Komunitní plánování sociálních služeb je citlivou a dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje aktivní práci s lidmi. Jak se tohoto procesu chopily město Dobříš a region Dobříšsko?
Před samotným nastartováním procesu komunitního plánování sociálních služeb doporučujeme důkladně si prostudovat především potřebné informace na internetu a odborné publikace, zvolit si nejvhodnější způsoby jeho zahájení i realizace. Alespoň v začátcích je dobré využít rad odborníků, kteří se danou problematikou zabývají, například z Centra pro komunitní práci či z Nadace Partnerství.
Pro komunitní plánování je důležité získat nejen odborníky na danou problematiku, ale i občany znalé prostředí, v němž žijí. Návrhy a realizace pak nevznikají "od stolu", ale kombinací poznatků odborné a laické veřejnosti. Při vzájemných diskusích obě strany mohou vyjádřit a obhájit svůj názor. Společně tak snáze nacházejí konkrétní řešení nebo alespoň kompromis. Je však nutné přizvat mediátora, respektive facilitátora, který tyto debaty povede konstruktivně, aby se předešlo případným emocím, dlouhým proslovům či překřikování. Jistě není těžké si představit, jak taková neřízená diskuse může vypadat.
Dobříš využila zájmu neziskových organizací o zkvalitnění sociálních služeb a společně s nimi požádala o dotaci na projekt Cesta ke komunitnímu plánu sociálních služeb na Dobříšsku, který se od letošního ledna uskutečňuje na území 24 obcí. Skončí v květnu 2008, přičemž již nyní se plánují navazující aktivity. Projekt je spolufinancován EU, Českou republikou a městem Dobříš (celkové náklady 870 079 Kč - EU 80 %, ČR 8 %, Dobříš 12 %). Koordinaci projektu mají na starosti dvě projektové manažerky - dohromady na jeden pracovní úvazek pro projekt (autorky tohoto článku - pozn. redakce).
PRAVIDELNÉ SETKÁVÁNÍ SKUPIN
Cílem projektu je zmapovat stav sociálních služeb i organizací, které tyto služby nabízejí, a také rozsah jejich působnosti. Výstupy budou důležité pro koordinaci těchto služeb, navázání kontaktů a spolupráce dílčích organizací a celkové zkvalitnění a zefektivnění služeb. Zaměřili jsme se na děti, mládež, rodinu, dále na osoby zdravotně postižené a také na seniory a lidi předdůchodového věku. Každá z těchto tří pracovních skupin se pravidelně jednou za dva měsíce schází a zabývá se problémy, které se jí úzce dotýkají. Díky spolupráci zástupců skupin probíhá koordinace i mezi jednotlivými organizacemi či klienty. Setkání skupin se účastní zástupci neziskových organizací, státní správy, samosprávy, občané (uživatelé a široká veřejnost) a další zájemci. V našem regionu jsme skupiny rozšířili o poskytovatele volnočasových aktivit, neboť podle názorů zúčastněných je to nejlepší prevence mnohých problémů.
Komunitní plánování zahrnuje rovněž rozsáhlé šetření napříč všemi skupinami obyvatel, společnou práci a výstupy odrážející se v následném rozhodnutí zastupitelstva a dalším směřování rozvoje města, respektive regionu. Na městském úřadě například vznikly týmy, které se věnují budování a rozšiřování dětských hřišť, přípravě přestavby budovy bývalého kina na komunitní a vzdělávací centrum atd. Město mj. spolupracuje na vzniku nízkoprahového centra, jehož potřeba vyplynula z jednání pracovních skupin. Pro tento účel poskytlo nově založenému občanskému sdružení Nezdi potřebné prostory.
ZÁJEM A HODNOCENÍ
Setkání pracovních skupin, klíčové části projektu, se pravidelně účastní určitá skupina občanů i náhodní příchozí. Všechny skupiny pracují velmi dobře. Nejnavštěvovanější jsou skupiny "děti, mládež, rodina" a "zdravotně postižení" a nejmenší zájem je o "seniory", což musíme napravit. Ke každé skupině je však nezbytné přistupovat specificky a tomu přizpůsobovat i program.
Najít správný způsob sezvání potenciálních účastníků na tato setkání není snadné. Občany je vhodné oslovovat individuálně a pozvání připomínat, což samozřejmě vyžaduje mnoho času a osobního nasazení. Nedostatečná příprava či pouhé všeobecné šíření pozvánek (i v době viditelných výsledků) je jednou z hlavních příčin nízké návštěvnosti.
Významnou událostí se stalo setkání Pojďme tvořit společně, jehož první část byla zaměřena na oblast sociálních služeb a navštívilo ji kolem stovky osob. Veřejnosti se tam prezentovali poskytovatelé sociálních služeb a některých volnočasových aktivit.
INSPIRACE PRO VEDENÍ MĚSTA
Pozitivní zájem občanů Dobříše o oblast plánování sociálních služeb inspiroval vedení města k rozhodnutí dlouhodobě a cíleně zapojovat obyvatele do diskuse o aktuálních problémech. Například se již uskutečnila rozsáhlá anketa ke vzhledu a funkčnímu využití centrálního náměstí. Šetření se zúčastnilo přes tisíc respondentů. Vzhledem k velikosti města (8045 obyvatel) je to nečekaný úspěch. K tomu je nutno připočítat ještě názory žáků a studentů asi dvaceti tříd dvou základních škol a gymnázia, které byly získány prostřednictvím řízených rozhovorů a mentálních map.
Výsledky ankety slouží jako podklad pro již probíhající architektonicko-urbanistickou soutěž o návrh rekonstrukce náměstí. Na tento průzkum navázalo v červnu a následně v říjnu veřejné setkání Pojďme tvořit společně. Témata byla zvolena na základě přání uvedených v anketě o náměstí a dalších podnětů občanů.
Lidé nejsou ještě zvyklí na podobné akce. Jelikož si město připomínek a aktivit svých obyvatel cení, hodlá i nadále v těchto setkáních pokračovat a zejména zvýšit jejich zájem o aktuální dění ve městě.
DAGMAR SMRČINOVÁ
LENKA MAZOCHOVÁ
projektové manažerky města Dobříše