01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když je polní komunikace nejen účelová, ale i hezká...

Polní účelová komunikace v katastrálním území Staré Město pod Landštejnem na Jindřichohradecku byla letos v srpnu vyhlášena vítězem 4. ročníku soutěže o Nejlepší realizované společné zařízení roku 2009, a to v I. kategorii - Opatření ke zpřístupnění pozemků. Kromě toho jí ve stejné kategorii patří...

Polní účelová komunikace v katastrálním území Staré Město pod Landštejnem na Jindřichohradecku byla letos v srpnu vyhlášena vítězem 4. ročníku soutěže o Nejlepší realizované společné zařízení roku 2009, a to v I. kategorii - Opatření ke zpřístupnění pozemků. Kromě toho jí ve stejné kategorii patří i Cena veřejnosti. Oceněný projekt se uskutečnil v režii Pozemkového úřadu Jindřichův Hradec, projektovou dokumentaci připravila jindřichohradecká projektová kancelář WAY project, dodavatelem stavby byla společnost Lesostavby Třeboň.

STÁT VŠE ZAPLATIL

Podle zákona č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech náklady na pozemkové úpravy hradí stát. V případě Starého Města pod Landštejnem, jak uvedl ředitel Pozemkového úřadu Ing. Bedřich Bína, stát pokryl náklady na zeměměřické práce, zpracování plánu společných zařízení, práce na vytvoření nového uspořádání pozemků a zpracování digitální katastrální mapy - to vše úhrnnou částkou 2,225 mil. Kč. Zaplatil i 1,1 mil. Kč za zpracování projektových dokumentací podle schváleného plánu společných zařízení a uhradil náklady 36,64 mil. Kč na jejich realizaci. Vlastní rekonstrukce polní účelové komunikace včetně souvisejících prací si vyžádala celkem 6,1 mil. Kč.

RADA ZKUŠENÉHO: NEČEKEJTE JEN NA STÁT! SNAŽTE SE I SAMI!

Nyní již bývalý starosta Starého Města pod Landštejnem František Schorný všem, kdo se teprve na pozemkové úpravy připravují, radí: »Stát nám opravdu hradil téměř vše - a také Pozemkový úřad Jindřichův Hradec vůči nám projevil nevšední vstřícnost i snahu, aby veškeré práce byly kvalitně odvedeny. Ale mají-li být pozemkové úpravy skutečně komplexní, obec by neměla trpně čekat, až co pro ni stát udělá, ale sama se by se měla na pozemkové úpravy aktivně chystat a předem zpracovávat vlastní podklady typu studií, záměrů apod.«

Exstarostovu poklonu zpět do obce vrací za pozemkový úřad jeho ředitel Ing. Bedřich Bína: »Při řízení o pozemkových úpravách bývají s některými účastníky z řad vlastníků pozemků složitá jednání, což často vyústí v odvolání nebo i v žalobu proti správnímu rozhodnutí. Ve Starém Městě jsme však na žádný z těchto problémů nenarazili. Spolupráce se zástupci obce při správním řízení i realizaci jednotlivých projektů, stejně jako během propagačních akcí (návštěva ministra, při poradě pozemkových úřadů s ředitelem Ústředního pozemkového úřadu) byla příkladná.«

SPOKOJENI JSOU I CYKLISTÉ

Vítězná, 452,82 m dlouhá komunikace se napojuje na silnici II/152. František Schorný si na projektu cení hlavně toho, že zajistil řádné dopravní spojení do osad Dobrotín a Filipov, neboť je na ní už umístěno i dopravní značení. Kromě toho tudy vede cyklotrasa, dál zvyšující turistickou přitažlivost obce pod zbytky mohutného románského hradu a přímo na hranici s Rakouskem.

Ing. Bedřich Bína vysvětluje, že v projektu šlo o rekonstrukci polní účelové komunikace včetně vybudování nového odvodnění a terénních úprav. Bývalý kamenný most nahradila mostní konstrukce z flexibilní ocelové konstrukce, přičemž profil mostu byl navržen na průtokové množství Q100 (stoletá voda) s půlmetrovou rezervou. Součástí stavby se stal také překlad sdělovacího kabelu ze vzdušného do podzemního vedení pod vnější hranu příkopu. Vegetační úpravy zahrnuly výsadbu dubu zimního, lípy srdčité a javoru klenu.

Kromě této polní komunikace plán společných zařízení ve Starém Městě obsahuje i další podobnou komunikaci - a také suchou ochrannou nádrž (viz foto na str. 25). Pravda, obec podle Františka Schorného požadovala a nadále požaduje další společná zařízení (rekonstrukce komunikací), ale Ing. Bedřich Bína se jasně vyjádřil, že s dalšími polními účelovými komunikacemi se tam nepočítá. »Tyto navržené komunikace zůstanou jako pozemky ve vlastnictví obce, po nichž je zajištěna přístupnost pozemků jednotlivých vlastníků,« sdělil ředitel.

Jak dále uvedl, také na Jindřichohradecku tempo a rozsah pozemkových úprav závisí na množství vyčleněných finančních prostředků. KPÚ se z podstatné části hradí z peněz přidělených Ministerstvem zemědělství a Ústředním pozemkovým úřadem. Vzhledem k charakteru okresu (problematika nedokončených přídělů) se tam významně čerpají též prostředky z rozpočtu Pozemkového fondu ČR. Na realizace společných zařízení lze použít i peníze z EU.

Polní účelová komunikace ve Starém městě pod Landštejnem, která triumfovala v soutěži O nejlepší realizované společné zařízení roku 2009, je dlouhá 452,82 metru.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down