01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KOMU VADÍ MALÉ OBCE?

NÁZOR Svou životaschopnost v uplynulých deseti letech potvrdily i malé obce. Jejich rozvoj je znatelný. Jsou samozřejmě výjimky, a ty si vždycky najdou naše média, neboť je třeba ukazovat úhyn, senzace, špatnosti... Dobrá věc se ale sama neprosadí. A sdělovací prostředky ovlivňují, jsou filtrem...

NÁZOR

Svou životaschopnost v uplynulých deseti letech potvrdily i malé obce. Jejich rozvoj je znatelný. Jsou samozřejmě výjimky, a ty si vždycky najdou naše média, neboť je třeba ukazovat úhyn, senzace, špatnosti... Dobrá věc se ale sama neprosadí. A sdělovací prostředky ovlivňují, jsou filtrem náhledu na skutečnost. Pro obyčejného člověka sedícího u televize. Mám podezření, že mnohdy jsou jediným hlediskem i pro rozhodující orgány.

Jinak by se nemohlo stát, že Poslanecká sněmovna schválí návrh zákon o obcích, který je v podstatě dobrý, má pouze jednu velkou vadu: zakazuje vznik nové obce, mající méně než 1000 obyvatel. Byl to návrh jednoho poslance, využití únavy a nepozornosti ostatních zákonodárců? Nebo cílená ignorace desetileté existence samosprávy malých obcí? Stanovit jakékoliv taxativní omezení je nedemokratické, demotivující. Kde je duch Charty místních samospráv, kterou se stále oháníme?

Obec si přece sama stanoví, zda "být či nebýt". Nezačíná zde ta proklamovaná demokracie? Obec, která doposud byla součástí větší vesnice či města, měla svým způsobem záruku rozvoje v tom, že bude-li se město chovat macešsky, může, má-li k tomu vůli, provést osamostatňující se proces a dokázat zajišťovat vlastní rozvoj. Občané musí rozhodovat, nikoliv zákonná norma. Ta nám mnohdy chybí jinde.

Proč pořád malé obce vadí? Francouzi vidí ve velkém počtu obcí sílu a demokracii. Připadá mi, že naše rozhodující orgány si vždycky vezmou příklad tam, kde se jim to hodí. Ohánějí se Evropou, ale jenom tou (Nizozemsko, SRN), kde provedli velké slučování. A otevřeně se již hovoří o tom, že to byla chyba. Nikdo nikdy nevypracoval řádnou studii, jak se malé obce ekonomicky nevyplatí.

Svaz měst a obcí nechal zpracovat projekt o existenci malých obcí. Vše je ve stádiu rozpracovanosti a oponentury, ale podklady, které jsou již nyní k dispozici, jasně dokazují výrazný rozvoj malých obcí. Právě těch, které jsou v našem státě "trpěny".

Vstup do Evropské unie bude vyžadovat, abychom si hýčkali vše, co bude zaručovat identitu území, zachovávat dané lokality, obhospodařovat přírodní prostranství... To chce nejen dobré hospodáře, ale i nadšené samosprávy, dobře znalé potřebností svého volebního obvodu. Z velké dálky se nikdy nedohlédne daleko, o přesnosti pohledu raději nemluvě.

Ráda bych se dočkala skutečnosti, kdy bude desetiletá zkušenost samosprávy malých obcí akceptována. A toho, že být malí, bude normální. Nezáleží přece na tom, kolik v obci žije občanů, ale jak žijí.

ANNA GIGIMOVOVÁ,

starostka obce Vedrovice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down