01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když jsou k dispozici denně aktuální data

Společnost Vodovody a kanalizace Hodonín, a. s. (VaK Hodonín) působí v regionu zahrnujícím Hodonínsko i části okresů Břeclav, Vyškov a Kroměříž. Provozuje 1064 km vodovodní sítě a 595 km sítě kanalizační včetně 24 čistíren odpadních vod. Zabezpečuje přitom zásobování 68 obcí pitnou vodou a odkanalizování 45 obcí.

Jako vlastník, ale zároveň také provozovatel sítí vodohospodářské infrastruktury musí VaK Hodonín o nich udržovat všechny dostupné a reálné informace. Na počátku byla významným faktorem především roztříštěnost informací na více archivačních místech, jejich problémová dostupnost a neaktuálnost případných změn. Údaje o některých částech sítí však nebyly k dispozici ani v papírové podobě. V takovém případě byla zdrojem informací znalost lidí v terénu, s jejichž odchodem společnost o tyto cenné informace přicházela.

PRACOVIŠTĚ GIS MÁ ŠIROKÝ ZÁBĚR

Proto vzniklo pracoviště GIS, které dostalo na starost veškerou činnost, týkající se evidence sítí včetně všech objektů, které s nimi souvisejí. Naše společnost nechala během uplynulých let geodeticky zaměřit všechny sítě, a to jak ve svém majetku, tak cizí, které provozuje. Toto zaměření, na něž navazovalo dohledávání dalších potřebných dat, se stalo základem budování informačního systému. U všech objektů se sledují informace různého charakteru, ať už technické, správní, či dokumentační.

Do technických informací patří například použité materiály, profily, délky, nadmořské výšky, spády, technický stav atd.

Ve správních informacích se evidují mimo jiné majetkové stavy, inventární čísla, čísla smluv o provozování, určení obce a ulice, čísla kolaudace, je-li zřízeno věcné břemeno, příslušnost k vodoprávnímu úřadu, kdo a kdy objekt zaměřil atd. Mezi dokumentační informace patří dokumenty, které souvisejí s konkrétním objektem - kolaudace, smlouvy, povolení, revize, protokoly z kamerového vozu, fotky apod. Tyto dokumenty jsou uloženy v elektronickém archivu a jsou provázány na data.

BEZPLATNÝ DÁLKOVÝ PŘÍSTUP

Veškeré informace z tohoto pracoviště jsou oprávněným uživatelům poskytovány pomocí softwaru iGIS, vytvořeného speciálně pro tento účel. Společnost VaK Hodonín přitom využívá tohoto informačního systému nejen na všech úrovních podniku, ale i mimo něj. Služba dálkového přístupu k datům naší společnosti se přitom poskytuje bezplatně a přinesla pro všechny strany značné časové i finanční úspory.

Ven mimo společnost je služba otevřena především orgánům veřejné a státní právy, působícím v místě činnosti VaK Hodonín. Ať už jde o městské a obecní úřady, složky Záchranného integrovaného systému, nebo o státní podnik Povodí Moravy či o projektanty apod. Takových uživatelů už celkem registrujeme zhruba 130.

SBĚR INFORMACÍ PŘÍMO V TERÉNU

Pracoviště GIS má v náplni své činnosti nejen sběr dat, jejich kontrolu a následné zanesení do systému, ale také podchycení všech změn pro udržení aktuálnosti těchto dat. Na tomto procesu se podílejí i další zaměstnanci podniku, případně jiné firmy.

U nových investičních akcí a rekonstrukcí se data se sbírají a zanášejí do systému vcelku jednoduše. U starších objektů je často třeba prohledávat archivy, dohledané údaje převést do elektronické podoby a následně připojit do našeho systému. Pak už jsou z jednoho místa okamžitě k dispozici aktuální, ale především kompletní technické, správní a dokumentační informace.

Samotná prohlížečka dat (iGIS) neslouží pouze k prohlížení dat, ale využívá se i jako prostředek pro sběr dat v terénu. Vybraní pracovníci, kteří se pohybují v terénu, mají k dispozici notebooky nebo tablety, přičemž mohou využít modul »Evidence hlášení a poruch«. Přímo v terénu jsou schopni zadat hlášení o změnách či případné poruše. Tato hlášení se po jejich příchodu do kanceláře odešlou ke zpracování na hlavní pracoviště GIS. Tento přenos je oboustranný a ve stejný moment se automaticky načtou i aktualizovaná data, která byla během dne zpracována na serveru. Všichni tak mají každý den aktuální data.

Zaslaná hlášení jsou k dispozici všem uživatelům, kteří si je mohou kdykoliv najít a prohlédnout, případně přímo lokalizovat v mapě. Využívají se nejen pro statistiku poruch, ale hlavně pro zpřesnění či doplnění informací z terénu o sítích a objektech.

MONITORING KANALIZACE

Významným zdrojem dat je také propojení údajů z GIS a kamerového vozu pro monitoring kanalizace. Zjištěná data, například o přípojkách, šachtách pod terénem či o technickém stavu kanalizace, jsou přiřazena ke konkrétním úsekům včetně protokolů. Informace z GIS slouží rovněž k výpočtům a statistikám při evidenci a inventarizaci majetku.

Naše snaha a vynaložené finanční prostředky na vybudování tohoto informačního zdroje nebyly marné a v dnešní době si bez tohoto řešení svoji práci už ani neumíme představit.

Bezplatná služba dálkového přístupu je ven mimo společnost VaK Hodonín otevřena zejména orgánům veřejné a státní správy v regionu.

MAREK MĚCHURA
správce GIS VaK Hodonín, a. s.

S využitím modulu Evidence hlášení a poruch lze přímo v terénu na notebooku či tabletu vyplnit hlášení a po návratu do kanceláře je odeslat na hlavní pracoviště GIS.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down