Obec má typicky vesnický charakter. Převážná část ekonomicky aktivních obyvatel za prací vyjíždí. Pracovní příležitosti poskytuje pět kilometrů vzdálené Milevsko, ale i Tábor, Písek či Temelín.
Sepekov patří k nejstarším obcím píseckého okresu. Rozkládá se ve středočeské pahorkatině v severovýchodní části okresu. Je obklopen zemědělskou půdou a lesy v nadmořské výšce 420 až 475 m. Nejvyšším místem je zalesněný vrch Chlum (534 m nad mořem). Okolí obce bylo osídleno již v době bronzové a železné. Z dochovaných dokumentů se dozvídáme, že Sepekov dostal v roce 1194 syn Vítka z Prčice jako dědictví (Vítek ze Sepekova). První písemná zpráva o Sepekově je z roku 1243. Dominantou obce je kostel Panny Marie, jehož věhlas se rozšířil zveřejněním několika zázračných uzdravení.
Obec se každoročně účastní soutěže Vesnice roku. Jednou z předních oblastí života v obci, na kterou se klade důraz při posuzování stanovených kritérií, je podpora a rozvoj kultury. Samostatně hodnocena je místní knihovna, která je v malých obcích jediným kulturním centrem a zdrojem informací.
Moderní informační centrum
Knihovna v Sepekově doznala v nedávné době velkých změn, a to díky dotaci získané ve výběrovém řízení vyhlášeném na rok 2000 odborem umění a knihoven Ministerstva kultury ČR na rozšiřování a poskytování informací občanům prostřednictvím knihoven s využitím informačních technologií a veřejné informační sítě v knihovnách.
Obecní úřad vypracoval a předložil projekt na získání finančního příspěvku pro vybudování této sítě v knihovně. Po projednání na Ministerstvu kultury jsme dostali finanční prostředky na realizaci předloženého projektu. Součástí byla také moje rekvalifikace na knihovnici, která probíhala pod záštitou organizace VISK a podpory Úřadu práce v Písku, a to ve Státní vědecké knihovně v Českých Budějovicích.
Místní lidová knihovna je umístněna v budově obecního úřadu. Její historie sahá do 20. let minulého století. Již dříve zde existovaly čtenářské spolky, ale pravidelně fungující knihovna byla založena v roce 1920 a o dva roky později vlastnila 562 svazků knih. Vystřídalo se v ní několik knihovníků, kteří se snažili o to, aby knihovna patřila vždy k těm nejlepším. Svědčí o tom i několik čestných uznání, které v minulých letech získala.
V současné době je knihovna veřejně přístupnou institucí. Prostřednictvím nových informačních technologií plní funkci informačního centra v obci. Připojení knihovny na síť internetu přineslo celou řadu možností ve zpřístupňování informací z oblasti legislativy i pro vzdělávání a relaxaci občanů.
Knihovnu navštěvují ve svém volném čase děti a mládež nejenom ze Sepekova, ale i z ostatních spádových obcí, kde knihovny nejsou nebo nemají takové možnosti využití jako naše knihovna. Malým čtenářům je věnován jeden den v týdnu, kdy probíhají literární soutěže, besedy nad knihami apod. Děti a mladí lidé se tak zábavnou formou seznamují s tradicemi a historií obce.
V současné době má knihovna 5736 svazků knih a odebírá 15 titulů časopisů. Eviduje celkem 151 čtenářů, z toho 49 do patnácti let. Výpůjční doba pro veřejnost je 17 hodin týdně, nejdelší otevírací doba je do 20 hodin, přístup na veřejný internet od pondělí do pátku.
Spolupráce s obcí
Knihovna úzce spolupracuje s obecním úřadem. Pomáhá zpracovávat a vydávat několikrát ročně zpravodaj obce, pořizuje fotodokumentaci života v obci, spolupracuje při pořádání kulturních programů a podílí se na mnoha dalších akcích podle potřeby a požadavků obecního úřadu. V knihovně jsou k nahlédnutí obecní vyhlášky, zápisy ze zasedání rady a zastupitelstva obce.
O pomoc při organizaci, zajišťování a průběhu různých společenských akcí se na knihovnu obracejí i zájmové organizace v obci. V letošním roce to bylo při 110. výročí založení hasičského sboru v Sepekově a vysvěcení obecního znaku a praporu. Podařilo se nám zajistit nejen zájezdy na divadelní představení, ale také přivést přímo do obce vystoupení ochotnického divadelního souboru.
Spolupracujeme také s klubem důchodců, pro který připravujeme besedy, přednášky, zájezdy apod. V letošním roce jsme prostřednictvím knihovny zajistili pro zájemce z obce společný pobyt u moře. Vzhledem k tomu, že účastníci hodnotili zájezd velmi dobře, chtěli bychom podobné akce pořádat také i v příštích letech.
Z KRAJSKÉHO DO CELOSTÁTNÍHO KOLA
Naše místní lidová knihovna se letos zapojila do soutěže Knihovna roku 2002, kterou už potřetí zorganizoval Svaz knihovníků a informačních pracovníků.
Vyhráli jsme krajské kolo a poté jsme se automaticky dostali do celostátního kola. Soutěžní komise, kterou tvořili ředitelé okresních knihoven z celé republiky, na základě svého hodnocení rozhodla, že cenu udělí knihovně v Sepekově. Šestnáctého října jsme převzali spolu se starostou Stanislavem Sedláčkem v Zrcadlové kapli Klementina v Praze titul Knihovna roku 2002, čestné uznání a finanční hotovost pro využití v knihovně.
Navzdory novým moderním způsobům získávání informací má knihovna stále své nezastupitelné místo v obci.
Věřím, že i v příštích letech bude čtenářská tradice pokračovat a obstojí v konkurenci jiných forem kulturního vzdělávání.
MARIE MIKEŠOVÁ,
knihovnice
Místní lidové knihovny v Sepekově
FOTO AUTORKA
|