Kam kráčí rezidenční trh a jaké jsou na něm změny?

Na realitním trhu s byty pozorují developeři mírné ochlazení, ceny bytů jsou víceméně stejné, ale rostou ceny nájemního bydlení. Rovněž se mění poptávka a chuť klientů, mnozí z nich preferují téma udržitelnosti a jsou ochotni si za ni připlatit.

Tyto a další informace zazněly v rámci dnešní podzimní konference Real Estate Market, kterou uspořádalo Stavební fórum. Jak uvedli zástupci developerských společností, prodává se, ale méně. Vloni se podle nich prodalo 7500 bytů, což představuje rekordní prodej. Ovšem, jak poznamenal Petr Michálek ze společnosti Skanska, ve srovnání s prodeji v jiných zemích je to malé číslo. Skanska odhaduje, že letošní prodej se bude pohybovat okolo 3000 bytů. Stavebnictví prožívá trend odložené poptávky.

Naopak menší růst zaznamenává sekundární trh s byty, kde poptávka trvá a nabízejí se byty větší (3 + 1), malé byty již zřejmě došly. Zde se může objevovat i mírný pokles cen, ale není to plošné. Podobné je to i v oblasti nájemních bytů, kde ceny i poptávka naopak rostou.

V Praze se průměrná cena nového bytu pohybuje okolo 125 tis. Kč/m2 (bez DPH) plochy, mimo Prahu je to 75 až 85 tis. Kč za metr čtvereční. Celkově jsou ceny spíše stabilní. Na sekundárním trhu s byty jdou ceny i dolů.   Co se ale mění, je chování klientů. Nejen, že řada z nich, převážně z těch movitějších, preferuje udržitelnost , ale zajímají se o provozní náklady bytu a vítají drobná vylepšení, které jim budou šetřit náklady. Zelené řešení může zvednout cenu bytu o 5 až 10 %. Další změnou je, jak uvedl Marek Soural ze společnosti TRIGEMA, že klesá poptávka po garážových stáních (Plzeň). Nicméně legislativa je nařizuje, a tak zde vzniká rozpor, jak situaci řešit. Do budoucna developeři vidí ve výstavbě trendy prefabrikace a modulace, což podle některých není hezké, ale je to funkční a praktické.

Češi si začínají zvykat na to, že bydlet v nájmu není ostuda. V Evropě běžně bydlí necelé polovina populace v nájemních bytech, u nás vede bydlení v osobním vlastnictví. A to se začíná měnit, po nájemním bydlení je poptávka, zejména v Praze. Mění se i přístup pronajímatelů, kteří se mnohem více zajímají o credibilitu nájemce, dávají do nájemních smluv inflační doložku (velmi nepopulární mezi nájemci) a preferují smlouvu na jeden rok. Rovněž zde zaznělo, že tuto poptávku zvedají ukrajinští občané, uprchlí před válkou, což má vliv na ceny pronájmu, ty rostou (až o 17 %).  Průměrná cena nájemních bytů v Praze, které jsou v nabídce, se pohybuje od 375 Kč po 620 Kč/m2

Objevují se už i velcí institucionální investoři, kteří mají jasnou představu o bytech a cenách, kteří skupují od developerů část jejich portfolia na nájemní byty. Zahraniční investoři však přicházejí velmi zvolna.

Rozvážnější trend je vidět i nákupu pozemků, nekupují se bez jasného záměru a s větší opatrností. Stavebnictví nyní prochází změnami a developeři se s nimi musí vyrovnat.*

/ev/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down