Beroun, Jilemnice a Uherské Hradiště. Tato tři města byla v polovině března nominována na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz soutěže získá i titul Historické město roku 2009.
Stane se tak už 13. dubna ve Španělském sále Pražského hradu, kde se rok co rok při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel tradičně koná ceremoniál vyhlašování vítěze této prestižní soutěže. Tu vypisují její zřizovatelé - Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS), Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s Českým národním komitétem Mezinárodní rady pro památky a sídla ICOMOS a Kanceláří prezidenta republiky.
Cena - monumentální artefakt z českého křišťálu, vyrobený firmou R#251#ckl Crystal, sklárnou v Nižboru - je majetkem SHS ČMS a každým rokem na něm přibude jméno nového vítěze. Repliku ceny přebírá vítězné město. K ocenění náleží i pamětní grafický list a částka 1 mil. Kč.
Připomeňme, že Beroun a Jilemnice byly nominanty na cenu už loni (zvítězil Štern-berk), zatímco Uherské Hradiště bylo na ni nominováno již v roce 2006 a pak znovu o dva roky později.
BEROUN: KONEC »HLINĚNÉ« ULICE
Královské město na soutoku Berounky a Litávky vynaložilo od roku 1994, kdy přijalo vlastní Program regenerace městské památkové zóny, na regeneraci svého historického jádra téměř 600 mil. Kč. »Každý rok se snažíme, aby v centru něco nově opraveného přibylo, ať už z městských dotací, soukromých zdrojů či státního rozpočtu,« říká starosta MUDr. Jiří Besser.
Město loni mimo jiné opravilo komunikaci v Hradební ulici podél zdi městského opevnění, které se řadí k nejzachovalejším hradebním systémům v naší zemi. Nejenže tak zmizela jedna z posledních »hliněných« ulic uprostřed Berouna, ale ještě se v rámci projektu dostalo i na ozelenění hradeb (snímky z města na protější straně).
JILEMNICE: PENÍZE I Z NORSKA
Město na západním podhůří Krkonoš si pro loňský rok předsevzalo ve své památkové zóně hlavně dokončit dva velké projekty: Revitalizaci Masarykovo náměstí a rekonstrukci severního traktu památkově chráněného domu č. p. 1 z počátku 18. století, kam má být z nevyhovujících prostor přemístěna stálá expozice věnovaná lyžování a kde budou fungovat další výstavní a předváděcí prostory Krkonošského muzea.
Zatímco generální rekonstrukce náměstí včetně dokončení obnovy kamenné kašny a přestavby opěrné zdi na hranici zámeckého parku byla podpořena také z Regionálního operačního programu Severovýchod, na vnější rekonstrukci objektu č. p. 1 přišly peníze z Programu regenerace a na obnovu interiérů potom grant z Norských fondů.
V památkové zóně se uskutečnily i další práce, byť už menšího rozsahu. Jilemnická radnice finančně podporuje vlastníky objektů a upřednostňuje přitom kulturní památky a objekty v zóně. V přihlášce do soutěže proto starosta města Mgr. Vladimír Richter mohl uvést: »Jsme přesvědčeni, že se Jilemnice zejména s ohledem na kvalitu a rozsah výsledků regenerace své památkové zóny může směle přihlásit do soutěže a odvážně a beze studu soutěžit po boku větších a významnějších měst.«
UHERSKÉ HRADIŠTĚ: POZORNOST TAKÉ PAMÁTKÁM MIMO CENTRUM
Město rozprostřené na levém břehu Moravy mezi Chřiby a Bílými Karpaty je právem považováno za jedno z hlavních center Slovácka. Od schválení vlastního Programu regenerace v roce 1992 už město vložilo do obnovy památek více než 800 mil. Kč.
V roce 2009 město investovalo zejména do opravy reprezentativních prostor radnice na Masarykově náměstí. Obnova započala i na části komplexu jezuitských staveb, kde se zrekonstruovala střecha včetně položení nové krytiny a došlo ke statickému zajištění v úrovni horní stavby. Stranou pozornosti radnice neponechává ani objekty mimo památkovou zónu. Během minulého roku tak v Uherském Hradišti například přikročili k obnově kaple sv. Rocha na návrší nad městem, kde byla po půl století zapomenuta uprostřed dnes už zrušeného vojenského cvičiště.
Projekt rekonstrukce severního traktu v objektu č. p. 1 v areálu zámku v Jilemnici si vyžádá náklady téměř 41 mil. Kč. Letos by tam měly být dokončeny vnitřní úpravy.
FOTO: PETRA POHŮNKOVÁ
Obnova památek a podnikání se nevylučují ani v historickém centru Uherského Hradiště.
FOTO: ARCHIV