Ve větším českém městě se o jednu toaletu v průměru "dělí"
20 tisíc obyvatel. Mezi městy jsou však značné rozdíly, v Přerově na jednu toaletu připadá jen 10 tisíc osob. Pouze každá druhá toaleta je bezbariérová. Vyplývá to z průzkumu Město přátelské seniorům, kterého se zúčastnilo 21 měst.
Jedním z kritérií výzkumu bylo vybavení města veřejnými toaletami. Podle Světové zdravotnické organizace je totiž dostatek vhodně umístěných bezbariérových toalet základní podmínkou města přátelského ke starším obyvatelům.
"Zajištění pohodlného pohybu seniorů po městě je důležitou podmínkou udržení jejich aktivity. Pokud se město o tuto podmínku nestará, starší člověk má o důvod víc zůstat doma. Přitom drobné investice v podobě kvalitních veřejných WC jsou efektivní prevencí. Jsou nesrovnatelně nižší než následná sociální a zdravotní péče," vysvětluje Roman Pazderník, vedoucí výzkumu, který připravilo občanské sdružení CAKTIS, Centrum pro aktivní stáří.
VÍTĚZEM JE PŘEROV
Sdružení CAKTIS vymyslelo jednoduchý způsob hodnocení vybavenosti toaletami, tzv. WC index. Ten udává počet veřejných toalet na 100 tisíc obyvatel města (viz tab.). Index uděluje prémii za bezbariérové toalety. Městem s nejvíce veřejných toalet je Přerov. Svým padesáti tisícům občanů umožňuje úlevu v pěti veřejných WC. Nejvyšší WC index má mj. proto, že z těchto pěti toalet není bezbariérová pouze jedna. Těsně za Přerovem skončily Praha a Děčín. Celkový vítěz výzkumu Město přátelské seniorům, Havířov je čtvrtý. Poslední místo obsadil Liberec, který veřejné toalety neprovozuje vůbec. Podle vyjádření mluvčího města Martina Korycha pro Liberecký deník, musí Liberečanům stačit toalety na vlakovém a autobusovém nádraží a v terminálu městské dopravy.
Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati vyhlásil veřejné záchodky jednou z priorit města pro rok 2009 a vyzval obyvatele k internetovému hlasování o umístění nových toalet. "Chceme, aby lidé nemuseli chodit na toalety do restaurací. Nyní jsme vytipovali 14 lokalit, které jsou podle nás vhodné pro vznik veřejných WC. Konečný počet přitom záleží právě na názoru obyvatel, kteří nejlépe vědí, kde jsou potřeba," říká primátor. Anketa již určila devět míst, kde záchodky Mladoboleslavanům chybějí nejvíce. Mají být postaveny ještě v tomto roce.
NEJKRÁSNĚJŠÍ ZÁCHODEK
Nejde však jen o počet. Klíčové vlastnosti dobré veřejné toalety - čistota, bezpečí a přístupnost pro osoby s omezenou pohyblivostí - jsou doslova globálním tématem.
Thajské ministerstvo pro veřejné zdraví zareagovalo v roce 2006 na katastrofální stav tamějších záchodků vydáním celonárodní směrnice o požadovaném stavu toalety a každoročním vyhlašováním ceny Veřejný záchodek roku.
Ve Velké Británii, zemi proslulé svou občanskou angažovaností, se zase do věci vložila British Toilet Association (Asociace pro britské záchodky). Cílem této občanské iniciativy je vrátit ostrovnímu království výsadní postavení, kdy mu "veřejné WC záviděl celý svět".
Internetový blog Where's the Toilet? (Kde je tady toaleta) vyhlašuje každoročně pět nejkrásnějších a pět nejhorších toalet v USA a Velké Británii. Tvůrci blogu vyvinuli pro hodnocení veřejných toalet dvanáctistupňovou škálu. Hodnocení toalet se pohybuje od nepoužitelnosti až k vysokému estetickému zážitku spjatému s jejich návštěvou.
Internetová stránka Bathroom diaries (Záchodkové deníčky) zase vyhlásila soutěž o nejkrásnější záchodky světa. Ocenění Zlatá štětka 2007 získaly toalety v novozélandském městě Kawakawa, které navrhl proslulý rakouský architekt Friedensreich Hundertwasser. Jejich střecha je zatravněna a toalety jsou působivě osvětleny denním světlem procházejícím přes skleněné lahve pestrých barev.
Australští chodci i řidiči využívají Celostátní mapu veřejných toalet, která registruje přes 14 tisíc veřejných WC.
Zejména pro starší obyvatele města je však klíčové především pokrytí hlavních tras uvnitř města. Jde tedy o to, aby WC bylo takříkajíc "po ruce".
/sk/