01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kombinovat historii a chmel umějí v Žatci

Město Žatec se dlouhodobě propaguje mottem: historie, chmel, pivo, atmosféra. Tyto čtyři pilíře podpírají koncepci cestovního ruchu a formují turistickou nabídku.

Velkým úspěchem při naplňování této vize bylo dokončení realizace projektu Chrám chmele a piva včetně úpravy přilehlého náměstí v roce 2010 s dotací z ROP Severozápad. Areál leží v zóně technických památek chmelařství, jež kandidují na zápis do seznamu památek světového dědictví UNESCO. Péče o technické památky přinesla Žatci krajské vítězství v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón (MPR a MPZ) za rok 2010. A péče o technické památky byla i důvodem, proč si u příležitosti slavnostního shromáždění k vyhlášení výsledků soutěže v dubnu na Pražském hradě Žatec odnesl Cenu časopisu Moderní obec 2010. (Celkové vítězství v soutěži a titul Historické město roku 2010 získalo Znojmo.)


PÉČE O UNIKÁTNÍ DĚDICTVÍ

Více než 200milionová dotace z ROP byla podle starostky Žatce Mgr. Zdeňky Hamousové hlavním impulsem k tomu, že se zastupitelstvo rozhodlo do tak rozsáhlé rekonstrukce památek jít.

MPR byla v Žatci zřízena v roce 1987 a Programu regenerace se město pravidelně účastní od roku 1993, kdy byl spuštěn. MPZ byla vyhlášena v roce 2003. Tvoří ji zachovalý komplex chmelařských budov (skladů, sušáren a balíren chmele), ulic a náměstí z přelomu 19. a 20. století v centru města, který je urbanisticky ojedinělý i v evropském kontextu. Budovy s typickými vysokými zděnými komíny dodávají této části města neopakovatelnou atmosféru.

Město využívá na obnovu památek prostředky vlastní a dále z Programu regenerace, z EU a také Ústeckého kraje. Spolupráce se soukromými vlastníky objektů v MPR a MPZ je podle Bc. Petry Šilhavé z odboru rozvoje města a památkové péče na dobré úrovni. Vlastníci získávají dotace z Programu regenerace i z rozpočtu města. Finanční podpora však v mnoha případech plně nepokrývá požadavky památkové péče. Starostka Mgr. Hamousová dodává: »Zrovna nedávno jsme oslovovali majitele kulturních památek, které nejsou v uspokojivém stavu. Všem nabízíme podporu, protože jsme se k ní jako vedení města zavázali - podporu v žádostech o dotaci a také zjednodušení po úřednické stránce.«

V CHRÁMU CHMELE A PIVA

Chrám chmele a piva (horní snímek) se veřejnosti představuje především jako komplex zábavy a poučení. Letos v dubnu vstoupil do své druhé sezony. Impuls k projektu dalo stejnojmenné žatecké občanské sdružení, které vzniklo za účelem zachování chmelařských tradic a seznamování veřejnosti s nimi a jež je i partnerem projektu. Záměrem projektu bylo oživit historické jádro města, podpořit a zlepšit rozvoj podnikání vázaného na domácí i zahraniční cestovní ruch a zvýšit počet návštěvníků v regionu Žatecká chmelařská oblast.

Návštěvníky zdálky přivítá 40 m vysoká rozhledna (maják) s 3D projekcí. Děti si užijí Dětský chmelařský svět ve druhém podlaží bývalého chmelařského skladu, jenž volně pokračuje do jižní zahrady. Renovovaná zahrada Kapucínského kláštera slouží obyvatelům i návštěvníkům města jako odpočinkové místo. Součástí areálu je i Chmelařské muzeum - největší svého druhu na světě či např. minipivovar U Orloje, v němž se vaří nejen pivo, ale také se k němu podávají regionální speciality. Komplex by měl postupně prohlubovat spolupráci s partnery v oblasti agroturismu, služeb pro cykloturistiku, nabízet ubytovací kapacity a stát se místem propagace celého regionu. Chrám chmele a piva je i finalistou letošního ročníku soutěže Evropské komise o excelentní turistickou destinaci EDEN. (Vyhlášení výsledků soutěže je 5. května v Plzni.)

POTŘEBNÁ JE SPOLUPRÁCE MĚSTA, PODNIKATELŮ I OBČANŮ

Určité problémy při naplňování koncepce rozvoje cestovního ruchu jsou podle informací Bc. Šilhavé v oblasti propojování záměrů mezi veřejnou správou, podnikateli a občany. Už i v této oblasti, ale existují výjimky, jako je např. fungující slevová turistická karta 3K, která v sobě zahrnuje turistickou nabídku severozápadních Čech.

K úspěšným počinům propagujícím město a region patří zábavné akce, které organizují spolky a nadšení jednotlivci. Namátkou je to např. Chmelfest, Dočesná, Ples Chmelobrany či Chmelovelo (Etapová cykloturistická akce po cyklostezkách chmelařského regionu Žatecka), Setkání rodáků a přátel Žatce či Žatecké kulturní léto. Letos v září zde proběhne Národní zahájení Dnů evropského dědictví.

Bezprostředně po skončení dubnového slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se starostka Žatce Mgr. Hamousová podělila o své pocity: »Přála bych všem kolegům zastupitelům, aby mohli zažít tuto atmosféru a pohled zvenčí. V každodenní práci se totiž potýkáme víceméně s provozními problémy a takový vhled zvenku je nádherný. Po dnešku jsem motivovaná nábojem, který jsem schopna přenést i na kolegy a dodat jim další chuť a energii.«

Rekonstruovaný areál chmelařských budov s názvem Chrám chmele a piva je úspěšným projektem záchrany technických památek a propagace chmelařského regionu.

FOTO: DAGMAR HOFMANOVÁ

Synagoga v Dlouhé ulici má od roku 2007 nový plášť a je místem koncertů.

FOTO: DAGMAR HOFMANOVÁ

Cenu Moderní obce 2010 převzala v Praze starostka Žatce Mgr. Zdeňka Hamousová od šéfredaktora Mgr. Ivana Ryšavého.

FOTO: RADOVAN MIČA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down