Dlouhodobě mezi nejčastější zahraniční vlastníky českých firem patří ruské fyzické i právnické osoby. Jenže do popředí se v posledních letech dostává i země visegrádské čtyřky, a to Polsko. Polské podnikatele k vlastnictví českých firem vede především nižší byrokracie a jednodušší daňový systém.
„Za růstem polských investic do českého příhraničí stojí vyjma teritoriální blízkosti, historických ekonomických vazeb či minimální jazykové bariéry zejména menší byrokracie spojená s rozjezdem podnikání, v neposlední řadě pak transparentnější daňový systém s jasnějšími pravidly, což často potvrzuje i narůstající polská klientela v řadě účetních, daňových či právních kanceláří. Polský klient hledá stabilitu na trhu a český trh je pro něj stabilnější a férovější. V rámci naší skupiny byl zaznamenán za poslední rok nárůst polské klientely v rozmezí 5–8 procent,“ uvedl Miroslav Šperka, partner V4 Legal.
Ze statistických dat poradenské společnosti Bisnode, která mapuje nejen české podnikatelské prostředí, vyplývá, že nejčastějšími zahraničními majiteli českých společností jsou subjekty z Ruska, Slovenska, Ukrajiny, Německa a Polska. I když ruští podnikatelé jsou na prvním místě, jejich zájem o české firmy v posledních letech klesá.
Německých majitelů ubývá
Zatímco v roce 2015 činil počet ruských vlastníků českých firem 16 370, v roce 2019 jich bylo jen 14 470. Zájem tedy poklesl o 11,6 procenta. Přičemž k tomuto poklesu dochází i u našeho významného hospodářského partnera, tj. Německa. V tomto případě lze hovořit o snížení počtu podniků ve vlastnictví z hodnoty 10 020 v roce 2015 na 9570 v minulém roce, což představuje v rámci uvedeného pětiletého období relativní pokles zhruba o 4,5 procenta.
Naopak české firmy jsou v hledáčku subjektů z Polska. Polští podnikatelé se zasadili o to, že se Polsko stalo naprostou jedničkou vzestupu zájmu o vlastnictví českých společností. Zatímco v roce 2015 počet majitelů českých firem z Polska činil 2358, v roce 2019 jich bylo 3812, což odpovídá téměř 62% nárůstu.
V Česku jsou lepší podmínky
„Přicházejícím podnikatelům z Polska v rámci daňového systému nevyhovuje kupříkladu tamní časově náročný proces registrace k dani z přidané hodnoty, stejně tak způsob vrácení nadměrných odpočtů DPH, který v Polsku vesměs probíhá až na základě případné žádosti, zatímco u nás se na základě podaného daňového přiznání peněžní prostředky na účtu podnikatele objeví de facto okamžitě (zákonná lhůta činí 30 dnů od vyměření), což může být z hlediska řízení likvidity pro podnik docela zásadní,“ vysvětlil Michal Jelínek, partner ve společnosti V4 Group.
Z hlediska objemu polského kapitálu v základním jmění českých firem byl vysledován v rámci uvedeného pětiletého období výrazný nárůst, a sice přibližně o 17 mld. korun, přičemž v roce 2019 celkový objem polského kapitálu v českých společnostech činil necelých 37,8 mld. korun. Za poslední rok přitom koupí 122 českých podniků náš severní soused ovládl kapitál v objemu téměř 2,3 mld. korun.
V žebříčku největších zahraničních vlastníků českých firem se dostal o dvě příčky výše před Slovensko. Slovenští podnikatelé patří mezi druhé nejčastější zahraniční vlastníky tuzemských podniků. Z kapitálového hlediska přitom v dlouhodobém časovém horizontu dominují fyzické a právnické osoby z Německa, Nizozemí a Lucemburska.*
/zr - TZ ADison/
Thank you for providing this interesting and fascinating information. You can experience many interesting games here: mapquest driving directions