01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komunální obligace /4

V případě, že výsledkem finančního rozhodování o optimálním zdroji financování rozvojových záměrů obce či kraje je vydání komunálních dluhopisů, probíhá dále konkrétní rozhodování o povaze dané emise a souběžně i rozhodování a řízení procesu vydávání komunálních dluhopisů. Proces vydávání...

V případě, že výsledkem finančního rozhodování o optimálním zdroji financování rozvojových záměrů obce či kraje je vydání komunálních dluhopisů, probíhá dále konkrétní rozhodování o povaze dané emise a souběžně i rozhodování a řízení procesu vydávání komunálních dluhopisů.

Proces vydávání komunálních dluhopisů zpravidla probíhá v několika fázích. Jsou to:

[*] Volba emise vlastní, či cizí; výběr zprostředkovatele.

[*] Vypracování konkrétních návrhů na financování.

[*] Zpracování emisní dokumentace a obstarání povolení.

[*] Zajištění zaknihování, či tisku komunálních dluhopisů.

[*] Získání přístupu komunálních dluhopisů na určitý veřejný trh.

[*] Umístění vydaných komunálních dluhopisů.

[*] Správa a péče o emisi.

Charakter emise

Při emisi komunálních dluhopisů se kromě emitenta (vydavatele) a investorů můžeme setkat i s dalším subjektem (či subjekty), těmi jsou zprostředkovatelé (organizátoři, manažeři emise). V ČR plní funkci zprostředkovatelů obchodníci s cennými papíry.

Služeb zprostředkovatelů emitent může, ale také nemusí využít. I náplň činností, jimiž bude zprostředkovatel pověřen, může být různě široká. Může se jednat pouze o činnost poradenskou nebo o zabezpečení celého procesu vydávání komunálních dluhopisů.Emise komunálních dluhopisů tak mohou mít charakter vlastní či cizí emise.

V případě, že emitent provádí přípravné práce i samotnou emisi dluhopisů sám anebo využívá pouze poradenských služeb, mluvíme o emisi vlastní. Výhodou vlastní emise jsou nižší náklady, neboť odpadají výlohy spojené se zprostředkováním.

Emise cenných papírů však představuje náročnou záležitost, vyžadující podrobnou znalost právních předpisů i situace na kapitálovém trhu, a tak častější formou emise je emise zprostředkovaná - cizí emise, kdy emitent využívá služeb zprostředkovatele (či zprostředkovatelů) a jeho znalostí a kontaktů na finanční investory.

Prvním úkolem emitenta v rámci rozhodování a řízení procesu vydávání komunálních dluhopisů bude rozhodnout o tom, zda při emisi využije služeb zprostředkovatele, v jakém rozsahu těchto služeb využije a koho touto funkcí pověří. Obce ani kraje zatím nemají dostatek znalostí a zkušeností s problematikou vydávání dluhopisů, a tak by raději měly volit druhou možnost a služeb zprostředkovatelů využít v co nejširším rozsahu.

Výběr zprostředkovatele

Při výběru zprostředkovatele je třeba si vyžádat a dokonale posoudit nabídky na zprostředkování emise komunálních dluhopisů od několika zprostředkovatelů. Především je třeba se obrátit na banku, která je trvalým finančním partnerem obce či kraje a má dostatek kvalitních informací o současné i budoucí hospodářské situaci emitenta a měla by být schopna nejlépe danou situaci posoudit. Měla by být také ochotna v rámci dobrých partnerských vztahů nabídnout nejvýhodnější podmínky.

Žádost o nabídku by měla obsahovat základní požadavky vydavatele na emisi. Emitent musí především stanovit objem emise, charakter výnosu, dobu splatnosti, nominální hodnotu, podobu dluhopisů a případně i další podmínky. Výše uvedené charakteristiky je vhodné vymezit variantně. Žádost o nabídku obvykle obsahuje již předběžný návrh emisních podmínek.

Nabídky jednotlivých potenciálních zprostředkovatelů musí emitent posoudit po stránce kvantitativní (dle kritéria čisté současné hodnoty a vnitřní výnosové míry) i kvalitativní (soulad s požadovanými emisními podmínkami, profesionalita a zkušenosti z oblasti emise cenných papírů, způsob distribuce apod.) a zvolit nejvýhodnější. Dále emitent se zvoleným zprostředkovatelem, který se stane hlavním manažerem emise, uzavře podrobnou smlouvu upravující podmínky emise. V případě, že emisi bude zajišťovat více zprostředkovatelů, musí emitent uzavřít smlouvu samostatně s každým zprostředkovatelem nebo pouze s jedním z nich, kterého po obdržení souhlasu ostatních určí.

Činnost zprostředkovatele

Zvolí-li emitent cizí emisi, tzn. využije-li služeb zprostředkovatele, pak přípravu a realizaci primární emise komunálních dluhopisů a jejich umístění zabezpečuje zprostředkovatel. Je-li součástí smlouvy i obstarání plateb, zajišťuje zprostředkovatel i výplatu výnosů a splácení jmenovité hodnoty. Přestože emitent využije služeb zprostředkovatele, musí určité činnosti související s realizací emise zabezpečovat sám, případně na některých činnostech participovat společně se zprostředkovatelem.

Úloha zprostředkovatele emise dluhopisů zahrnuje celou řadu činností. Hlavním úkolem je především vést jednání s emitentem, vypracovávat návrhy na financování, vypracovávat emisní dokumentaci, obstarat registraci komunálních dluhopisů ve Středisku cenných papírů (SCP), případně zajistit tisk komunálních dluhopisů, dále organizovat umisťovací syndikát, zajistit finanční vypořádání se členy syndikátu, převést výnos emise na účet emitenta, zajišťovat funkci hlavního platebního místa, jednat s různými orgány, nejčastěji s Komisí pro cenné papíry, Střediskem cenných papírů a Burzou cenných papírů Praha.

