01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kamenná vlna rockwool a dodatečné zateplování fasád objektů

Kamenná vlna rockwool a dodatečné zateplování fasád objektů Firma Rockwool je největším světovým výrobcem tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny. Byla založena v roce 1937 v Dánsku. Od roku 1993 působí firma i na českém trhu a od roku 1998 se do skupiny připojil i výrobní...

Kamenná vlna rockwool a dodatečné zateplování fasád objektů

Firma Rockwool je největším světovým výrobcem tepelných, zvukových a protipožárních izolací z kamenné vlny. Byla založena v roce 1937 v Dánsku. Od roku 1993 působí firma i na českém trhu a od roku 1998 se do skupiny připojil i výrobní závod v České republice - Bohumíně.

V současné době, kdy již došlo k podstatnému zdražení cen energií, je velmi aktuální otázka včasného a správného návrhu a provedení tepelných izolací objektů. Stále častěji se hledají u vlastníků objektů možnosti a způsoby, jak dosáhnout energetických úspor.

U objektů v přípravné fázi zajišťování úspor je vhodné a víceméně nutné (pokud chceme získat státní dotaci na zateplení), aby byla navrhovaná opatření posouzena jako celek v rámci takzvaného energetického auditu. Tento audit provádějí zkušení odborníci proškolení pro tuto činnost. Jejich úkolem je stanovit optimální technicko - ekonomické řešení hospodaření s energií v objektu jako celku s ohledem na minimální náklady a maximální energetické úspory.

Faktory ovlivňující spotřebu energie:

zvolený systém zateplení

tloušťka použitého izolantu

způsob vytápění - volba zdroje tepla a topného média

regulace vytápění

prostup tepla otvorovými výplněmi - kvalita oken

infiltrace spárami výplní - těsnění spár

poměr otvorových výplní a zdiva

existence zádveří (tepelných filtrů)

orientace otvorových výplní ke světovým stranám

Pokud investor požádá o vypracování energetického auditu nebo návrh dodatečného zateplení provede kvalifikovaný projektant, k problému nenaplnění projektovaných parametrů obvykle nedochází.

Existuje ovšem celá řada stavebníků, která nechce nebo nemůže žádat o státní dotaci, a přesto chce alespoň v rámci svých možností zkvalitnit parametry obvodového pláště zateplením.

Je vhodné, aby se právě tito stavebníci zamysleli nad některými jevy, které negativním způsobem mnohdy znehodnocují jejich investice vložené do zateplení.

Chceme upozornit na osvědčený poznatek z praxe: než udělat vše polovičatě, je vhodnější rekonstruovat po částech, ale ve 100% provedení.

Základní chyby při dodatečném provádění zateplení fasád objektů se podle našich dlouhodobých poznatků vyskytují zejména při:

volbě zateplovacího systému v návaznosti na způsob vytápění (mnohdy není systém certifikován a stavebníkovým hlediskem při volbě materiálu je pouze cena)

návrhu tloušťky tepelné izolace (používání odpovídajících součinitelů tepelné vodivosti, vlivy kotev)

provádění prací (kvalita ve všech fázích realizace je předpokladem úspěšného a dlouhotrvajícího fungování systému)

POUŽÍVANÉ SYSTÉMY ZATEPLOVÁNÍ OBVODOVÝCH STĚN

Vnější:

kontaktní způsob

provětrávaný způsob (montované technologie)

tepelněizolační omítky (pro relativně nízkou účinnost se dnes skoro neprovádějí)

Vnitřní: (vzhledem k pojednávané problematice článku a ke skutečnosti, že tato technologie není bezproblémová, nebude o tomto způsobu zateplování dále hovořeno).

KONTAKTNÍ ZPŮSOB ZATEPLENÍ

Kontaktní zateplovací systémy jsou elegantním způsobem řešení vnějšího zateplení domů. Umožňují zachování původního rázu fasády - povrch systému tvoří speciální tenkovrstvá omítka.

Tepelná izolace z kamenné vlny je u tohoto systému přímo spojena lepicí hmotou a hmoždinkami s původním zdivem a omítkovou vrstvou.

Kamenná vlna představuje ideální materiál pro použití v kontaktních zateplovacích systémech. Má výborné tepelněizolační vlastnosti, je nehořlavá, na rozdíl od pěnových plastů neprodukuje při vyšších teplotách toxické zplodiny, má malou objemovou roztažnost, je prodyšná a zvukopohltivá.

Kontaktní zateplovací systémy jsou poměrně náročné na použité materiály a kvalitní provedení práce. Z tohoto důvodu doporučujeme svěřit jejich provádění do rukou odborné proškolené firmě.

U této technologie obzvláště platí přísloví: Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. Firma Rockwool na základě svých dlouholetých zkušeností doporučuje svým klientům, aby zateplovací systém byl vždy proveden z komponentů certifikovaných v rámci jednoho zateplovacího systému.

PROVĚTRÁVANÝ ZPŮSOB ZATEPLENÍ

Tepelněizolační desky jsou v těchto systémech zateplení vkládány mezi držáky nebo profily, které samy o sobě zajišťují spojení nosné stávající konstrukce s fasádním obkladem. Mezi tepelnou izolaci a finální obklad se navrhuje provětrávací mezera, která zajišťuje odvádění vodních par prostupujících izolací z objektu.

Díky svým paropropustným vlastnostem jsou tepelně izolační desky z kamenné vlny nejvhodnějším izolačním materiálem pro použití v provětrávaných fasádách. Desky do provětrávaných fasád jsou dodávány buď bez povrchové úpravy, nebo s kašírováním.

Tento způsob zateplení se proti kontaktnímu způsobu používá u obytných objektů méně nebo jen na částech objektů, např. na štítech.

Výrobní sortiment firmy Rockwool splní veškeré požadavky na tepelněizolační materiály do fasádních konstrukcí. Pokud máte pochybnosti o Vámi navrženém řešení, náš obchodní tým a naše bezplatná poradenská služba jsou Vám k dispozici. Volejte linku zdarma 0800 120 021 nebo přímo naše specialisty na fasády 0602 65 44 27.

ING. ZDENĚK KOBZA

Rockwool, a. s.

Složení kontaktního fasádního systému

1. lepidlo

2. fasádní deska s podélným vláknem

3. kotvicí hmoždinka

4. výztužná stěrka

5. síťka ze skleněného vlákna

6. omítkový podklad

7. omítka

8. barva

9. soklová lišta

10. spoj soklové lišty

11. spojka k připevnění soklové lišty

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down