01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katastr nemovitostí - digitálně

Spolehlivý a pohotový katastr nemovitostí je jedním ze základních předpokladů pro řádné fungování právního státu a tržní ekonomiky. Garantem takového katastru je Český úřad zeměměřický a katastrální. Je ústředním orgánem státní správy geodézie a kartografie (zeměměřictví) a katastru nemovitostí ČR...

Spolehlivý a pohotový katastr nemovitostí je jedním ze základních předpokladů pro řádné fungování právního státu a tržní ekonomiky. Garantem takového katastru je Český úřad zeměměřický a katastrální. Je ústředním orgánem státní správy geodézie a kartografie (zeměměřictví) a katastru nemovitostí ČR se sídlem v Praze. Byl zřízen 1. ledna 1993. O aktuálních otázkách v katastru nemovitostí České republiky jsme hovořili s místopředsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního ing. Karlem Večeře.

[*] V čem můžeme především vidět změny v katastru nemovitostí?

Evidence nemovitostí před rokem 1990 vycházela především z evidování užívacích právních vztahů a potlačovala evidenci vztahů vlastnických. Proto bylo nutné vytvořit strategickou koncepci postupných kroků, směřujících k doplnění datové základny katastru nemovitostí a k vytvoření moderního informačního systému srovnatelného s obdobnými systémy v zemích Evropské unie.

Obtížnost tohoto úkolu je umocněna tím, že je budován informační systém o tak ohromném počtu evidovaných údajů, že zřejmě nenalezne srovnání s žádným jiným základním registrem veřejné správy. Tuto strategickou koncepci je navíc potřebné realizovat v období, kdy je katastr nemovitostí zatížen enormním počtem změn evidovaných údajů vlivem postupujícího transformačního procesu.

Centrální databáze katastru nemovitostí v Praze obsahuje údaje o 13 milionech fyzicky existujících pozemků a budov, o 8 milionech pozemcích sloučených v průběhu komunistické kolektivizace zemědělství do velkých pozemkových celků, které dosud obdělávají jejich nájemci, zpravidla zemědělská družstva, a dále o 6 milionech vlastníků, spoluvlastníků a jiných oprávněných osob, 4 milionech vlastnických listů. O rostoucím pohybu na trhu s nemovitostmi svědčí mj. i každoroční počet změn některých údajů o nemovitostech a vlastnících, který v posledních letech dosahuje 20 milionů, tj. 20 % z celkového počtu všech registrovaných údajů.

Součástí dokumentace katastru nemovitostí je i 60 tisíc katastrálních map, zobrazujících současný stav nyní existujících hranic pozemků v území, a dalších 65 tisíc map bývalého pozemkového katastru, zobrazujících vlastnické vztahy k nemovitostem před rokem 1960, které byly vesměs obnoveny v rámci restitucí, ale jejichž hranice v terénu jsou uvnitř velkých půdních celků neznatelné. Obsah obou mapových souborů nyní digitalizujeme, tj. převádíme do vektorové formy v počítačovém prostředí. Při nasazení více než 1000 kvalifikovaných zaměstnanců je reálné ukončit tuto akci v roce 2006.

[*] Náročným úkolem vašeho úřadu je digitalizace katastru nemovitostí. Prosím, řekněte nám o tomto problému víc.

Na základě usnesení vlády č. 312/1993 byla zpracována a 30. 12. 1993 předsedou Českého úřadu zeměměřického a katastrálního schválena Koncepce digitalizace katastru nemovitostí a spolupráce katastrálních úřadů s dalšími správci nově tvořených informačních systémů; dokončení podstatné části digitalizace souboru popisných informací se muselo stihnout v roce 1998. Prioritou bylo doplnění katastru o parcely sloučené v půdních celcích (nezobrazené v současných katastrálních mapách) a převedení listů vlastnictví do počítačových souborů.

Tento úkol nepředstavoval jen pouhý převod existujících údajů do digitální formy, ale zahrnoval i vyhledávání podrobných údajů o zemědělských a lesních pozemcích sloučených v průběhu kolektivizace do větších půdních celků (jednorázové systematické zakládání, tzv. zjednodušené evidence katastru), a též vyhledávání a doplňování podrobnějších údajů o konkrétních nabývacích titulech k jednotlivým nemovitostem. Úkol byl realizován podle usnesení vlády č. 492/1993 a jeho personální a finanční zajištění bylo schváleno usnesením vlády č. 473/1994. K 31. 12. 1998 byl tento úkol splněn.

Přepracování katastrálních map do digitální formy by mělo skončit v roce 2006 včetně doplnění parcel v půdních celcích. Jde zejména o velmi rozsáhlé doplňování zákresů všech parcel, založené zjednodušené evidence do katastrálních map, zjištění a doplnění dalších údajů o těchto parcelách (např. o druhu pozemku a způsobu jeho využití), a tím vlastně o systematické nahrazování zjednodušené evidence katastru evidencí úplnou. Realizace tohoto cíle je současně spojena s rozsáhlou revizí vnitřního souladu katastru a s odstraňováním chyb, které se v katastru za dobu jeho manuální údržby nashromáždily.

