01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdy mohou strážníci požadovat prokázání totožnosti

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti upravuje § 12 zákona číslo 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů. Prokázáním totožnosti se pro účely tohoto zákona rozumí zjištění jména, příjmení, data narození a bydliště osoby. Totožnost je třeba prokazovat především takovými...

Oprávnění požadovat prokázání totožnosti upravuje § 12 zákona číslo 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů. Prokázáním totožnosti se pro účely tohoto zákona rozumí zjištění jména, příjmení, data narození a bydliště osoby. Totožnost je třeba prokazovat především takovými doklady, které jsou veřejnými listinami. Veřejné jsou listiny vydané státními orgány nebo orgány územních samosprávných celků (krajů a obcí) v mezích jejich pravomoci, jakož i listiny, které jsou zvláštními zákony prohlášeny za veřejné, například občanský průkaz (viz § 53 odst. 3 správního řádu - zákon číslo 500/2004 Sb.). Vhodné tedy je totožnost prokazovat zejména občanským průkazem, cestovním dokladem, řidičským průkazem, popřípadě průkazem zbrojním. Nelze se prokazovat neplatnými průkazy (v případě občanského průkazu například uplynula doba jeho platnosti, obsahuje nečitelné zápisy, je porušena jeho celistvost, obsahuje neoprávněně provedené změny či nesprávné údaje nebo jeho držitel podstatně změnil svou podobu).

JE NUTNO POSTUPOVAT INDIVIDUÁLNĚ

Z uvedeného výčtu plyne, že totožnost se hodnověrněji prokazuje takovými doklady, které jsou opatřeny fotografií držitele. Platí rovněž pravidlo, že jestliže některý údaj vyplývá z jiného, nemusí být zvláště prokazován (například je-li prokázáno rodné číslo, nemusí být prokazováno datum narození). Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí. Půjde-li například o osobu, která byla přistižena při páchání trestného činu vraždy či loupeže, nemusí být dostačující ani předložení občanského průkazu, který může být padělaný a její totožnost lze dále blížeji zkoumat. Naopak v případě přistižení osoby při bagatelním přestupku, který může být projednán domluvou (například krádež věci nepatrné hodnoty), lze přihlédnout i k prokázání totožnosti prostřednictvím prohlášení hodnověrné třetí osoby, pokud ta svou totožnost nepochybně prokáže a za pachatele se zaručí (například zákonný zástupce nezletilého). Při zjišťování totožnosti je tedy nutno postupovat individuálně. Záleží též na místní a osobní znalosti strážníka.

KTERÉ OSOBY MUSÍ VÝZVĚ VYHOVĚT

Strážník je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti následující osoby:

1. Osobu, vůči které provádí úkon k plnění úkolů obecní policie. Úkonem se zde rozumí především faktický pokyn, zejména výzva, které je osoba povinna uposlechnout. Úkoly obecní policie vymezuje § 2 zákona o obecní policii. Obecní policie zejména přispívá k ochraně osob a majetku, dohlíží nad dodržováním pravidel občanského soužití, v zákonném rozsahu přispívá k bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, odhaluje přestupky a jiné správní delikty a upozorňuje fyzické i právnické osoby na porušování obecně závazných právních předpisů a činí opatření k nápravě.

2. Osobu podezřelou ze spáchání trestného činu nebo přestupku či jiného správního deliktu. Strážník zde nemusí osobu přímo přistihnout při činu, postačí důvodné podezření, že se uvedených jednání dopustila (například vlastník vozidla, který strážníka žádá o odstranění technického prostředku k zabránění odjezdu vozidla, jenž byl strážníkem přiložen proto, že vozidlo stojí na chodníku, kde to není dovoleno a řidič se v blízkosti vozidla nezdržoval - viz § 17a zákona o obecní policii),

3. Osobu, od níž bude třeba požadovat vysvětlení podle § 11 zákona o obecní policii. Strážník je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k odhalení přestupku a jeho pachatele nebo jiného správního deliktu, jakož i ke zjištění skutečného stavu věci. Strážník má právo požadovat vysvětlení například ve věci přestupku, kdy pachatel umožní požití alkoholického nápoje osobě zjevně ovlivněné alkoholickým nápojem nebo jinou návykovou látkou či osobě mladší osmnácti let atd. /viz § 30 odst. 1 písm. a) a § 86 písm. d) zákona o přestupcích - zákon č. 200/1990 Sb./.

4. Osobu, která odpovídá popisu osoby hledané Policií ČR. Jsou to zejména osoby, po nichž bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Nezvěstné osoby jsou hledány policií pro podezření ze spáchání nějakého protiprávního jednání, zejména trestného činu.

5. Na žádost jiné osoby, jestliže ta má na zjištění totožnosti právní zájem. Za právní zájem lze považovat takový zájem, jehož realizací se uplatňuje vynutitelné právo (například zájem na náhradě škody v občanskoprávní věci či zájem na zaplacení jízdného a přirážky k jízdnému, které se účtují tzv. černému pasažérovi). Právní zájem je nutno strážníkovi hodnověrným způsobem prokázat (například osoba prokáže, že je revizorem dopravního podniku).

6. Osobu, která žádá o prokázání totožnosti podle bodu 5. Pokud osoba žádá o prokázání něčí totožnosti, na základě svého právního zájmu, je povinna též prokázat totožnost svou.

7. Jde-li o osobu, která oznamuje podezření ze spáchání trestného činu, přestupku nebo jiného správního deliktu. Totožnost oznamovatele je třeba vždy zjistit, neboť může být například zároveň poškozeným.

Výše uvedené osoby jsou povinny výzvě strážníka k prokázání jejich totožnosti vyhovět. Ve smyslu § 13 odst. 1 zákona o obecní policii, je strážník oprávněn předvést na nejbližší útvar Policie ČR osobu, která odmítla vyhovět jeho výzvě k prokázání totožnosti dle § 12 odst. 2 nebo nemůže ani po poskytnutí nezbytné součinnosti strážníka svou totožnost prokázat. Strážník osobě poskytne nezbytnou součinnost například tím, že ji doprovodí k blízkému místu, kde má osoba uschovány doklady (například na pracoviště). Ovšem musí zvážit, aby poskytováním součinnosti nezmařil účel úkonu nebo zákroku, v jejichž důsledku totožnost zjišťuje, zejména v případě současného zjišťování totožnosti více osob.

Podle § 13 odst. 2 zákona o obecní policii je strážník oprávněn předvést na policii též osobu, u které se při zjišťování její totožnosti prokáže, že je osobou hledanou policií (viz výše bod 4).

Matěj Hromádka
odborný asistent Katedry veřejné správy
Policejní akademie ČR

Důležitá ustanovení:
ust. § 12 a 13 zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down