01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komu se nelení, tomu se zelení

Tak by se dala parafrázovat současná situace ve využívání programu Zelená úsporám. Ten vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) koncem dubna 2009.

Po několika měsících, kdy se žádosti o podporu na zateplování domů a bytů nejenže nehrnuly, ale informační středisko pro zájemce, otevřené slavnostně v budově ministerstva, zelo po většinu doby prázdnotou, byly podmínky programu rozšířeny i na panelové bytové domy. Od loňského podzimu tak křivka vyletěla prudce vzhůru a nyní již byly přiděleny dotace v celkové výši více než jedna a čtvrt miliardy korun. Proti 16,8 miliardy korun, které jsou na program Zelená úsporám k dispozici z prodeje emisních přebytků ČR, to není mnoho. Je ale nesporné, že dobré příklady táhnou. Vlastníci bytových nemovitostí vidí, že sousedé mají zateplený dům, a že na to dostali velké procento z nákladů »zadarmo«, takže se snáze na schůzi společenství vlastníků prosazuje názor, »pustíme se do toho také«.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) proto posiluje kapacity na svých regionálních pracovištích. Vzhledem k velkému počtu žádostí ve středních Čechách bylo počátkem března otevřeno například nové pracoviště na Kladně přijímající žádosti o dotace Zelená úsporám.

Na základě současného náběhu žádostí o podporu z programu lze skutečně říci, že prostředky budou rozděleny ještě dřív, než uplyne závazný termín, tj. do konce roku 2012. Ministerstvo jedná s dalšími potenciálními zájemci, kteří by koupili zbývající emisní přebytky a podle nyní už bývalého ministra životního prostředí Jana Dusíka má jednání naději na úspěch.

Nejvyšší dosud přidělená dotace z programu se blížila 29 milionům korun - bylo to na zateplení panelového bytového domu. Velké projekty ale potřebují na přípravu mnohem delší čas, takže rekordy budou jistě ještě překonány. MŽP a SFŽP především spoléhají na bytová družstva.

Svaz českých a moravských bytových družstev zjišťoval zájem o podporu a sdělil, že až 1860 družstev by mohlo do roku 2012 investovat do zateplení svých domů něco kolem devíti miliard korun. To už je ve vztahu k celkové částce za prodej emisních přebytků dostatečně vysoká částka.

V současné době nejčastěji o podporu žádají majitelé rodinných domů, u nichž průměrná výše podpory činí 42,8 % celkové investice. Panelových bytových domů zatím požádalo o příspěvek zhruba sedm desítek a průměrná výše podpory u nich činí 43,9 % celkové investice. Vlastníci nepanelových bytových domů žádali o podporu víc než 150 projektů, dostali průměrně 51,8 % celkové investice. Na dotace pro rodinné domy bylo vydáno téměř 700 milionů, na bytové domy více než 350 milionů korun.

Velký zájem vzbudila možnost získat dotaci na projekt zateplování. Využívají toho prakticky všichni žadatelé. Proto vyčleněná částka 50 milionů korun byla vyčerpána dřív než do konce března, jak bylo naplánováno. K tomuto datu to bude již víc než dvakrát tolik, ale ministerstvo ponechalo dotaci v běhu právě pro velký zájem.

Nezáleží to však jen na ministerstvu, do podmínek čerpání prostředků mají co mluvit investoři do emisních kreditů. Proto MŽP jedná o prodloužení těchto podmínek, i když budou pravděpodobně upraveny. Dotační program Zelená úsporám, který v příštích třech letech rozdělí desítky miliard korun z prodeje ušetřených povolenek na vypouštění oxidu uhličitého, bude kontrolovat mezinárodní společnost Deloitte Advisory. Ta by měla dohlížet nejen na toky peněz v celém programu, ale také vyhodnocovat to, kolik ČR ušetřila díky dotacím emisí.

ILUSTRAČNÍ FOTO: MARTIN POŠ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down