01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kabelová TV a internet i do vesnic

V roce 1995 začala společnost SPT Telecom v Horní Branné na Semilsku obnovovat a rozšiřovat místní telefonní síť pomocí kabelů ukládaných pod zem. Zastupitelstvo obce toho využilo a dohodlo, aby do výkopu byly zároveň uloženy i kabely pro nový způsob šíření televizního a rozhlasového signálu.

Podnětem k tomuto řešení se stal i špatný příjem televizního signálu v některých místech obce. Vedení obce však hlavně bralo do úvahy fakt, že díky tomuto kabelu se časem určitě otevřou významné možnosti jeho širokého využití v obci. Ať už by šlo o internet, další televizní programy, nebo o varování obyvatel v případě živelných pohrom apod.

Přesto to byl tehdy i poněkud riskantní krok. V té době se totiž začal také na Semilsku rozmáhat satelitní příjem televizního vysílání a obec si navíc kvůli tomuto svému rozhodnutí musela otevřít třímilionový úvěr. Ke konci roku 2000 dosáhly náklady na celou akci už 8,7 mil. Kč - avšak to už na kabelový rozvod TV signálu bylo připojeno 350 domácností. Jednorázový poplatek za připojení činil 2500 Kč a roční částka za užívání byla stanovena na 600 Kč. Z ní jsou hrazeny služby, které poskytuje firma KATRO SERVIS spol. s r. o., Semily, a poplatky za placené televizní stanice (Eurosport, Hallmark). Letos v únoru 2008 obecní kabelový rozvod TV signálu využívalo už 506 domácností, tedy plných sto procent trvale obydlených domů.

Občané mohou vybírat ze 17 programů: 11 je českých, čtyři německé a po jednom slovenském a anglickém (BBC). Kromě toho funguje i informační kanál obce poskytující zprávy z obecního úřadu, oznámení spolků, upozornění na kulturní a sportovní události, reklamy. Několikrát do roka v pevných časových intervalech se na obecním programu promítají zeměpisné či přírodní snímky z cest místních občanů po světě nebo filmy, které jsou zapůjčeny z Krkonošského národního parku.

V roce 1995, kdy se kabel pro příjem televizního signálu pokládal, byl internet pro většinu obyvatelstva ČR ještě téměř neznámým pojmem. Jenže neuplynulo ani deset let a na trhu se začaly objevovat nabídky na bezdrátový příjem internetu pomocí parabolických antén. I na věži místního kostela byl a dosud je namontován zdrojový vysílač, který umožnil prvním zájemcům bezdrátové připojení. Další zájemci k napojení na internet využívali svoji telefonní linku.

V roce 2005 se však obci naskytla příležitost v rámci projektu Multifunkční kabelové sítě v regionu Krkonoše získat podporu ze Společného regionálního programu (SROP), a vypsala tak soutěž na veřejnou zakázku "Vysokorychlostní internet Horní Branná". Smlouva na projekt byla uzavřena v listopadu 2005 opět s firmou KATRO SERVIS a již v dubnu následujícího roku byly tímto způsobem na internet připojeny první domácnosti. Projekt v hodnotě 3,5 mil. Kč byl spolufinancován z fondů Evropské unie a fondů ČR. Obec však musela celý projekt v hodnotě 3,5 mil. Kč s pomocí další půjčky nejprve sama zaplatit a až po provedené kontrole realizace projektu obdržela dotaci ve výši 75 % jeho uznatelných nákladů (2,561 mil. Kč) z fondu EU a 10 % ( 0,341 mil. Kč) ze státních prostředků ČR.

Počáteční rychlost internetu 256 kbps byla pro veliký zájem postupně zvyšována až na dnešních 1024 kbps. Zřízení televizního kabelového rozvodu a nyní internetu bylo od samého začátku míněno jako služba občanům. Například návratnost zřízení kabelové TV pro obec je vypočtena na 25 let.

Rovněž měsíční poplatek za užívání internetu ve výši 300 Kč byl stanoven tak, aby mohl konkurovat ostatním připojením. Obecní internet využívá už 192 domácností, což je 42 % trvale obydlených domů. V rámci projektu jsou zřízeny dvě veřejně přístupné stanice, další vznikla díky projektu internetizace knihoven. Celkem tři veřejně přístupné stanice tak fungují na obecním úřadě v Horní Branné a místní obecní knihovně a také na detašovaném pracovišti OÚ ve Valteřicích, které je spojeno s tamní knihovnou. Součet příjmů z provozu obecního internetu od dubna 2006 do konce roku 2007 činí 885 550 Kč, zatímco náklady dosáhly 661 513 Kč. Příjem do obecního rozpočtu tedy dosáhl částky 224 037 Kč. Protože však zřízení internetu bylo umožněno pomocí dotace z EU, roční zisky obce po dobu pěti let nemohou přesáhnout půl milionu korun.

JAROSLAV DEJMEK
kronikář Horní Branné

Horní Branná a Valteřice

Horní Branná s Valteřicemi jsou od roku 1975 spojené obce s celkem 1818 obyvateli. Jejich soužití vydrželo i po roce 1989 a trvá až do současnosti. Horní část Valteřic se nachází v chráněném území Krkonošského národního parku. Typická venkovská zástavba se rozprostírá podél potoka Sovinka v délce pěti kilometrů. Snad proto, že obě části obce leží v blízkosti měst Jilemnice a Vrchlabí, kde od konce 19. století postupně vznikal a dodnes je zachován dostatek pracovních příležitostí, ani v jedné z obou obcí nebyl založen žádný průmyslový podnik. Po rozpadu JZD je s 35 pracovníky největším místním zaměstnavatelem Zemědělský podnik - ZEPO, s. r. o.

V současné době zastupitelstvo obce plánuje ve spojení se sousední Dolní Brannou a Kunčicemi nad Labem vybudovat kanalizaci s čistírnou odpadních vod, a to opět za pomoci evropských peněz.

ZDROJ: OÚ HORNÍ BRANNÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down