01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo se stará, ten má

Podhostýnská obec Rusava má jen 600 obyvatel, ale řídit ji není lehké. Patří k významným rekreačním místům ve Zlínském kraji a v době zimních či letních dovolených tam žije několikanásobek obyvatel. Zajistit vše, co k životu potřebují nejen Rusavjané, ale i rekreanti či chataři, je mnohdy složité.

Starosta Rusavy Bohumil Škarpich vede svou rodnou obec již šestnáct let. Při rozhodování vše "padá" na jeho hlavu i na hlavy zbývajících členů zastupitelstva. Mezi placené zaměstnance obecního úřadu kromě něj jako voleného starosty patří hospodářka a účetní, jež má na starosti společnost s ručením omezeným Rusavak.

"Přenést odpovědnost na někoho jiného u nás nejde, zastupitelé mají svá zaměstnání stejně jako ostatní čtyři členové rady. Prakticky ve třech musíme na obci utáhnout vše, navíc bez právního vzdělání. Ale víme, na koho se obrátit, kde hledat pomoc či radu. Praxe, znalost prostředí a předvídavost, to jsou přednosti současného vedení," říká starosta.

Hospodářská činnost obce spadá do kompetence společnosti Rusavak, jejímž jediným podílníkem je obec. "Do obchodní činnosti společnosti, která spravuje pronajatý i vlastní majetek obce, spadá správa koupaliště, obecních lesů o rozloze 220 ha, vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod, provoz autokempu, hostinská činnost, doprava a zemní práce, zajištění vysílání kabelové televize," vypočítává Bohumil Škarpich. "Obec kdysi pronajímala koupaliště i obecní lesy, ale nakonec jsme se rozhodli je svěřit obecní společnosti. Bylo to pro naši malou obec s tak rozsáhlým majetkem nezbytné a též pro občany ekonomicky efektivnější. K povinnostem starosty mi sice přibyly další, protože jsem i jednatelem společnosti, hospodaření ale prokázalo, že to je to nejlepší řešení."

CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ

Podnikání obce je náročné, ale zároveň průhledné. "V minulosti, když naše lesy spravovala lesní společnost, 85 % zisku měla obec, dalších 15 % společnost. Nikdy jsme si ale nebyli jisti, zda jsou náklady na provoz skutečné," hodnotí nedávnou minulost starosta. Faktem je, že úspory od doby, co si obec založila vlastní společnost, vzrostly.

Starosta stále přemýšlí, jak by svou obec zvelebil. Osobně dohlíží i na provoz čistírny odpadních vod (ČOV). Nikoli proto, že by nikomu nevěřil. Zaměstnávat však na plný úvazek jednoho člověka, by nebylo rentabilní. "Osobně si mohu ověřit funkčnost ČOV, čímž můžeme vyvrátit úvahy o svěření čistírny specializované firmě. Díky tomu jsme ušetřili peníze občanů. Kdybychom péči o čistírnu svěřili vodárnám a kanalizacím, odrazilo by se to na ceně vodného a stočného. Dnes stanovuje cenu podle nákladů výlučně obec," říká starosta a vzápětí dokladuje, že rozhodnutí bylo správné. "Vodárny by za 1 m3 vody lidem účtovaly okolo 45 Kč. Tím, že se o vodovod a kanalizace staráme sami, daří se nám držet cenu 22 Kč za m3. Tuto výhodu si ale uvědomuje málokdo z Rusavjanů," poznamenává zklamaně. "Letos budeme nuceni zvýšit cenu o 3 až 4 Kč a už dnes si dovedu představit, jak nám budou lidé spílat."

V Rusavě platí vstřícný jednací řád. Diskuse občanů je zařazena až na konec veřejného zasedání zastupitelstva, aby mohli říct svůj názor k projednávaným záležitostem. "Mohou se vyjádřit k jednotlivým tématům i průběžně, vždyť jejich názory mohou být pro zastupitele přínosem," míní starosta Škarpich. Tato filozofie již přináší ovoce. "Mimořádné výtky na naši práci nezaznívají, což si můžeme vyložit i jako spokojenost lidí. Kdyby výhrady měli, jsem si jistý, že by si je nenechali pro sebe," říká a jedním dechem dodává, že pokud se projednávají věci, které lidi opravdu zajímají, přijde na veřejné zasedání zastupitelstva i několik desítek občanů, jindy v průměru do deseti.

ÚČTY DĚLAJÍ PŘÁTELE

Je nasnadě otázka, jak lze kontrolovat hospodaření společnosti Rusavak. Podle starosty kontrolní a revizní výbor obce kontroluje jak obecní záležitosti, tak hospodaření společnosti. Zastupitelé mají k dispozici veškeré podklady o správě majetku. Pro občana se stává jeho prostředníkem zastupitel. Účty dělají přátele - říká známé rčení, ať jde o hospodaření obce v souvislosti s jejím běžným provozem, nebo o nakládání se svěřeným majetkem, o všem mají lidé z Rusavy přehled.

Mnohým vrtá hlavou, jak se daří tak malé obci získat tolik peněz, že si může dovolit i několikamiliónové investice? Nedávno tam zrekonstruovali koupaliště se slunečními kolektory, opravili školu, kostel má novou střechu, obecní úřad je zateplený a s novými okny. Starosta svá "kouzla" neprozrazuje. Přizná jen, že je důležité orientovat se ve všech dotačních titulech a sledovat, jaký grant by mohl pomoci naplnit některý z cílů. "Krajské úřady nastavily rovné podmínky všem. Je třeba přistupovat ke každé žádosti o dotaci nebo grant z evropských fondů s maximální odpovědností. Když neopomenete nic, co by měla obsahovat, vaše šance se zvětšují. Pak už jen stačí čekat," konstatuje Bohumil Škarpich. Zároveň však přiznává, že i když tento přístup vyžaduje hodně času, stojí to za to.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down