Každoročně vznikne 62 milionů tun elektroodpadu! Jeho objem má být snížen „právem na opravu“

Domácnosti a firmy po celém světě každoročně vyprodukují obrovské množství elektroodpadu, které v roce 2022 dosáhlo rekordních 62 milionů tun, což představuje ekvivalent 7,8 kg na osobu. Celosvětová produkce elektroodpadu navíc roste pětkrát rychleji než tempo jeho recyklace. Vyplývá to z nejnovější zprávy Institutu OSN pro vzdělávání a výzkum (UNITAR) The Global E-waste Monitor 2024.

Ohromný nárůst elektroodpadu je způsoben mimo jiné masivní produkcí výrobků z méně kvalitních materiálů s krátkou životností,“ říká Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci použitých elektrozařízení. „Takové výrobky jsou levné a spotřebitel si raději pořídí nový výrobek a ten starý předá v lepším případě k recyklaci.

Evropský parlament letos v dubnu přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Členské státy mají dva roky na to, aby legislativu začlenily do svého práva. Ilustrační foto: archiv EKOLAMP

Ekodesign a právo na opravu elektrospotřebičů pomohou

I když je recyklace elektroodpadu důležitá, ještě důležitější je předcházení jeho vzniku. To je možné prodlužováním životnosti výrobků a možností jejich opravy. Proto letos v dubnu Evropský parlament přijal směrnici týkající se práva spotřebitele na opravu. Směrnice nařizuje výrobcům umožnit opravu výrobků za přiměřenou dobu a náklady. Zároveň musí informovat spotřebitele o jejich právech na opravu a zajistit opravářům přístup k informacím, nástrojům a náhradním dílům potřebným pro opravy.

Podle zpravodaje Evropského parlamentu Reného Repasiho je cílem legislativy motivovat lidi k opravě namísto nákupu nového spotřebiče: „Pokud si zvolíte opravu, nové právní předpisy prodlouží záruku o rok. Zároveň zajistí lepší přístup k náhradním dílům a umožní snadnější, levnější a rychlejší opravy.“

Ekodesign je systematický proces navrhování a vývoje výrobku, který kromě užitných vlastností klade důraz na minimální negativní dopad na životní prostředí po celý životní cyklus výrobku.

Vyšší kvalitu a delší životnost elektrospotřebičů podporuje také nové nařízení o ekodesignu. Usiluje o to, aby výrobky byly energeticky účinné, udržitelné a snadno recyklovatelné. „Nařízením se zavádějí mimo jiné požadavky na trvanlivost, opětovnou použitelnost a opravitelnost, obsah recyklovaných materiálů, repasování a recyklaci či požadavky na informace včetně digitálního pasu výrobku,“ dodává Petr Číhal.

Nové povinnosti mohou výrobcům elektrospotřebičů  přinést i výhody

Byť evropská legislativa o ekodesignu a právu na opravu představuje pro poctivé výrobce řadu nových povinností, může jim to přinést i mnoho výhod: zlepšení jejich reputace a zvýšení loajality zákazníků, podporu inovací a získání konkurenční výhody na trhu díky investicím do ekodesignu a opravitelnosti.

Výrobky navržené podle principů ekodesignu jsou často modulární, což usnadňuje jejich opravu a modernizaci, a tím prodlužuje jejich životnost a snižuje potřebu nových výrobků. Pro mnoho spotřebitelů je delší životnost výrobku a možnost opravy důvodem pro pořízení elektrospotřebiče či potřebného náhradního dílu i přes jeho vyšší pořizovací cenu,“ uzavírá Petr Číhal, obchodní ředitel společnosti EKOLAMP.

/zr/*

Ilustrační foto zcela nahoře: web společnosti EKOLAMP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down