Knihovna smíření Knihovna je neodmyslitelnou součástí občanských služeb, tedy infrastruktu ry města. Knihovna století, do kterého jsme vstoupili, je všeobecné informační, vzdělávací a kulturní multimediální centrum. Stavby knihoven jsou ve vyspělých demokratických státech předmětem programů vlád a...
Knihovna smíření
Knihovna je neodmyslitelnou součástí občanských služeb, tedy infrastruktu ry města. Knihovna století, do kterého jsme vstoupili, je všeobecné informační, vzdělávací a kulturní multimediální centrum. Stavby knihoven jsou ve vyspělých demokratických státech předmětem programů vlád a nabídka služeb knihoven odpovídá rozvoji informačních technologií, stupni vývoje nosičů informací a nárokům jejich uživatelů.
Takové centrum se podařilo postavit v Liberci. Je první stavbou pro veřejnou knihovnu této velikosti po více než 70 letech u nás. Její univerzální fondy mají více než 1 200 000 svazků dokumentů (knihy, časopisy, noviny, patenty, normy, mapy, hudebniny, audiovizuání a elektronické nosiče informací).
Novostavba knihovny vzbudila pozornost svou jedinečnou kompozicí nejen v regionu, pro který byla určena. Vešla do povědomí široké naší i zahraniční veřejnosti v letech výstavby (1996-2000) jako "stavba smíření". Je zaštítěna dvěma prezidenty - naším a německým, a to pro symboliku, jež ji provází: byla financována investory, z nichž mezi největší patřil český stát a Evropská unie, německý stát a Česko-německý fond budoucnosti; symbolicky se vrací k někdejší symbióze soužití české, židovské a německé kultury, stává se symbolem tolerance a mezilidské komunikace.
Státní vědecká knihovna stojí na pozemku, kde stála jedna z největších synagog střední Evropy vypálené nacisty za Křišťálové noci (9. 11. 1938), kterou navrací v podobě malé modlitebny vetknuté kamenným symbolickým trojhranem (polovina Davidovy hvězdy, ale i tyto tři kultury trojzemí hraničního regionu Liberecka) do subtilního skeletu budovy knihovny.
Knihovna navazuje na činnost německé knihovny Bücherei der Deutschen, jejíž po válce dlouho nepřístupné fondy odborné literatury i beletrie se uvolnily studiu i četbě.
Umístění budovy v horním centru města navazuje na urbanistickou koncepci řazení významných budov města (radnice, divadlo, knihovna, objekt univerzity), a umocňuje tak její význam pro město a jeho občany.
Průčelí knihovny, jemuž vévodí mediální stěna, je obráceno do polouzavřeného náměstí (s výhledem na radnici a divadlo), ze kterého se vstupuje do knihovny a do židovského kulturního centra s modlitebnou.
Spodní část objektu nabízí veřejnosti kryté parkoviště a knihovně depozitáře a technické zázemí. Otevřenost a transparentnost prostředí knihovny garantuje svými volně přístupnými fondy (230 000 svazků) i informační technikou volný přístup k informacím. Knihovna nabízí širokou škálu komfortních služeb návštěvníkům i uživatelům.
Věra Vohlídalová,
ředitelka Státní vědecké knihovny
Liberec