01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klady a zápory principu uznání rovnocennosti vzdělání úředníků

Vláda nedávno schválila věcný záměr zákona o úřednících a zaměstnancích veřejné správy. Podstatná část normy, jež by měla sjednotit právní úpravu pro úředníky samospráv i státu, se věnuje vzdělávání a kariérnímu růstu. Tyto záležitosti dosud upravuje zákon č. 312/2002 a příslušné vyhlášky. Jak funguje např. princip uznávání rovnocennosti vzdělání?

Povinnosti úředníků územních samosprávných celků vycházejí ze zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů. Mezi nedílné povinnosti každého úředníka patří rovněž povinnost vzdělávat se a prohlubovat si kvalifikaci. Považuji za velké plus, že se při přípravě zákona myslelo také na ty, kteří svým vzděláním a kvalifikací v plné míře naplňují předepsané požadavky pro výkon své pracovní pozice a že zákon pamatoval také na možnost uznání rovnocennosti vzdělání.


UZNÁNÍ ROVNOCENNOSTI VZDĚLÁNÍ VE VYHLÁŠCE Č. 511/2002

Představme si nyní podmínky a princip fungování uznávání rovnocennosti vzdělání. Zjednodušeně můžeme konstatovat, že úředník, který absolvoval obor studijního programu, jenž plně odpovídá požadavkům na výkon dané správní činnosti, nemá povinnost prokazovat zvláštní odbornou způsobilost zkouškou nebo povinnost účastnit se vzdělávání vedoucích úředníků a vedoucích úřadů ani povinnost účastnit se vstupního vzdělávání.

Aby se úředník mohl orientovat v tom, jaký obor a studijní program je chápán jako rovnocenný, použije k tomu vyhlášku č. 511/2002 Sb., o uznání rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávných celků.

Pokud vystudoval některý z vysokoškolských bakalářských nebo magisterských programů stanovených vyhláškou, nemusí již žádat Ministerstvo vnitra (MV) o uznání rovnocennosti, protože zaměstnavatel má uznat úředníkovo vzdělání na základě porovnání vyhlášky a dokladů o vysokoškolském vzdělání.

NUTNOST AKTUALIZOVAT

Vyhláška č. 511/2002 Sb., o uznání rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávných celků nabyla účinnosti dnem 1. ledna 2003 a k dnešnímu dni nebyla aktualizována, což přináší nepochybně nejvíce překážek. Během uplynulých let vzniklo mnoho nových vysokých škol, které nabízejí studentům řadu oborů a studijních programů, jež mohou po obsahové stránce splňovat podmínky principu uznání rovnocennosti. Bylo by rozhodně účelné a funkční, kdyby se vyhláška aktualizovala podle stávající situace (a následně již průběžně), protože vyhláškou stanovené vysokoškolské studijní programy a obory prošly vývojem. Je na místě také připomenout, že v době, kdy vyhláška nabyla účinnosti, nebyly stanoveny žádné bakalářské nebo magisterské studijní programy, jejichž obsah a rozsah by byl rovnocenný požadavkům zkoušky zvláštní odborné způsobilosti pro výkon 14 správních činností.

PRVNÍM KROKEM JE ANALÝZA STUDIJNÍCH PROGRAMŮ

Institut pro veřejnou správu Praha (dále Institut), který je organizačně zodpovědný za průběh a realizaci zkoušek zvláštní odborné způsobilosti, pravidelně jedná se zástupci ministerstev a jiných správních úřadů o otázkách kvalifikace úředníků. I od jednotlivých garantů správních činností vychází impuls, že je skutečně třeba vyhlášku upravující studijní programy a obory zmodernizovat. Nelze říci, že by úvaha o úpravě vyhlášky šla napříč všemi rezorty, ale mnohé z nich považují současnou podobu vyhlášky za překonanou.

Úředníci, jejichž studijní program a obor není ve vyhlášce uveden, mají možnost u MV zažádat o vydání osvědčení o uznání rovnocennosti vzdělání nebo jeho části. V takovém případě musí doložit úředně ověřený doklad, který prokazuje, že obsah a rozsah ukončeného vzdělání je rovnocenný příslušnému vzdělávacímu programu pro stanovený druh povinného prohlubování kvalifikace. Mnohdy ovšem přiložené doklady neposkytují dostatečný podklad pro posouzení dosažených znalostí a žádost je pak třeba doplnit.

Princip uznávání rovnocennosti vzdělání je nepochybně dobrý nástroj v oblasti vzdělávání úředníků, a to jak pro úředníky, tak personalisty. Aby nástroje byly plně funkční, je třeba, aby byly také udržovány v dobrém stavu. MV si v této souvislosti u Institutu objednalo zpracování analýzy vysokoškolských studijních programů za účelem úpravy vyhlášky. Pevně věřím, že se brzy setkáme již s novou podobou tohoto nástroje.

 

MICHAL ZÍDEK
Institut pro veřejnou správu Praha

V důsledku vzniku nových studijních oborů je načase vyhlášku o uznání rovnocennosti vzdělání z roku 2002 aktualizovat.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ALŽBĚTA JUNGROVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down