01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KDO SE PŘIHLÁSÍ DŘÍVE, MÁ VĚTŠÍ ŠANCI

Agentura Sapard byla v ČR oficiálně ustavena 1. srpna 2000 jako součást Ministerstva zemědělství. Má sedm regionálních pracovišť - v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Opavě. V jejím čele stojí generální ředitel, Ing. Petr Buchal, kterému jsme položili několik otázek.

  obr<b>  </b> Jak dopadla lednová návštěva bruselských auditorů, kteří prověřili, jak jsou Národní fond a agentura připraveny?

Jsme rádi, že jejich návštěva pro nás skončila dobře - hodnotili nás pozitivně. Zjišťování a kontrolu na místě máme za sebou od administrativní části až po naší personální připravenost, technické zabezpečení a připravenost regionálních pracovišť. Program Sapard je již nyní možné považovat za připravený systém, který administraci může zvládnout.

Nyní probíhají procesy zpracování zprávy poslední mise na úrovni Evropské komise a jejích orgánů, které by měly skončit výrokem, že naše Agentura Sapard je pověřena řízením programu v ČR. Tento výrok očekáváme v dubnu. Po podepsání potřebného dokumentu může program Sapard v ČR začít fungovat. Tuto skutečnost dáme veřejnosti zřetelně na vědomí. To znamená, že každý z beneficientů, potencionálních žadatelů, bude vědět, že přichází etapa, kdy se se svými projekty bude moci přihlásit.

Program úzce naváže na etapu, kterou prožíváme od září 2001. Vyhlásili jsme konzultační období, během něhož jsme umožnili všem potencionálním žadatelům přijít se svými náměty na naše pracoviště. Řada z nich nás už navštívila a většina je se svými projekty na zahájení programu poměrně dobře připravena.

Jaké projekty to jsou a kolik jich je?

Největší zájem je zatím o opatření podporující trvale udržitelný rozvoj venkova - podpory investic do obnovy venkova, do infrastruktury a podnikatelských aktivit. Kolegové z Ministerstva pro místní rozvoj nám avizují, že je připraveno více než 200 projektů. Z ostatních opatření, jako jsou zemědělské investice a investice do potravinářství a pozemkových úprav, je dalších 200 prokonzultováno. Žadatelé je mají připraveny k předložení a přihlášení do programu.

Můžete podrobněji přiblížit jednotlivé projekty a náměty?

Program rozvoje zemědělství a venkova je rozdělen na několik opatření. Jednička jsou opatření, která podporují investice do úpravy stájí tak, aby se zlepšily podmínky pro chov zvířat - skotu a prasat. Jde také o investice do jímek na hnůj, kejdu, zařízení na močůvku. Další opatření se týká investic do skladů ovoce a zeleniny a jejich modernizace včetně klimatizace. Jiné investice počítají s modernizací provozů na zpracování potravin - masa včetně ryb a mléka.

Každé opatření má z hlediska programu Sapard svůj vlastní výčet přijatelných a nepřijatelných výdajů. Proto se veřejnost s programem musí seznámit, konzultovat jej s námi.

Například u masa nepodporuje rozšiřování výroby, ale její modernizaci a přiblížení se normám EU. Jde o zvýšení kvality potravin, jejich lepší uplatnění na trhu, což souvisí i s jejich obaly, předzpracováním, další úpravou. Program podporuje i kontrolní systémy kvality potravin. V tom-to případě se tedy spíše jedná o podporu nákupu speciálních zařízení do potravinářských provozů.

Další opatření směřuje do podpory pozemkových úprav včetně melioračních zásahů. O opatřeních, na kterých s námi spolupracuje Ministerstvo pro místní rozvoj, jsem se již zmiňoval. Týkají se obnovy venkova, rozvoje jeho insfrastruktury a podpory podnikatelských aktivit. Další opatření je zaměřeno na speciální projekty ochrany životního prostředí. Jiný dílčí program se týká podpory vzdělávacích procesů, informování veřejnosti o programu samotném, nebo o některých záležitostech souvisejících s podporovaným hospodařením.

Jak to bude s penězi?

Program je stavěn na to, aby cosi podporoval, čili za podporou musí být konkrétní finanční prostředky. Je dotován 22 mil. eur ročně. K tomu ještě národní rozpočet dává dalších 25%. Když to přepočteme na koruny, můžeme uvažovat o částce kolem jedné miliardy korun ročně. A to platí od roku 2000. Peníze, které jsme v té době nevyčerpali, protože program Sapard ještě neběžel, se neztratily. Jak ta část národní, tak ta z Bruselu je na účtech a čeká, až bude možné ji čerpat. Po vyhlášení programu Sapard v ČR se prostředky, které máme v EU deponovány, přesunou na účet Sapardu v ČR a my budeme připraveni první projekty financovat. Jsme schopni je hradit v plné míře.

Očekávám, že první peníze se k benecifientům dostanou v druhé polovině letošního roku. Nejdříve půjde o ty jednodušší projekty, které nebudou vyžadovat dlouhé období realizace. Jde například o zařízení na uložení vedlejších produktů živočišné výroby, jako jsou hnůj, močůvka, jímky na kejdu. Mohou to být i projekty, týkající se pozemkových úprav nebo opatření, která podporují modernizaci technologií do potravinářských a zpracovatelských podniků masa a mléka.

Zdá se mi, že při obnově venkova se nejvíce projektů týká agroturistiky.

Jde o daleko širší záběr. Prostředky, které budeme dávat na obnovu venkova, obsahují například obnovu starých historických budov a bývalých škol, které zůstávají nevyužity. Jde i o obnovu vodních ploch, které souvisejí s obcí. K obnově venkova patří i realizace infrastrukturních investic, jako jsou inženýrské sítě nebo komunikace. Musí však na ně navazovat rozvoj podnikatelských aktivit.

Sami o sobě nebudeme podporovat kanalizaci nebo výstavbu cest, akce ale musí souviset s vytvořením vyšších zaměstnaneckých ka-pacit nebo dalších podnikatelsých aktivit ve vesnici. Když si vesnice naplánuje, že vytvoří prostor, na kterém bude pořádat trhy a jarmarky, bude si muset vybudovat "odkanalizovanou" zpevněnou plochu s přípojkami elektřiny. Takové infrastrukturální záležitosti podporovat budeme.

Jsou zájemci dobře připraveni? Dostane se na všechny?

Protože se s projektem setkávají poprvé, je příprava neustlý proces. Ne všichni u něho zůstanou. Řeknou například, že je to složité a ne každý v regionech dokáže najít pracovníky, kteří se tomu chtějí a mohou věnovat. Vyškolili jsme proto několik set lidí.

Informace o našem programu jsou neustále zveřejňovány na internetu. Chceme, aby Sapard působil jako otevřený program, neděláme tajnosti s žádnou jeho částí. Myslíme si, že největším impulzem pro sféru žadatelů bude již fungující program a několik realizovaných projektů, na které se mohou podívat a říci - to je ono, do toho se dají peníze dát, půjdeme do toho také.

Největší šanci však budou mít ti, co se dostanou do prvních vln. Dnes máme shromážděny prostředky z minulých let. Proto se zdá, že velké procento žadatelů, pokud jejich projekty budou odpovídat programovým podmínkám, uspokojíme. Čím dříve se však přihlásí, tím spíše budou uspokojeni.

Je koncipován od roku 2000 do roku 2006. Jde o předvstupní program, který by měl končit naším vstupem do EU. Instituce, která byla u nás pro Sapard vytvořena, bude mít nepochybně své pokračování.

KAREL ŽÍTEK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down