Prvním krokem, který zprostředkovatel musí uskutečnit, je příprava emise komunálních dluhopisů. Zprostředkovatel jedná s vydavatelem, seznamuje se s jeho hospodářskou situací a s jeho představami a požadavky. Ve spolupráci s ním pak vypracovává konkrétní návrhy na financování. V této fázi se nejvíce projevuje úzký vztah mezi rozhodováním o povaze dané emise a o jejím průběhu.

V rámci přípravné fáze musí zprostředkovatel také prověřit emisní schopnost vydavatele. Prověření pozice emitenta slouží jako základ pro návrh emisních podmínek dluhopisu a vypracování prospektu dluhopisu. Posouzení emisní schopnosti vydavatele může provést sám zprostředkovatel, vhodnější je však oslovit některou z renomovaných raitingových agentur.

Zprostředkovatel dále zajišťuje zpracování emisní dokumentace, získání potřebných povolení a zveřejnění předepsaných dokumentů. Na základě svých zkušeností je schopen provést rychlé a přesné zpracování dokumentace a obstarat další náležitosti podle standardu požadovaného Komisí pro cenné papíry, příp. Burzou cenných papírů Praha.

V případě vydávání dematerializovaných cenných papírů zajišťuje zprostředkovatel evidenci zaknihovaných cenných papírů ve Středisku cenných papírů Praha, a to ve formě prvního oznámení, tj. oficiálního oznámení, kterým se SCP sděluje rozhodnutí emitenta vydat zaknihované cenné papíry a druhého oznámení, na základě kterého provádí registraci vydaných komunálních dluhopisů. Zprostředkovatel zajišťuje i zpracování a předání souboru majitelů emitovaných komunálních dluhopisů SCP. Budou-li vydávány komunální dluhopisy v podobě listinné, zabezpečuje zprostředkovatel jejich vytištění. Emitenti mají zpravidla zájem umístit své cenné papíry na určitém veřejném trhu, za prestižní záležitost lze považovat umístění na burzovním trhu. Čeští vydavatelé umisťují své cenné papíry na trzích Burzy cenných papírů Praha. Zprostředkovatel tedy obstarává přípravu podkladů a zajišťuje přijetí dluhopisů na hlavní, vedlejší či volný trh Burzy cenných papírů Praha.

Komunální dluhopisy mohou být umístěny na vnitřním či zahraničním kapitálovém trhu, ale i u vybraných klientů. Cizí emise má většinou charakter veřejný, tzn., že cenný papír je nabízen neomezenému okruhu předem neurčených osob. Z hlediska technického provedení mohou být komunální dluhopisy v ČR prostřednictvím zprostředkovatelů umístěny v zásadě dvěma způsoby, jedná se o komisionální umístění a pevnou přejímku.

V případě komisionálního umístění zprostředkovatelé zajišťují prodej nově emitovaných komunálních dluhopisů, nepřebírají však riziko neumístění, to nese emitent. V případě pevné přejímky zprostředkovatelé převezmou emisi a nesou i riziko neumístění cenných papírů na kapitálovém trhu, emitent tak může v plné míře disponovat žádaným kapitálem.

Základní schéma umístění komunálních dluhopisů uvádí obrázek. Emitent zpravidla za pomoci zprostředkovatele vydá komunální dluhopisy, hlavní zprostředkovatel se obvykle obrátí na další subjekty a společně s nimi umístí komunální dluhopisy u investorů. Výnos z prodeje emitovaných komunálních dluhopisů poukáže hlavní zprostředkovatel na účet emitenta, získá odměnu za prodané cenné papíry a provede vypořádání s ostatními zprostředkovateli.

V průběhu životnosti emise bude emitent provádět výplatu výnosů (s výjimkou nulových dluhopisů) a obvykle až na konci životnosti provede splacení jmenovité hodnoty. Obstaráním těchto plateb však také může, a zpravidla se tak činí, být pověřen zprostředkovatel.

Zprostředkovatel se může stát administrátorem emise. Vydavatel musí se zprostředkovatelem, jakožto administrátorem (tj. subjektem spravujícím emisi, provádějícím různé úkony během životnosti emise) uzavřít smlouvu, jedná se o "smlouvu o správě emise", jejíž součástí je obvykle i "smlouva o obstarání plateb". V rámci obstarání plateb zprostředkovatel zajišťuje výplaty výnosů z dluhopisů dle podmínek a požadavků vydavatele včetně výpočtu daní dle příslušných daňových předpisů a emisních podmínek a výpočtu čistého výnosu a dále je zpravidla pověřen i zajištěním splácení jmenovité hodnoty.

Zprostředkovatel se také během životnosti emise může angažovat při obchodování na burze a provádět intervenční nákupy a prodeje a snažit se stabilizovat kurs.

Emitent komunálních dluhopisů se může rozhodnout, že služeb zprostředkovatele nevyužije, tzn. že všechny činnosti související s přípravou a realizací primární emise zajistí vlastními silami, popřípadě využije pouze poradenských služeb zprostředkovatele. K tomuto rozhodnutí by měl emitent dospět pouze v případě, že má dostatek znalostí a zkušeností z předchozích emisí a má již k dispozici i dostatek investorů ochotných vložit finanční prostředky do jím vydávaných komunálních dluhopisů.

Liběna Tetřevová,

Fakulta ekonomicko-správní,

Ústav ekonomie

Univerzity Pardubice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down