Projekt Fórum 2025, navazující na projekt Vize a strategie rozvoje města Valašské Meziříčí do roku 2025, vznikl jako kvalitativně vyšší úroveň Respondentského klubu, který v tomto městě úspěšně fungoval už v předchozích letech.
První strategický plán rozvoje města Valašské Meziříčí byl zastupitelstvem přijat už v roce 2000. Rozhodujícím motivem (nejen našeho města) k tomuto kroku tehdy bylo prezentovat svou připravenost k ekonomickému rozvoji a trvalému zvyšování své ekonomické základny. Chtěli jsme přilákat investory, uspět v konkurenci ostatních. V soutěži o opravdu velkého investora jsme však naštěstí prohráli.
Proč »naštěstí«? Protože již po několika málo letech se ukázalo, že naše úzké strategie, orientující se na zlepšování podmínek podnikatelského prostředí a na investice do průmyslové zóny, bude třeba podstatným způsobem přehodnotit. Po definitivním krachu pokusů o aktualizaci strategického plánu rozvoje města nové zastupitelstvo počátkem roku 2007 rozhodlo zpracovat nový rozvojový plán, opírající se o vyváženější vizi města.
PARTICIPATIVNÍ ŘEŠENÍ DOSTALO PŘEDNOST PŘED EXPERTNÍM
Místo expertního řešení při zpracování plánu jsme se rozhodli pro řešení participativní, s co nejširším zapojením veřejnosti.
Důvod byl prostý: Pravidelná komunikace s veřejností nám umožňuje překonávat nedorozumění mezi radními, zastupiteli a úředníky na straně jedné a občany na straně druhé. Jsme rovněž přesvědčeni o tom, že takový způsob vede k lepším rozhodnutím orgánů města. Rozhodovací proces se stává kvalitnějším - hledání řešení se účastní více aktérů, nastává lepší vzájemná výměna informací.
»Běžný« občan má přece leckdy lepší znalost místního prostředí, a dokáže tak i upozornit na případné nezamýšlené dopady daného rozhodnutí. Výsledkem také bývá kompromisní řešení, které si získá výraznější veřejnou podporu.
VIZE, NA NÍŽ STOJÍ CELÝ KONCEPT
»Valašské Meziříčí - Valašské Atény. Krásné a čisté město spokojených lidí. Město hrdé na svou historii. Město zeleně. Město pro život, s dostatkem pracovních příležitostí, město kultury a sportu. Perla nad Bečvou.«
»To je vize, která se stala základem Strategie rozvoje města Valašské Meziříčí - VIZE 2025,« říká starosta Jiří Částečka. »Čtyři subkomise (město školství, kultury a sportu, zlepšující se životní prostředí, město podnikatelů, dostupné zdravotní a sociální služby) vytvořily spolu s manažerem projektu a nezávislým konzultantem strategický tým, který po několikaměsíční práci vytvořil nový strategický dokument jako základ nového strategického plánu, který byl přijat v roce 2008.«
FÓRUM 2025 NAVAZUJE NA ČINNOST RESPONDENTSKÉHO KLUBU
Zapojení veřejnosti nebylo v našem městě ničím novým. Již v roce 2001 u nás vznikl Respondentský klub, který se brzy rozrostl na více než 350 členů. Jeho členové, identifikovatelní svým členským číslem, se účastnili pravidelných anket, které byly sociologicky vyhodnocovány. Osobně si nemyslím, že jejich zapojování je ztrátou času, protože »lidi to stejně nezajímá a všichni jenom nadávají«. Většina z nich se na dění kolem sebe dívá věcně, reálně i střízlivě. Nebojí se vyslovit svůj názor. Umí zároveň vyjádřit nesouhlas a kritický postoj, dovede však také pochválit.
Schválením rozvojového plánu samozřejmě nic nekončí. Respondentský klub se transformoval do Fóra 2025 se svými vlastními internetovými stránkami (http://www.forum2025.valasskemezirici.cz/). Na »kulatých stolech« Fóra vznikají dotazníky, s nimiž se na obyvatele města obracíme dvakrát ročně. Dotazníky se distribuují do všech schránek.
Dalším zdrojem odpovědí je dotazování »na ulici«, s nímž nám již tradičně pomáhají studenti místní obchodní akademie. Část dotazníků vyplní sami studenti zdejších středních škol, přičemž už pouhé srovnání odpovědí, například s výstupy od seniorské části veřejnosti, jsou více než zajímavé. Podrobné vyhodnocení dotazníků je k dispozici na webových stránkách Fóra a stává se také důležitým podkladem pro rozhodování radních a zastupitelů.
NEJŽHAVĚJŠÍ TÉMATA: KULTURA A BEZPEČNOST VE MĚSTĚ
»Ve druhém pololetí loňského roku jsme se zaměřili na to, co si lidé myslí o naplňování strategie, realizaci městských investic a kvalitě služeb. Výsledek nás příjemně překvapil,« poznamenává Jiří Částečka. »Lidé poměrně pozitivně hodnotili i vedení města a městský úřad. Myslím, že se to posléze projevilo také v podzimních volbách.«
Aktuální dotazník se bude týkat dvou témat, která členové Fóra nyní považují za nejžhavější. Tedy kultury (výsledky poslouží jako podklad pro vypracování koncepce kultury ve městě) a bezpečnosti. »Od druhé části dotazníku očekáváme podněty ke zkvalitnění práce městské policie - vždy je totiž co zlepšovat,« dodává starosta.
A co ještě letos čeká Fórum 2025? Cítíme, že do rozhodování o budoucnosti města je třeba ještě více zapojit mladou generaci (koneckonců slogan »Valašské Atény« se v souvislosti s naším městem používá desítky let právě proto, že Valašské Meziříčí vždy bylo valašským centrem, nejen pokud jde o kulturu, ale i co se týká středního školství). Fórum 2025 se tedy chystá do škol, ale třeba i na Facebook. Už dnes má na něm město 2653 přátel, což při necelých 28 tisících obyvatelích není nijak málo.
Takto pojaté formy komunikace s veřejností nemají svůj význam jenom při plánování budoucnosti či vyhodnocování akčních plánů, ale i pro zlepšení v oblasti public relations města. Posun je vidět i v tiskových materiálech úřadu. Například Zprávy o stavu města (http://www.valasskemezirici.cz/doc/22965/) se ze spíše analytických podkladů pro zastupitele a pracovníky odboru rozvoje daleko více orientují na veřejnost.
»Tato práce se nám vyplácí,« uzavírá starosta Jiří Částečka, »Lidé, kteří cítí náš zájem o obousměrnou komunikaci, jsou ochotnější se účastnit dotazníkových šetření, a podílet se tak na výběru investičních priorit i zlepšování městských služeb.«
Dotazování občanů na ulici, s nímž pomáhají studenti, není ničím neobvyklým.
Část dotazníků vyplní sami studenti místních středních škol.
FOTO: ARCHIV