Koncepce digitalizace předpokládá, v návaznosti na konverzi souboru popisných informací katastru do digitální formy, dobudování a provozování zdokonaleného informačního systému katastru nemovitostí, který umožní efektivní dotazovací přístup vybraného okruhu uživatelů k informacím o nemovitostech prostřednictvím sítě internetu a integrujícího popisné a geodetické informace katastru v jediné databázi. Realizace tohoto projektu zásadně ovlivní funkčnost informačních systémů jiných orgánů veřejné správy, které využívají údaje o nemovitostech, bude velkým přínosem pro celou ekonomiku, neboť snadná dostupnost informací o nemovitostech a právech k nim bude působit ve prospěch rozvoje investic a trhu s nemovitostmi.

[*] Vypracování digitální formy katastrálních map, stejně jako jejich využívání nebude zadarmo. Jaké výhody přinese?

Především umožní využití moderních digitálních technologií pro práci s mapou při všech činnostech souvisejících se správou katastru nemovitostí a umožní dosáhnout úplného souladu souboru popisných informací se souborem geodetických informací. Dále spojí proces převodu map do digitální formy s odstraňováním zjednodušené evidence zemědělských a lesních pozemků, takže výsledkem bude jednotná mapa zobrazující všechny evidované pozemky (od roku 1945 taková mapa není k dispozici), čímž bude dosaženo mnohem větší srozumitelnosti katastru i pro laické uživatele. Také usnadní propojování údajů katastru s jinými informačními systémy.

Nový informační systém katastru nemovitostí přinese především rozšíření kapacity pro zvládnutí stále narůstajícího objemu dat a informačních služeb, odstraní dosavadní nedostatky v oblasti standardizace, bezpečnosti a vzájemného propojení s dalšími významnými registry státní správy a přinese významné zlepšení pro uživatele systému zejména dostupností údajů katastru nemovitostí službami dálkového přístupu. Bez nutnosti jednání s příslušným katastrálním úřadem bude možno získat potřebné informace z celého území státu, a to bez ohledu na místo vznesení dotazu.

[*] Vyplývá z toho snad, že dosavadní systém vydávání veřejných listin katastrálními úřady se zcela opustí?

Ne - ani zdaleka. Dosavadní vydávání veřejných listin katastrálními úřady pro případy, kdy je to nutné, zůstane zachováno, avšak potřeba takového postupu se významně sníží. Dálkový přístup k údajům katastru nemovitostí v rozsahu celého státu a propojení s dalšími významnými registry státní správy umožní zjednodušit a zkvalitnit výběr daní z nemovitostí, dědické, darovací a z převodu nemovitostí. Sníží se rovněž riziko podvodů při poskytování úvěrů jištěných zástavními právy k nemovitostem. Tento sytém pohotově poskytne potřebné údaje orgánům činným v trestním řízení a soudům, významně sníží byrokratickou zátěž obyvatelstva, např. ve stavebním řízení, a napomůže dalšímu rozvoji trhu s nemovitostmi.

Informační systém úzce propojí soubory popisných a geodetických informací katastru s jeho pomocnými evidencemi a dokumentačními fondy. Grafická data digitálních katastrálních map budou ukládána způsobem, který je umožní přenášet do centrální databáze a dále poskytovat službami vzdáleného přístupu. Zpětně bude možno získat stav katastru k libovolnému datu. Systém se bude jevit uživatelům jako celistvý systém, v každém okamžiku bude možno z něj (bez ohledu na úroveň uložení dat) získat jednotnou informaci. Řešení zajistí vysokou úroveň bezpečnosti, nutnou též pro připojení vnějších uživatelů.

[*] Jak daleko je vytváření informačního systému katastru nemovitostí?

Výstavba informačního systému se oproti původnímu předpokládanému harmonogramu zpozdila. V současné době však již je úspěšně ukončen zkušební provoz a zahájena implementace systému na prvních katastrálních úřadech. Implementace systému je poměrně složitý proces, jehož součástí je nejen aktivace technologické infrastruktury systému, instalace aplikací a vyškolení koncových uživatelů, ale především převod současné datové základny katastru nemovitostí, která v rozsahu ČR představuje 90 milionů databázových vět s informacemi o pozemcích, budovách, vlastnících a jiných oprávněných a věcných právech k nemovitostem a také digitální katastrální mapy ve více než 2000 katastrálních územích, kde již v digitální formě existují.

Proto je implementace systému plánována v období březen až červenec 2001 a bude realizována postupně po skupinách katastrálních úřadů. Postupně bude naplňována i centrální databáze, která bude potom sloužit také pro dálkový přístup k údajům katastru nemovitostí.

Časový průběh programu digitalizace souboru geodetických informací katastru nemovitostí, kterým se doplní datová základna informačního systému, je rozvržen do osmi let, počínaje rokem 1999. Takové časové rozložení je v souladu se srovnatelnými procesy v evropských zemích. Situace v katastru nemovitostí ČR je přitom podstatně složitější.

Danuše Špačková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down