01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Knihovny v Grygově a Radonicích obdržely zvláštní uznání

Knihovnou roku 2002 je Místní lidová knihovna v Sepekově (okres Písek), o které jsme psali v Moderní obci č. 12/2002. Knihovny v obcích Grygov (okres Olomouc) a Radonice (okres Chomutov) získaly v soutěži Vesnice roku 2002 zvláštní uznání. Obec Grygov má 1380 obyvatel a leží jihovýchodně od...

Knihovnou roku 2002 je Místní lidová knihovna v Sepekově (okres Písek), o které jsme psali v Moderní obci č. 12/2002. Knihovny v obcích Grygov (okres Olomouc) a Radonice (okres Chomutov) získaly v soutěži Vesnice roku 2002 zvláštní uznání.

Obec Grygov má 1380 obyvatel a leží jihovýchodně od Olomouce. Ve své bohaté historii se může pochlubit mj. tím, že obecní knihovnu má od roku 1919.

Grygovská knihovna

Grygovská knihovna získala v soutěži Vesnice roku 2002 - v rámci Olomouckého kraje - cenu a finanční dar 50 tisíc korun za vzorné vedení knihovny. V celostátním kole byla oceněna zvláštním uznáním a finanční odměnou pět tisíc korun za progresívní informační činnost.

Obec vybavila knihovnu, která sídlí od roku 2001 v budově obecního úřadu, novým nábytkem za zhruba sto tisíc korun a věnovala příspěvek dvacet tisíc korun na nákup knih. Mimořádný soubor nových knih za 7500 Kč jí věnovala v roce 2001 i Okresní knihovna v Olomouci, od které o rok později získala dalších více než osmnáct tisíc korun. Další pomoc - počítač za zhruba čtyřicet tisíc korun - obdržela z programu Evropské unie. Z programu Internetizace obcí se jí podařilo získat finanční prostředky na pořízení dvou počítačových sestav.

Knihovna úzce spolupracuje s informačním centrem a obcí. Knihovnice je pracovnicí obecního úřadu a díky informačnímu středisku, jehož otevírací doba je delší než úřední hodiny na obecním úřadě, mohou občané některé záležitosti vyřizovat přímo v informačním centru. Mohou tam požádat o ověření podpisu, zhotovení xerokopií, získat informace o pozemcích, katastrálních mapách, přihlásit se k trvalému pobytu atd. Jsou tam uloženy kroniky obce, fotokroniky, územní plán obce a další materiály. Vybavení tohoto střediska nábytkem financovala rovněž obec.

Knihovní fond tvoří zhruba čtyři tisíce knih a ročně do něj přibude asi 90 svazků. Knihovna odebírá šest titulů časopisů pro dětské i dospělé čtenáře. Čtenáři mají k dispozici čtyři počítače a internet. Vloni navštěvovalo knihovnu 74 registrovaných čtenářů, z toho 36 dětí, kteří si vypůjčili 2400 svazků. Děti z mateřské i základní školy tam čtou, surfují na internetu či objevují taje počítačů. Touto nenásilnou formou si knihovna připravuje své budoucí dospělé čtenáře.

Knihovna úzce spolupracuje s obecní komisí pro školství, mládež a tělovýchovu. Společně pořádají různé soutěže pro děti, exkurze pro občany apod. Úspěšná spolupráce je také s místními hasiči.

Do konce roku 2002 patřila grygovská knihovna pod Okresní knihovnu Olomouc, s níž měla velice dobrou spolupráci. Jejím výsledkem je například půjčování knih prostřednictvím počítačového programu Lanius. Od ledna roku 2003 spadá knihovna a informační centrum pod obec, která bude nadále podporovat jejich úspěšnou činnost.

Radonická knihovna

Obec Radonice v okrese Chomutov má 1169 obyvatel (průměrný věk 36 roků). Před první světovou válkou tam působilo 22 spolků a společností. I tato obec, z níž však byla většina německého obvatelstva odsunuta, má za sebou bohatou historii. Knihovna byla v Radonicích založena v roce 1945.

Radonická knihovna se stala vítězem soutěže Vesnice roku 2002 v Ústeckém kraji, který pak reprezentovala v celostátní soutěži, v níž získala zvláštní uznání za vzornou práci s veřejností všech věkových kategorií.

Od roku 1982 se nachází v budově patřící městu, které hradí její provozní náklady a přispívá na nákup knihovního fondu (ročně dává 5 tisíc korun na nákup knih a stejnou částku na předplatné časopisů). Na ploše 80 m2 jsou umístěna oddělení pro děti a dospělé včetně čítárny. V sousedství knihovny je výstavní síň, která připravuje výstavu fotografií a výstavu obrazů začínajících autorů z okolí Radonic. Od ledna roku 2003 plní knihovna funkci informačního střediska.

Ke konci roku 2002 měla knihovna 7180 knihovních svazků (roční přírůstek je kolem padesáti svazků) a odebírá šest titulů časopisů. Služeb knihovny využívá stovka čtenářů, z toho 40 dětí. Vedle klasických služeb nabízí také internet. Za jeho využívání zaplatí zájemce ve špičce (od 6 do 18 hodin) za každou z prvních deseti minut 1,50 Kč (mimo špičku 0,80 Kč), každá další minuta přijde na 1 Kč (mimo špičku 0,50 Kč).

Knihovna pořádá literární večery pro dospělé. Velký ohlas měl například večer poezie mladých a začínajících autorů. V době prázdnin připravuje pro děti soutěž O nejlepšího dětského čtenáře. Finanční prostředky na odměny za umístění v soutěžích poskytuje obec ze svého rozpočtu. Úspěšná je spolupráce s mateřskou školou, která pomáhá s výzdobou knihovny.

Do konce roku 2002 byla knihovna součástí Okresního kulturního a knihovnického střediska v Chomutově. Od ledna 2003 patří pod obec Radonice, která hradí všechny potřebné náklady na její provoz.

Eva Veselá

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down