01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kadaň se vrací k bývalé slávě

Kadaň se vrací k bývalé slávě Město leží v severozápadních Čechách v místech, kde řeka Ohře vytváří přirozený předěl mezi skalnatými břehy Doupovských vrchů s Krušných hor. Je nejstarším královským městem regionu. První zmínka je z 12 století. Geografickou polohou mezi Saskem a Českým královstvím...

Kadaň se vrací k bývalé slávě

Město leží v severozápadních Čechách v místech, kde řeka Ohře vytváří přirozený předěl mezi skalnatými břehy Doupovských vrchů s Krušných hor. Je nejstarším královským městem regionu. První zmínka je z 12 století. Geografickou polohou mezi Saskem a Českým královstvím bylo předurčeno k významné úloze v historii.

Postavení Kadaně v uplynulých desetiletích bylo chápáno jako průmyslové. Město leží na samém okraji krajiny změněné povrchovou těžbou hnědého uhlí lemovanou čtyřmi tepelnými elektrárnami. V současné době těžba i energetický průmysl podstatně snižují své výkony a krajina prochází rozsáhlou revitalizací.

Městská památková rezervace

Historický střed byl v roce 1978 vyhlášen městskou památkovou rezervací (MPR). Dříve výstavní město se však v 80. letech stalo nejohroženější památkovou rezervací v Čechách. Historické jádro bylo troskou a lidé se z něj vystěhovávali do nově vzniklých panelových sídlišť. Střed města ztratil svůj charakter, především přestal být domovem.

Na základě změn společenských poměrů v roce 1989 se tehdejší vedení radnice rozhodlo předběhnout legislativu a zahájilo prodej domů v MPR soukromým majitelům. Historické domy se začaly urychleně opravovat a obydlovat. Radnice se podílela na opravách kostelů a veřejných budov. Výsledek byl velmi zdařilý.

Město změnilo svou tvář k lepšímu, a to mu v roce 1995 vyneslo "Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR". Dnes již ve středu města periférii nikdo nehledá. Kadaň se vrací zpět k dobám své bývalé slávy.

Jednou z palčivých otázek, kterou po roce 1989 město muselo řešit, byla bytová otázka. V té době přesáhly registrované žádosti o byt číslo 1000. Proto se vedení v čele se starostou Ing. Miloslavem Müllerem pustilo do odvážné strategie výstavby bytů.

Od roku 1994 bylo postaveno v osmnáctitisícové Kadani asi 270 nových nájemních bytů. K nim přibude dalších 83, které se nyní realizují. Od roku 1994 získalo město dotaci na nájemní bydlení v celkové výši 83 mil. Kč. Byty byly realizovány formou střešních nástaveb, rekonstrukcí zrušených mateřských škol a jeslí, nástavbami na sídlištních výměníkových stanicích, kompletní rekonstrukcí bývalé vojenské ubytovny atd. Úspěšné bylo také vyhlášení veřejné obchodní soutěže na výstavbu 42 nájemních bytů ve Dvořákově ulici.

V roce 1998 byla vyhlášena další veřejná obchodní soutěž na výstavbu nájemních bytů. Město nemá vlastní pozemky, proto bylo úkolem soutěžících nabídnout vhodnou lokalitu (pozemek), počet nově postavených bytů včetně infrastruktury a vypracování projektu. Byl vybrán projekt Vlastimila Hofmana - S. I. R. Račetice, který za cenu 158 mil. Kč nabídl pozemek o rozloze 1,5 ha, projekt, realizaci 103 bytových jednotek včetně potřebné infrastruktury. Projekt "Kadaň - Strážiště" byl svým objemem a důležitostí pro město nejvýznamnější akcí posledních let. Jeho realizace probíhala od října 1998 do června 2001. Strážiště bylo v územním plánu vyčleněno pro bytovou výstavbu. K tomuto území bylo však nutné přivést veškeré inženýrské sítě.

Zástavba osmi domů a 23 řadových domků (viz obrázek) vznikla jako samostatná obytná zóna s kompletní technickou vybaveností. Přestože je to tzv. "satelitní centrum", domy se kupodivu tváří přívětivě a díky jednoduchému architektonickému ztvárnění jako celek nepůsobí negativně.

Náklady na infrastrukturu činily 18 mil. Kč. Město využilo státní dotace na nájemní bydlení ve výši 6 mil. Kč. Na část infrastruktury přispěli i budoucí uživatelé (společnosti SVS Teplice, SčE Děčín a SčP). Na město jako hlavního investora zbyla částka 8,65 mil. Kč.

Budoucí projekty

V současné době město Kadaň jako hlavní investor pokračuje ve výstavbě dalších 83 bytových jednotek rovněž v lokalitě Strážiště. Snažíme se je stavět se stejnou kvalitou i možnostmi investora jako u výše zmíněné akce.

Ani na starší generaci radnice nezapomíná. Vedení města se rozhodlo postavit v prázdné budově kadaňského gotického hradu 36 bytů s pečovatelskou službou, kde ještě letos bude bydlet 44 seniorů. Zdařilý projekt zkušeného projektanta z R-PROJEKTU Praha Ing. M. Hnáta po celou dobu výstavby velmi přísně sledovali památkáři.

Již několik let probíhá regenerace významné národní kulturní památky Františkánského kláštera s kostelem Čtrnácti sv. Pomocníků. Nejdříve byl opraven noviciát, kde byla umístěna základní umělecká škola. Pokračovala obnova křídla na mineralogické muzeum a nyní se dokončuje další přestavba na muzeum města.

Jiný projekt se připravuje ve formě regenerace panelových sídlišť. Průběžně se naplňuje Program regenerace městské památkové rezervace a do budoucna se připravuje rekonstrukce bývalého plicního sanatoria na domov důchodců.

Kadaň si určila dlouhodobou strategii rozvoje města. Její postupné naplnění zahrnuje kromě známých projektů i řadu dalších, mezi které patří také vylepšování dopravní situace, výstavba parkovišť a kruhových objezdů.

Cílem radnice je také neustále oživovat turistický ruch města (pořádáme známý "Císařský den") a zároveň v maximální možné míře podporovat podnikatele, kteří zde vytvářejí tolik potřebná pracovní místa.

Vše závisí na investičních možnostech radnice. Je sice pravdou, že útlum energetického průmyslu nese s sebou příznivé ekologické výsledky, avšak ekonomické přínosy do městské pokladny se tenčí.

Libuše Vydrová,

zástupkyně vedoucího odboru výstavby

Městského úřadu Kadaň

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down