou i fyzickou kondici. Podle doporučení WHO člověk potřebuje minimálně 150 minut pohybu týdně. Při uzavřených sportovních areálech a posilovnách jsou nutné cesty zároveň způsobem, jak zařadit do života pohyb.

„Pokud lidé vysloveně nemusí, je samozřejmě ideální zůstávat doma. Nutné cesty do zaměstnání, na nákupy i jinam ale lze spojit právě s pohybem, který nám v tomto období může chybět víc než kdy jindy,“ říká Jaroslav Martinek z Partnerství pro městskou mobilitu.

Použití aktivní dopravy během pandemie koronaviru začala doporučovat řada institucí v celé Evropě, a to všem, kteří se po městě musejí pohybovat, ať už do práce, za rodinou či na nákupy.

 „I když vyjížďky do přírody jsou tolerované, můžeme je spojit s cestami, které bychom vykonali v každém případě. Ať už dánské ministerstvo dopravy, německá ministerstva zdravotnictví i práce a sociálních věcí, nebo zástupci televizní stanice ORF ve Vídni, všichni apelují na lidi, aby použili kolo,“ říká Roman Meliška ze spolku Kolem na kole.

Jízdní kolo umožní zachovat si odstup a zároveň se vyhnout rizikovým místům s vyšší koncentrací lidí. Lidé na kole zároveň uvolní místo ve veřejné dopravě těm, kteří ji skutečně potřebují. Ať se jedná o metro, tramvaj, autobus, nebo třeba trolejbus, každá cesta na jízdním kole snižuje riziko také pro ostatní uživatele těchto dopravních prostředků.

Při chůzi spálí průměrný člověk 212 kJ na kilometr, při jízdě na kole 51 kJ. U řidičů je to podstatně méně, pouhých 3 kJ na kilometr. Při splnění doporučeného množství pohybu chůzí tak spálíme 2400 kJ navíc, to představuje například průměrný oběd.

„Jízda na kole nebo pohyb pěšky navíc mohou pomoci zlepšit psychickou kondici. To je v naší situaci, kdy jsou všechny ostatní možnosti omezené, velmi důležité. Samozřejmostí je přitom použití ochranné roušky,“ potvrzuje Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Je zcela logické, že na kole se bude pohybovat stále velké množství lidí, ať už za prací nebo kvůli zdravému pohybu,“ říká koordinátor BESIP pro Olomoucký kraj Miroslav Charouz. „Proto bych rád apeloval na řidiče, aby byli v nejbližších dnech co nejvíce ohleduplní k cyklistům a pěším. Také jízdní kolo je ale vozidlo a jezdec na kole je stále řidičem se všemi právy i povinnostmi. Je tak třeba dbát především na viditelnost, používání osvětlení a správného oblečení,  použití roušky může vadit při správném periferním vnímání provozu. „Zkrátka dělejte vše, aby vás řidiči aut co nejdříve viděli a pochopili vaše úmysly,“ vyzývá Charouz  cyklisty.

 

Jaká opatření podnikají jednotlivé země a města

V Bogotě, New Yorku či Mexico City dokonce radnice doslova před noc vytvořily v ulicích desítky kilometrů nových oddělených cyklostezky; zkrátka sebraly prostor autům a přerozdělily ho tak, aby bylo pro lidi bezpečné a zároveň i komfortní vyřídit si co potřebují na kole. „Víme, že jízda na kole je jedním z nejvíce hygienických a zároveň jednoduchých opatření, která můžeme nasadit pro zmírnění šíření virů COVID-19. Lidé se mohou pohybovat individuálně, uvolní MHD a zároveň si uchovají možnost vyřídit si vše, co nutně potřebují,“ konstatoval starosta Bogoty, jehož tým zprovoznil během několika. málo hodin 76 km bezpečných oddělených cyklostezek.

V Londýně dokonce starosta a místní dopravní podnik bleskurychle pochopili, jakou výhodu mohou mít sdílená kola pro přepravu lidí v době krize, a flotilu sdílených kol fungující pod značkou Santander Bicycles - obdobu českých Rekol - otevřel všem pracovníkům veřejného zdravotnického systému (NHS) až do konce dubna zdarma. „Každý, kdo pojede na kole namísto veřejnou dopravou dělá dobrou věc pro sebe i pro své spoluobčany,“ prohlásil londýnský starosta.

/TZ - pch/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down