01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo získá titul Historické město roku 2010?

Finalisty soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón (MPR a MPZ) za rok 2010 již známe.

Soutěže, jejíž vznik v roce 1994 iniciovalo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS), se v roce 2010 zúčastnilo 47 měst. Jméno celkového vítěze se dozvíme již 19. dubna při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže na Pražském hradě. Vítěz převezme z rukou ministra kultury Jiřího Bessera cenu za památkovou péči a získá titul Historické město 2010. U této příležitosti bude jednomu z krajských vítězů udělena také Cena časopisu Moderní obec.

LETOŠNÍ PRŮBĚH SOUTĚŽE

V lednu bylo rozhodnuto o krajských vítězích, jimiž jsou: Cheb, Jičín, Jilemnice, Klatovy, Kutná Hora, Lipník nad Bečvou, Polička, Praha 1, Prachatice, Příbor, Třebíč, Uherské Hradiště, Znojmo a Žatec. Během února a počátkem března celostátní komise navštívila všechny krajské vítěze a 15. března nominovala tři finalisty - Poličku, Prachatice a Znojmo. »Letos opět musím konstatovat, že výběr nominovaných měst byl těžký, těžké bude i rozhodování o vítězi. Zástupci všech tří institucí, které se na soutěži podílejí (tj. Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a SHSČMS), se musí na vítězi dohodnout, nelze jej vybrat formou hlasování,« vysvětluje Mgr. Květa Vitvarová, tajemnice SHSČMS.

DŘÍVE VYBYDLENÁ JÁDRA DNES ŽIJÍ

RNDr. Ivo Rubík, předseda SHSČMS a zároveň starosta města Slaný, nám v březnu sdělil dojmy z krajských kol: »Vím, že doma není nikdo prorokem a občané měst si většinou ani neuvědomují, jak se jejich sídla za posledních dvacet let změnila k lepšímu. Ale jako nezávislý pozorovatel musíte uznat, že ve většině historických měst odvedli neuvěřitelné množství práce. V euforii, která ve mně stále ještě doznívá, si troufnu připodobnit situaci k obnově evropských měst po druhé světové válce. Některá jádra měst byla před dvaceti lety vybydlená, určená k demolici. Nyní jsou to živoucí nádherná místa plná obchodů a lidí.«

RNDr. Rubík hodnotí Program regenerace jako nejúspěšnější dotační titul na záchranu památek. I přesto, že v současné době nejsou poskytované peníze nijak vysoké, jeho motivační role pro vlastníky památkových objektů je těžko nahraditelná. Program navíc inspiroval mnohé představitele měst k vytvoření vlastních městských programů. Např. ve Slaném mají již třetím rokem funguje tzv. Fond obnovy domů, který podporuje vlastníky památek. Ve městě již byla opravena téměř stovka domů, významná část z nich v MPZ.

POLIČKA - UNIKÁTNÍ HRADBY

MPZ Poličky je unikátním urbanistickým centrem, které si zachovalo původní strukturu a parcelaci včetně části původního fortifikačního systému (podrobněji str. 27). V posledních deseti letech město věnuje finanční prostředky z Programu regenerace do oprav hradebního systému a jeho základní obnova se blíží ke konci. V roce 2010 probíhala celková rekonstrukce náměstí včetně mobiliáře, která bude letos hotova.

Ve městě dále působí Centrum Bohuslava Martinů, kde se konají společenské akce a jsou umístěny expozice věnované historii, hudbě, sklářství. Město vlastní také Hrad Svojanov, na jehož obnovu získává prostředky z Programu záchrany architektonického dědictví a z ROP Severovýchod prostřednictvím Pardubického kraje.

PRACHATICE - RENESANČNÍ STŘED

Jihočeské Prachatice, součást dřívější Zlaté solné stezky spojující Čechy s Bavorskem, patří k nejlépe zachovalým městským komplexům v ČR - historické jádro si udrželo svoji renesanční podobu uvnitř prstence obehnaného doposud zachovalými městskými hradbami. Ve městě pracují na regeneraci své MPR systematicky a díky spolupráci s vlastníky se daří kulturní památky opravovat a využívat.

V roce 2010 byla do Programu regenerace zařazena např. obnova Dolní brány, fasád, střech, krovů a interiérů několika měšťanských domů, fasáda Staré radnice a dále restaurování nástěnných maleb v presbytáři kostela sv. Jakuba. Ve městě funguje Nadační fond města Prachatice pro rozvoj kultury a péči o památky.

ZNOJMO - HISTORIE A FESTIVALY

Ve Znojmě je soustředěno mnoho chrámů a klášterů a nejucelenější kolekce renesančních měšťanských domů v rámci celé republiky. Regenerace území MPR je dlouhodobá. Postupně se provádí nové zadláždění ulic včetně sítí, mobiliáře. Byly revitalizovány Karolíniny sady s Rajskou zahradou a chystá se revitalizace městského parku. V roce 2010 proběhly v rámci Programu regenerace obnovy fasády a střechy, výměna truhlářských prvků a restaurování reliéfní desky fasády na třech domech (č. p. 1696, 432 a 139). Do soutěže se město zapojilo také na základě dokončení obnovy domů č. p. 2/10 a 19/16 - budovy městského úřadu. Město rovněž velmi zajímavě využívá své podzemí.

Znojmo jako město plné historie a vína představuje atraktivní destinaci v rámci nabídek cestovního ruchu. Každoročně se tam pořádá několik festivalů, např. Znojemský hudební festival či Znojemské historické vinobraní.

Barokní radnice s expozicemi městské galerie na náměstí v Poličce.

FOTO: SHSČMS

Zleva Stará radnice, Obecní dům a Nová radnice na Velkém náměstí v Prachaticích.

FOTO: VLADIMÍR HRABÁK

Pohled na Masarykovo náměstí s morovým sloupem ve Znojmě.

FOTO: SHSČMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down