Kampaň Stromy svobody 1918–2018 začíná. Přihlásíte do ní i lípu či jiný strom vysazený ve vaší obci při příležitosti dějinných milníků naší vlasti?

Letošní 17. listopad přiměl hned několik organizací k zamyšlení nad tématem svobody a demokracie a k symbolickému připomenutí jejich důležitosti. Lidé v celé zemi se tak budou moci zapojit do celorepublikové kampaně Stromy svobody 1918–2018, kterou pořádá Nadace Partnerství s podporou organizace Post Bellum, firmy Arboeko, České rady dětí a mládeže a dalších partnerů.

Díky kampani Stromy svobody veřejnost k dnešnímu dni objevila už 206 stromů, převážně lip, vysazených u příležitosti vzniku nebo výročí vzniku Československa, konce 1. a 2. světové války či pádu minulého režimu, tedy historických milníků, kdy lidé chtěli oslavit nově nabytou svobodu. Objevené stromy a jejich příběhy je možné vkládat po celý rok na www.stromysvobody.cz.

Lípa je národním stromem, a proto ji obyvatelé sázeli jako symbol svobody na podzim 1918, po skončení války v roce 1945, na protest proti okupaci v srpnu 1968 nebo po sametové revoluci. „Mnohdy je sázeli stateční a odvážní lidé, jejichž životy pevně stály na demokratických hodnotách. V naší mapě na webu kampaně všechny tyto stromy evidujeme společně s jejich fotografiemi a příběhy. Máme v ní i lípy z Kostelan, Chříče či Opatovic u Zbýšova, které místní lidé vysadili po revoluci k oslavě pádu komunismu. Lípu svobody v Jeseníku dokonce vysadili přímo 17. listopadu 1989,“ uvedla Adéla Mráčková z Nadace Partnerství.

Na většinu těchto významných stromů se bohužel během minulých desetiletí zapomnělo, někde je dokonce pokáceli. Aby země nepřišla o tyto významné historické památky, bude Nadace Partnerství v následujícím roce kromě jejich zviditelnění podporovat také vyhlášení Stromů svobody za památné a jejich odborné ošetřování. Vyvrcholením roční kampaně pak bude celorepubliková výsadba nových stromů u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v říjnu 2018. Pro tuto událost daruje spolutvůrce myšlenky Stromů svobody, firma Arboeko, prvním přihlášeným zájemcům 100 zapěstovaných vzrostlých lip srdčitých.

Podle Nadace Partnerství je potřeba o Stromy svobody – stejně jako o demokracii – pečovat. Lidé, kterým je myšlenka Stromů svobody blízká, se mohou do kampaně zapojit aktivně nebo ji finančně podpořit. Nadace na www.darujspravne.cz spustila crowdfundingovou sbírku, do níž mohou přispět libovolnou částkou a jejíž výtěžek poputuje k naplnění cílů kampaně – zmapování 1918 Stromů svobody, odbornému ošetření sto z nich a hromadné výsadbě 2018 nových.*

Kde lze najít více informací:

* Web kampaně: www.stromysvobody.cz

* Facebook: http://www.facebook.com/stromysvobody

* Sbírka na Daruj správně: https://www.darujspravne.cz/stromy-svobody-1918-2018

/zr/

 

K foto:

Lípa svobody byla v Poličce vysazena 1. května 1919. Při této příležitosti byl přečten telegram pro prezidenta republiky T. G. Masaryka s poděkováním za jeho práci pro náš národ. Kancelář prezidenta republiky zaslala městské radě jako odpověď poděkování s datem 2. května 1919. I tuto lípu najdete na mapě stromů přihlášených do kampaně Stromy svobody

Foto: Jiří Coufal

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down